DOLAR 15,9523 0.13%
EURO 17,0264 -0.12%
ALTIN 947,98-0,06
BITCOIN 466322-2,85%
Isparta
15°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

SU GİBİ

ABONE OL
Mart 14, 2012 13:55
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Büyüklerimiz bize dua ederken önümüzdeki engelleri ‘’sular-seller gibi’’ aşmamızı dilerlerdi.

İşin sel kısmı belki yıldırıcı son zamanlarda.. Küresel iklim değişiklikleri ile yüzleşilen bu günlerde her yeri sel götürür oldu çünkü. Nimetinden yeterince istifade edemediğimiz su; kontrol edilemediği durumlarda neler yapabileceğini dünya var olduğundan beri hep gösteriyor ama bizler nedense yeterince tedbirli davranmıyoruz. İşin en ilginç yanı bazı bölgeleri sel silip-süpürürken, bazı bölgelerde kuraklık almış başını gidiyor. Konuyu sadece ülkemiz bazında düşünmek beni daha da çok üzüyor. Zira 21 yüzyılda halâ evlere çeşme suyu veremediğimiz yörelerin varlığını düşündüğümde acziyetimize kahrediyorum. Adını ihmal koysam bile duygu yoksunu olan yine insan.. Evinizin ihtiyaçlarında kullanacağınız suyu halâ dereden-ırmaktan ya da ortak kullanımlardan sağlıyorsanız medeniyet size uğramamıştır arkadaş. Bunu kimseye izah edemezsiniz. Bunu yapmadığınız sürece de temiz olmaktan bahsedemezsiniz. Hijyen için SU OLMAZSA OLMAZ. Tıpkı yaşayabilmek ve sürdürülebilir bir hayat için olduğu gibi.. İsraf en büyük handikabımız. BENİM İSRAFIMDAN NE OLACAK Kİ? Diyen herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum. Dünya artık bunun savaşımında.

BM Genel Kurulu Aralık 2003’te yaptığı 58. oturumunda aldığı karar ile 22 Mart 2005 tarihinden başlayarak 2015 yılına kadar on yıl süreyle dünya su günü temasının “Water For Life” ( Yaşam İçin Su ) olmasını kararlaştırmış. BM ayrıca bu on yıllık sürenin “Eylem İçin On Yıl” olmasını tavsiye ederek bu süre içerisinde konunun seminer ve konferans gündemlerinden suyu korumaya yönelik etkin eylemlere aktarılmasını sağlamayı amaçlamıştır.

Şimdi; bu konuda neler yapıldı ülkemizde demeyeceğim ama ilimizde kim ne yapıyor bilmek istiyorum. Bir bilgi aldım ve inanın çocuklar kadar mutlu oldum. Isparta ŞAİK Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri bir sosyal sorumluluk projesi geliştirerek, herkesin dikkatini bu konuya çekmeye uğraşıyorlar. 20 MART 2012 bu tarihi bir yerlerinize not edin ve işiniz size ne kadar fırsat tanırsa o kadarını bu insanların programlarına iştirakle geçirin. Bu sadece onların değil, tüm insanlığın bir sorunu. Özellikle de basın mensuplarını bu organizasyonu Ispartalılara duyurmaları konusunda desteğe çağırıyorum. Isparta ŞAİK Anadolu Lisesi bu konularda çok duyarlı. Geçtiğimiz yıllarda da poşetlere savaş açmış, plastiklerin tabiatta yokolmayışı konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapmış ve nostaljik KESEKAĞIDI KULLANIMI ile karşımıza çıkmıştı. İnanın küçük girişimler geleceğimize büyük katkılar sağlayacaktır.

Su hayattır. Kirletmeyelim, kirlettirmeyelim. Etkin ve adil kullanım konusunda lütfen daha hassas davranalım.

İşte size bazı tavsiyeler:

• Çamaşır makinenizi veya bulaşık makinenizi tam dolu iken çalıştırınız.
• Duşlarınızı kısa alınız ve duşunuza akış debisi düşük olan duş başlıkları takınız.
• Tıraş olurken veya dişlerinizi fırçalarken suyu açık bırakmayınız.
• Musluklarınızda su sızıntılarını önemseyiniz.
• Sızıntı yoluyla israf olan su miktarları çok büyük miktarlara ulaşabilmektedir.
• Armatürlerinizi ve tesisatınızı sızıntılara karşı kontrol ettiriniz.
• Bahçenizde bitkilerinizi sabah serinliğinde, buharlaşmanın minimum olduğu saatte sulayınız.
• Tuvalet sifonları en çok su israfı yapılan yerlerden birisidir.
• Tuvalet sifonlarınızı gerekmedikçe çekmeyiniz.
• Suyu çeşmeden içen yerlerde boruda ısınan su sebebi ile su soğuyuncaya kadar boşa akıtılır. Suyu boşa akıtmak yerine soğutmak için buz kullanınız.
• Evlerinizde su tasarrufu sağlayacak özellikte armatürler kullanınız.
• Armatür satın alırken su tasarrufu sağlayıcı özelliği olup olmadığını araştırınız.
• Bulaşıklarınızı elle yıkadığınızda durulamak için direkt çeşmeden akan suyu kullanmayınız.
• Önce leğende köpüğü akıttıktan sonra suyunuzu kısık seviyede açınız ve durulayınız.
• Durulamaya ara verdiğiniz durumlarda suyunuzu kapatmayı ihmal etmeyiniz.
• Meyve ve sebzelerinizi çeşmeden akan su yerine uygun bir kapta yıkayınız.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP