DOLAR 7,46271.33%
EURO 9,02400.49%
ALTIN 437,710,06%
BITCOIN 258200-8,40%
Isparta

HAFİF KAR YAĞIŞLI

15:47

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

MAKEDONYA’DA CAMİ İMAMININ YAPTIKLARI

MAKEDONYA’DA CAMİ İMAMININ YAPTIKLARI

Aralık 29, 2020 19:19
MAKEDONYA’DA CAMİ İMAMININ YAPTIKLARI
0

BEĞENDİM

Bu yazıyı bir vefanın unutulmazı,bir görevin ifası için kaleme almaya çalıştım. Ispartadan Doğu Makedonya’ya defalarca gittim, bulabildiğim, alabildiğim, bana verilen ne kadar yardım varsa severek götürür, hayırseverlerin selamıyla , ihtiyaç sahiplerine dağıttık.Çalıklı cami yapımında gayretlerimiz oldu.

Bahçebosu’nda aşık Hamdi’nin incirlerini ,Kalkova’da karpuzlarını,Valandova’da Tunay’ın lahanalarını yedik. Gökçelide, Kurthamzalı’da ,Doyran’da Refik abiyle arkadaş olduk, Çalıklı’da yıllarca şenliklere katıldık ,öğretmen Turgut hocanın bahçede çay içtik, Ohride Halveti tekkesi şeyhi Osman’ın zikrinden nasiplendik.Harabati Baba Tekkesi kalbimiz, İştip’te Süleyman,Poçuval’da kara Süleyman dostumuz oldu. Manastır bizimdi, Üsküp kardeşimiz olmuştu.

Yıllarca bu gidiş gelişlerde , Türk köylerinden biri olan Dedeli köyünde yardım dağıtırken tanıdım onu.Türkiye Diyanet’i Dedeli köyüne görevlendirmişti.Makedonya köylerine yardım kolilerini dağıtırken çektiğimiz sıkıntıları Dedeli’de bize yaşatmadı.Eşya ve yiyecek yüklü arabayla Dedeli köyüne girdiğimiz an, genç bir adam yaklaştı yanımıza’’’ Hoş geldiniz.Yardım dağıtacaksanız ,elimde köyün listesi hazır,ben dağıtırım siz kahvede çayınızı için’’ deyince işte benim aradığım adam dedim.O günden sonra Doğu Makedonya’ya yaptığımız yardımlar,daha sık daha hızlı ,planlı,düzenli işlemeye başladı.Bu yardımları ben nasıl dağıtırım sıkıntısı kafamda kayboldu.Bu bölgede kurban kesebilirmiyiz?,bize yardım edermisin? hocam dediğimde ‘’kaç tane isterseniz keserim’’.cami yapacağız, camiler onaracağız’’ dediğimde ‘’Ben hazırım,emrinizdeyim’’ deyişi hala kulaklarımdadır.Kanatlar köyünde yaptığımız Mehmet Cadıl cami ,İştip Poçuval cami ,
cevizli camisi yapımlarında hizmetlerini esirgemedin.Öksüz kalan camileri,kaybolan Türk köylerini tek tek arayıp bularak gün yüzüne çıkardın.

Burada sayamadığım nice hizmetleri yaptın, yaptırdın.Sayende yüzyıldır kurban kesilmemiş köylerde her yıl kurbanlar kestik ,dağıttık .Dini günleri, milli bayramları en güzel şekilde kutladık.Camiye gelmeyen insanlar gelir oldu,mezarlıklar düzenlendi,köylere çeşmeler yapıldı,türbeler onarıldı,en uzak köylere bile ücretsiz,cenaze,mevlüt ,hatim hizmetleri verildi.Bölge ,dini hizmetleri en güzel şekilde öğrendi.Türk bölgelerinde yıkılan, kaybolan camiler belirlendi,yıkılanlar yapıldı.Dedeli camisine çocuk gelmez iken,cami çocukların yuvası oldu.Kuran bilmeyen çocuklardan,kuran yarışmasına katılıp birinci olanlar çıktı.Köyde futbol,folklor,kılıç kalkan,semazen gurupları kuruldu,bölge köy ve kasabalarında gösteriler düzenlendi.Bölgede Ispartalı hayırseverlerin her yıl gönderdiği, gıda ve giyecek civar köylerdeki ihtiyaç sahiplerine tek tek dağıtıldı.Osmanlının çekilmesinden sonra hiç dini hizmet almayan,kurban kesilmemiş bölgelerde ,100 leri aşan kurbanlar kesildi bayram kutlandı.Sanki yeniden Osmanlı rüzgarı esmeye başlamıştı.

O ,kurban bayramlarında 4 gün hiç uyumadı,köy köy dolaştı,kurbanları kesti,dağıttı bizlere fotoğraflarını gönderdi,hesapları üşenmeden yaptı gönderdi,biz de kurban sahiplerini fotoğraflarla bilgilendirdik,onun sayesinde belgeli yardımlar yaptık.Çocuklara bayramlık hediyeler vererek bayramların manası ve manevi havası yaşatıldı..Türkiye sevgisi,Türk bayrağı sevgisi daha da perçinlenmiş oldu.

Kuranda Allah’’BİZ ONLARA AZRAİL’İ GÖNDERDİĞİMİZ ZAMAN ONLAR ,AZRAİL’E ERKEN GELDİN DERLER’’buyurur.Biz Azrail’den erken davranmaya gayret ediyoruz. Azrail gelmeden hazır olalım istiyoruz. Hayır hizmetlerini yapmamıza vesile olduğu için kendisine teşekkürü bir borç bilirim..Diğer köy camilerinde de imamlar gördüm tanıdım ama onun kadar hizmet aşığı birine rastlamadım.Bizim elimiz idi ,bizim en büyük yardımcımız idi .Duydum ki hizmetini tamamlamış Türkiye’ye dönecekmiş.

Ey diyanet! .Alıştığımız arkadaşımızı,namaz kıldığımız imamımızı,yardım meleğimizi neden aldın.Onun boşluğu nasıl dolar,kim gelir bilemem,bildiğim bölge şimdi öksüz.

İyi yetişmiş bir insanın ne kadar önemli olduğunu ,zor şartlarda neler yapabileceğini ispatladın.

Gençliğimde KÖSE KADI adında bir kitap okumuştum.yazarı Bahattin Özkişi’ydi sanıyorum. Balkanları Osmanlı’nın nasıl İslamlaştırdığını anlatan kitap idi.Seni hep ona benzettim yıllarca. Balkan’ların alpereni,serhatlerin akıncı beylerinden biriydin.Bizlere çok güzel şeyler öğrettin.SAĞOLASIN.

İmamhatip,ilahiyat,Haseki mezunu imam,müftü kardeşim.Gazi üniversitesi doktora öğrencisi hocam, HASAN TELLİ kardeşim,sana hayatta başarılar dilerim.Seninle hediyeleşmek , helalleşmek isterdim,olmadı görüşemeden ayrıldık.Rabbi’min sana verdiği bu güzelliklerin,yaptığın hizmetlerin ecri,hayrı sana en güzel hediye olsun.

Senin gibi güzel insanı tanıdığım için Rabbime şükürler olsun. Hakkını helal et.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP