Bağlantıda Kalın

Isparta

Siyasal Analiz

Yayınlanma

,

1972 yılında Ülkü Ocakları rozetini yakasına takıp-okula gittiği ve yakasından çıkarmayı reddettiği için okul müdürünün (kürt Ali lakaplı) hedefine giren ve 23 Nisan 1972 sabahı tören için toplanan  tüm öğretmenlerin ve öğrencilerin gözü önünde yediği –sayabildiğim- 27 tokatla nerede durduğunu öğrenen bir öğrenci olarak, Milliyetçi-Ülkücü camianın içinde yerimi aldım.
Rahmetli babam çok sıkı bir CHP’li olması münasebetiyle bana olan muhabbetini bir nebze azalttı ve okul müdüründen şikayetçi olmadı. O manzarayı seyreden ne bir idareci, ne bir öğretmen, ne de öğrencilerden hiç kimse o mel’un adamı engelleme girişiminde bile bulunmadı. Bununla da bitmedi müdürün öfkesi,mezun olamadım devrelerimle. 1 yıl beklemeye kaldım ve onu bile Eylül’de bitirebildim. İyice katılaşmıştım. Üniversite hayatımda bundan farklı geçmedi. 1 yıl boyunca sadece 27 gün okula devam edebildiğim yıl oldu. Sırf düşüncem yüzünden ben ve arkadaşlarım notla cezalandırıldık,yılmadık. Hem zamanında hemde yüksek notlarla mezun olabilmeyi başardık. Ama hepimizin ruhunda oluşturulan derin yaralar, vücudumuzdaki yaralara pansuman oldu. 12 Eylül gibi tüm kötülüklerin anası olan bir dönemde de kısmetimize düşeni aldık, lâkin vatan-millet-devlet ilkelerimizden vazgeçmedik.
Öyle bir tarihte yaşamayı nasip ettiki yüce rabbim; bazen dualarımızın bedduaya dönüştüğüne şahit olduk. Lider-doktrin-teşkilat üzerinden tavizsiz bir hayat süren bizler/bizim kuşaklar herşeyleriyle kutlu bir dava mücadelesinden hiç vazgeçmedi. Çünkü bilge insanlardan olgun davranış ve sadakat dersleri almıştık. Herşeyden önemlisi bir liderimiz vardı ve bizi sürekli okumaya yönlendiriyordu. Okuduğumuz çoğu kitabın yazarlarıyla birebir yüzyüze getiriyordu bizleri.
Konuşmayı,hitabeti,iknayı ve inanmayı öğreniyorduk. Kişisel hırsımız yok ama azmimiz çoktu. Aldığımız her sorumluluğu en seri biçimde yerine getirme ve fayda unsuru ön plandaydı. Düşüncemizi iktidar kılabilmek hedefimizdi ve bunun heyecanı bizleri ateşliyordu. Ozan Arif gibilerimiz de bilinç ve heyecan geliştirme görevlerini bihakkın yerine getiriyorlardı. Tespitlerimiz dikkate alınıyor, yenilemelere/düzenlemelere gidilebiliyordu. Ben bu konuda rahmetli şehidimiz Gün SAZAK beyi rahmet ve hürmetle anıyorum. (tanımayanlar için açıklama:kendisi TBMM dışından Gümrük ve Tekel Bakanı iken 27 Mayıs 1980’de şehit edilmiştir) Gençleri ve teşkilatları dinleyip-Genel Merkez nezdinde öylesine güçlü ifadelerde bulunurdu ki,rahmetli Alparslan TÜRKEŞ kendisine rağbet eder,dinlerdi. Biz de kendimizi güvende hissederdik.
Ben bu yazıyı niye kaleme aldım? Niye bugün kaleme aldım? Eminim ki; birileri çıkıp-niye sustun şimdiye kadar, bile deme cüreti gösterecektir. Cehaletlerine verip-cevap bile vermem onlara. Susmadım hiç ama 43 yıldır iktidar uman bir insan, yanlışları ne zaman dile getireceğini de bilemez durumda! Maşaallah,herkes herşeyi herkesten iyi bildiğini sanıyor. Milliyetçi-muhafazakar oylar nereye gidecek diye bir soru asla gündeme gelemezken, her seçim döneminde artan/eksilen oy yüzdelikleri artık zihinleri zorlamaya başlamıştır. Biran önce de bu sorunun çözümlenmesine ihtiyaç kaçınılmaz boyuttadır.
Aslında Sadi SOMUNCUOĞLU ağabeyin Cumhurbaşkanlığına teşkilatının bilgisi ve izni dışında aday oluşu ve kendini bilmez bir milletvekilinin darp etmesiyle başladı sıkıntılı dönem. Rahmetli Başbuğ Alparslan TÜRKEŞ’in vefatı sonrası yaşanan kısa dönem sıkıntılı süreçten sonraki en önemli sorun bence bu olaydı. Sonraki dönemlerde ise partinin kalesi diye bilinen yörelerde önce milletvekilliği daha sonra da belediye başkanlıkları kaybedilmeye başlandı. İşin orijinal yanı kaybeden belediye başkanları partinin Genel Merkezinde yer bulmaya başladılar! Misyonu bilinmeyen vizyonsuz bir sürü insan geleneksel yapıdaki siyasi organizasyonun dengesini bozdu aslında.
Hızlı bir şekilde son döneme ve son seçime doğru gelecek olursak; Sinan OGAN, Meral AKŞENER tabanın kabul edemediği biçimde dışlanırken, Ali UZUNIRMAK, Faruk BAL, Mehmet ŞANDIR gibi isimlerde liste dışı bırakıldı. Tamam, Özcan YENİÇERİ konuşmalarındaki sınırsızlıkla zor günler yaşattı ama Engin ALAN neyin suçlusuydu? Durmuş YILMAZ neyin nesiydi de yıldız olarak takdim edildi,değer buldu? Ekmelettin İHSANOĞLU isim olarak belli kesimlerde biliniyordu ama CHP sahiplenip-Cumhurbaşkanı adayı olarak getirdiğinde kabulü bile hoş karşılanmazken, TBMM Başkanlığı seçimlerinde CHP niye kendi Cumhurbaşkanı adayına TBMM Başkanlığı için destek olmayı kabul etmedi diye değerlendirme yapılmadı?
Milletvekilliği listeleri oluşturulurken gerçekten Genel İdare Kurulu Kararı uygulandı mı? Anlamaya çalıştığımız ama anlamlandıramadığımız bu ve benzeri girişimler sonu mu hazırlıyor? İktidar partisi bile ÇIRAKLIK DÖNEMİMİZ EN BAŞARILI DÖNEMİMİZDİ diyebiliyor, 3 dönem kuralına takılanların büyük bir kısmını yeniden listesine alarak, onlardan ve getirecekleri oylardan vazgeçmediğini gösterebiliyorsa, bu yolla oyunu artırmayı planlıyor ve başarıyorsa, BEN BİLİRİM diyenlerin başlarını ellerinin arasına almaları gerekir diye düşünüyorum ben. Seçmen asla ELDE BİR DEĞİLDİR.
Ben siyasi partilerin tek liste ile kongre yapmalarını da yadırgayanlardanım. Sorarsanız bunu istikrar adına uygun bulduklarını söylerler, hepsi demokrat ama seçenek yok. Çok seslilik yok. Bu durumda her parti genel başkanının, suç isnadında bulundukları kişi ile aynı pozisyona düştüklerini görmelerini arzuluyorum. Kendilerinin de tek adamı oynadıklarını biri yüzlerine haykırmalı diyeceğim ama nerde? Hepsi sadece Genel Başkan. Hiçbiri LİDER değil. Ama Cumhurbaşkanı lider kimliğini hepsine inat sürdürüyor. Bir partinin genel başkanlığından ayrılıp-Cumhurbaşkanlığına seçilmiş olmasına rağmen temelini oluşturduğu siyasal görüşün liderliğini terk etmiyor. Zaten liderler TERK EDİLMEZLER. Onlar hep yaşarlar. Kimse de onların yerini almaya YELTENMEZ.
Ben 1 Kasım seçimleriyle şunun teyidini almış oldum:

Sorun tespitleriyle, iktidar partisini eleştirmekle seçim kazanılmıyor. (Gerçi Başbakan şuanki hükümeti kendi iktidarları olarak görmediğini açıkça belirtti ama)  Tabii ki zoruma giden bir durumu da yaşıyorum; Bunca insanın emeği olan yerel yada genel seçimlerde vatandaş tercihleri dikkate alınmıyor.

Ama oy vermemiz bekleniyor.
SAHİ,SİZDE DURUM NEDİR?

Reklam

Selam ve saygılarımla

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Isparta

Ak Parti Isparta milletvekillerinin girişimleri sonuç verdi

Yayınlanma

,

Yazar:

Ak Parti milletvekilleri Mehmet Uğur GÖKGÖZ ve Osman ZABUN un girişimleri sonucu Karayolları şehir içi geçiş ağında bulunup BSK yapılmayan tek yer olan Şarkikaraağaç ilçesinin Çiçekpınar geçişi BSK kaplamaya dönüştürülüyor.

Karayolları genel müdürlüğü ile Isparta il özel idaresinin aralarında yaptığı bir protokolle malzemelerinin karayolları tarafından temin edileceği, uygulama işlemlerinin Isparta il özel idaresince gerçekleştirileceği modelle, BSK ile kaplanmamış bulunan tek şehir içi geçiş olan Şarkikaraağaç Çiçekpınar şehir geçişi de BSK sıcak asfaltla kaplanmış olacak.

Ak Parti Isparta milletvekilleri sürece katkı sunan Ulaştırma bakanına, Karayolları genel müdürüne, Karayolları Bölge müdürüne ve Isparta şube şefine ve ayrıca uygulama işini üstlenmekle projenin hayata geçmesine önemli katkı sunan Isparta valisi başta olmak üzere Özel idare Genel sekreterine ve tüm emeği geçen çalışanlarına teşekkür ettiklerini ifade ettiler.

Reklam
Okumaya Devam Et

Isparta

Vekil Halıcı: Eğitim sistemi içler acısı halde

Yayınlanma

,

Yazar:

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Isparta Milletvekili H. Yalım Halıcı, TBMM kürsüsünden yaptığı açıklamada KYK’da kalan öğrencilerin sesi oldu. Üniversite öğrencilerin çok zor bir şekilde hayatlarını idame ettirdiklerini belirten Yalım Halıcı:” Eğitim ve gençlik konusu Türkiye’nin en temel ve en öncelikli meselesidir. Eğitimden tasarruf olmaz, olmamalı”dedi.

Vekil Halıcı, bugün TBMM’de gerçekleştirdiği basın toplantısıyla eğitimle ilgili sorunları, KYK yurtlarında yaşanan skandalları ve Türkiye’nin en büyük sorunlarından birisi olan uyuşturucu konuları hakkında konuştu. Gençleri ve Türkiye’yi ilgilendiren tüm meselelerin takipçisi olmaya ve çözüm önerileri sunmaya devam edeceğini belirten Yalım Halıcı konuşmasında şunları söyledi: “Eğitim ve gençlik konusu Türkiye’nin en temel ve en öncelikli meselesidir. Türkiye’nin gelecekte nasıl olacağı ve dünyada alacağı rol tamamen bu iki hususla ilgilidir.  Öncelikle; Anayasa’da eğitimin nasıl olacağı; ‘Eğitim ve öğretim, Atatürk ilkeleri ve inkılapları doğrultusunda, çağdaş, bilim ve eğitim esaslarına göre, devletin gözetim ve denetimi altında yapılır’ şeklinde hüküm altına alınmıştır.

“SİSTEMİ SÜREKLİ DEĞİŞTİREREK DENEME YANILMA YÖNETİMİ UYGULUYORLAR”

Reklam

2012 yılında Millî Eğitim Bakanlığı, 5 artı 3 şeklinde uygulanan 8 yıllık kesintisiz eğitimi 4 artı 4 artı 4 şeklinde 12 yıllık zorunlu ama kesintili hale getirmiştir. Öğrencilerin dört yıl olan ilkokul öğreniminden sonra, başka ortaokul ve liseye devam edebilecekleri bir sistem devreye sokulmuştur. Bu deneme yanılma anlayışı sonucunda öğrencilerimiz, zaten kötü olan eğitim sistemi içerisinde tam bir açmaza itilmiş ve özellikle kız çocuklarımız devlet okullarından uzaklaştırılarak tarikat vakıf ve okullarına itilmiştir.

“EĞİTİMİN OLMAZSA OLMAZI LAİKLİKTİR”

Eğitim müfredatına bilim dışı müdahalelerle, felsefe-bilim derslerinin azaltılmıştır. Bugün dünyanın her yerinde bilimsel bir gerçeklik olarak kabul edilen ve okutulan Evrim Teorisi’nin biyoloji ders kitaplarından maalesef çıkarılmıştır. Eğitimde laiklik, olmazsa olmaz kabul edilmelidir. Dünyanın en iyi okullarına, üniversitelerine bakın. Hepsi çağdaş ve Laik anlayışı takip ederek buna ulaştı. Bizim gençlerimizin yüzde 60’ı yurt dışında okumak istiyor. Çünkü çağdaş eğitim anlayışının uzağında olan bu yaklaşımlar neticesinde Türkiye, eğitim ve öğrenci başarı sıralamalarında son sıralarda yer aldı. PISA, UNICEF raporlarında sıralamalarda ise son sıraya kadar düştü.

Reklam

“AKP’NİN MÜLAKAT ANLAYIŞINI HEPİMİZ BİLİYORUZ”

Her yıl müfredat değişiyor. Öğrenciler deneme yanılma tahtasına döndürüldü. Bu anlayışla, plansızlık ve liyakatsizlikle Cumhuriyet tarihinin en başarısız eğitim dönemini yaşıyoruz. Eğitimde yandaşlık aranır mı? Lütfen bunu önce aklınıza sonra vicdanınıza sorun. Cumhurbaşkanı, seçim öncesinde mülakat ucubesine son vereceğiz demedi mi? Milli Eğitim Bakanı ‘mülakat yapacağız’ diyor. Siz başarılı ve yetkin öğretmenlerimizden neden korkuyorsunuz? AKP iktidarının mülakat anlayışını hepimiz biliyoruz.

“OKULLARDA ÖĞRETMEN YOK ACİLEN 100. YILIMIZDA 100 BİN ATAMA YAPILMALI”

Reklam

Cumhuriyetin 100. Yılında, 100 bin öğretmen ataması yapılmalı’ dedik. Biz iktidara gelseydik bunu kesinlikle gerçekleştirecektik. Her şeyden tasarruf edilir ama eğitimden asla edilemez. Buradan sizlerin aracılığıyla iktidara sesleniyorum; Cumhuriyetin 100’üncü yılında 100 bin öğretmen atamasını yapın. Başta matematik, İngilizce, coğrafya, tarih olmak üzere çok hayati branşların öğretmenleri atama bekliyor. Bu atamalar hemen yapılmalıdır. Atamalar konusunda başka bir önemli konu başlığı var: Rehber Öğretmenler. Eski Bakan Mahmut Özer ‘100 öğrenci olan her okula bir rehber öğretmen atayacağız’ demişti. Şimdi ise Sayın Bakan Yusuf Tekin bundan vazgeçti. Böyle tutarsızlık olmaz. Ayrıca bakın; deprem yaşadık, krizlerle boğuşuyoruz, etrafımızda savaş var. Yoksulluğun getirdiği çöküş en başta çocuklarımızı olumsuz şekilde etkiledi. 2 bin 500’e yakın okulda rehber öğretmen yok. Tam da çocuklarımızın rehber öğretmene ihtiyacı olduğu bu dönemde rehber öğretmenlerimizin ataması hemen yapılmalı.

“YEMEKLERDEN SALYANGOZ, CAM HER ŞEY ÇIKIYOR”

Yurtlarda yemekler kurtlu, ekmekler küflü, yatakhaneler hapishane gibi. İktidarın bunları düzeltmesini geçtik, gençlerin canını dahi koruyamıyorlar. Her gün bir yurtta başka bir skandal yaşanıyor. Bunun sorumlusu hiç kuşkusuz iktidardır. Bazı örnekler vermek istiyorum: Eskişehir Hızır Bey Yurdu: yemeğin içinden dikenli tel çıktı. Kırklareli Evladı Fatihan Yurdu: Öğrencilere küflenmiş ekmek verildi. Isparta Mihri Hatun Kız öğrenci Yurdu: yemeğin içinden eldiven ve kurt çıktı. İstanbul Beşiktaş Yurdu: Yemeğin içinden yine kurt çıktı. Tekirdağ Yurdu: Yemeğin içinden poşet çıktı. Van Süleyman Şah Yurdu: Yemeğin içinden saç telleri çıkıyor burada da. Sakarya Yurdu: Yemeğin içinden kurt çıktı. Ankara Beytepe Yurdu: Yemeğin içinden böcek çıktı. Antalya Akdeniz Murat Paşa Yurdu: Yemeğin içinden taş çıktı. Ve liste bu şekilde uzayıp gidiyor. Salyangoz çıkan da var, cam çıkan da var.

Reklam

“KYK DEĞİL KURTLU YURTLAR KURUMU”

Biz, KYK’nın açılımını ‘kredi yurtlar kurumu’ olarak biliyorduk. Ama meğer gerçekte bu Kurtlu Yurtlar Kurumu imiş. Eskiden öğrenciler üniversiteyi kazanınca birbirlerine ‘yurt çıktı mı’ diye sorarlardı. Şimdi soru değişti, artık öğrenciler birbirine ‘sizin yurttan bugün ne çıktı?’ diye soruyorlar. Franz Kafka’nın ‘Dönüşüm’ündeki karakter Gregor Samsa, odada kendini dev bir böceğe dönüşmüş olarak bulmuştu; AKP sayesinde yurtta kalan bütün öğrenciler ise odada yanlarında dev böceklerle uyanmış halde buluyor kendilerini. Biz her yurtta hızlı ve ücretsiz ağ bağlantısı olsun diyoruz ama yurtlarda örümcek ağları çıkıyor. Memleketi öyle yoksullaştırdılar; milleti öyle çaresiz bıraktılar ki klasik Rus edebiyatında anlatılan derin fakirlik bizde gerçek oldu. Kürsülerde, televizyonlarda vatan millet edebiyatını kimseye kaptırmayanlar; iş vatan çocuklarına geldiğinde onlara sadece fakirlik edebiyatını bırakıyorlar. Bu elimdeki fotoğraf AKP’nin Ankara’daki bir KYK yurdundan. 8 kişilik hapishane hücresi gibi. Özel alan yok, çalışma masası, tuvalet falan hiçbir şey yok. Bir de bu fotoğrafa bakın. Bu görüntüdeki oda İsveç’te sıradan bir hapishane. Tek kişilik oda, hijyenik bir alan ve çalışma masası bile var. Aradaki fark maalesef bu. Lafta ‘dünya lideriyiz’ ama ‘bizi kıskanıyor’ dediğiniz Avrupa’da mahkumlara verilen odaya bakın; bir de geleceğimiz olan üniversite öğrencilerine verilen hapishane gibi yurtlara bakın. Onların mahkumlarına verdiği değer kadar bile burada öğrenciye değer verilmiyor”

“CİNAYETLER BEN GELİYORUM DEMİŞ AMA KİMSE İLGİLENMEMİŞ”

Reklam

Bütün bunlara rağmen Bakan Osman Aşkın Bak, yurt yemeklerini savundu. İnanılır gibi değil. Kurtlu, böcekli ve bozuk yemekler mevzuata uygunmuş. Ben buradan kendisine bir teklifte bulunayım; madem gençlere verdiğiniz bu yemekler mevzuata uygun, o zaman bu yemekleri sayın bakana ve yardımcılarına, KYK müdürlerine gönderelim; onlara çıkan yemekleri de öğrencilere gönderelim. Korkuları yoksa buyursunlar. Aydın’da, KYK Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdunda arıza yapan asansörde Zeren Ertaş adlı üniversite öğrencimiz sıkışarak hayatını kaybetti. Gençlik ve Spor Bakanlığı, açıklamasında ‘Öğrenci panik yaptığı için öldü’ demeye getirmişti. Valilik ise ‘asansöre fazla kişi bindiğinden bu olay yaşandı’ demişti. Herkes bilir ki asansörlerde fazla ağırlık varsa o asansörler hareket etmez. Neredeyse ölen öğrenciyi suçlamışlardı. Ben ise kazadan 1 ay önce, bir soru önergesi ile Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’a yurtlarda en son denetimlerin ne zaman yapıldığını ve bu denetimlerin sonuçlarını sormuştum. Bakan bey gençler ve yurtlarla ilgilenmediği için önergeme de yanıt verememişti. Daha vahimi, aynı yurtta öğrenciler defalarca kazadan önce şikâyette bulunmuş ancak ne KYK ne bakanlık bunları görmek istememişti. Yani kaza, aslında cinayet ‘ben geliyorum’ demiş. Geçtiğimiz gün, asansör kazasına ilişkin bilirkişi raporu yayınlandı. Raporda; asansörde bakım faaliyetlerini gerçekleştiren firmanın, kabin kattan belirli mesafe uzaklaştığında hareketsiz kalmasını sağlayan emniyet düzeneğinin iptal etmesi nedeniyle ölümlü kazanın yaşanmasında asli kusurlu olduğu belirtildi. Yani kusur firmada, kusur KYK Müdürlüğünde, yani kusur valilikte ve kusur Gençlik ve Spor Bakanlığında. Bunun hesabı verilmelidir. KYK asansörleri meslek örgütlerince kontrol edilmelidir. Tehlikeli asansör diye bir şey yoktur; kalitesiz firmalar, liyakatsiz idareciler ve sorumsuz Bakanlar vardır.

“GENÇLER UYUŞTURUCU BATAĞINDA KULLANIM YAŞI 8’E DÜŞTÜ”

Çok önemli bir konu daha var: Gençlerimiz ve çocuklarımız uyuşturucu tehlikesi altında. Uzmanlardan, ilgili raporlardan ve araştırma sonuçlarından derlenen bilgilere göre Türkiye’de uyuşturucu kullanım yaşının sekize kadar düştüğü ortaya çıktı. Türkiye, uyuşturucu ve türevi maddelerin kullanımı nedeniyle 18 yaş altı ölümlerde Avrupa’da ilk sırada. Yine ülkemizde bonzai ve metamfetamin kullanımı son 5 yılda 15 kat arttı.  Okulların etrafında yeterli güvenlik önlemi alınmıyor. Türkiye adeta bir uyuşturucu rotasına döndü. Uyuşturucu baronları ülkede cirit atıyor. Eskiden Türkiye’de 1 yılda toplamda 1.5 ton kokain yakalanıyordu; şimdi her partide tonlarca kokain ve metamfetamin gönderiliyor. Bu konu, üzerinde daha fazla düşünmemiz ve hızlıca hareket etmemiz gereken bir mesele. Toplumun tüm kesimleriyle birlikte gençlerimizi, çocuklarımızı yok eden bu tehdide karşı birlik olmak, hareket etmek gerekiyor. İktidar da daha etkin, daha organize önlemler almalı.” diyerek sözlerini tamamladı.

Reklam
Okumaya Devam Et

Isparta

Isparta’da Bugün Vefat Edenler

Yayınlanma

,

Yazar:

1 Aralık 2023 Cuma günü Isparta ve ilçelerinde vefat edenleri Gazete32 haberlerinde bulabilirsiniz.

RAMAZAN DOĞAN
BAĞLAR MAH.2703 SK.NO:12
MOLLA AHMET CAMİİ
H.SULTAN MEZARLIĞI
01.12.2023 – Öğle Namazına Müteakiben

FETHİ KAYGILI
H.SULTAN MAH.3431 SK.NO:9
H.SULTAN CAMİİ
AKYOL MEZARLIĞI
01.12.2023 – Öğle Namazına Müteakiben

Reklam

MUSTAFA BASKIN
KEPECİ MAH.1208 SK.NO:3
SÜT DEDE CAMİ CAMİİ
KARAAĞAÇ MEZARLIĞI
01.12.2023 – Öğle Namazına Müteakiben

ŞÜKRAN TEZCANLI
İSKENDER MAH.121 CAD.NOKTA APT.D:10NO:54
MÜFTÜLÜK CAMİİ
DOĞANCI MEZARLIĞI
01.12.2023 – Öğle Namazına Müteakiben

MEHMET ÖZBEK
EĞİRDİR / BALKIRI KÖYÜ
EĞİRDİR / BALKIRI KÖY CAMİİ
EĞİRDİR / BALKIRI KÖY MEZARLIĞI
01.12.2023 – Öğle Namazına Müteakiben

Reklam

HİMMET SÖYLEMEZ
GÜLİSTAN MAH.2807 SK.NO:14
ASRİ MEZARLIK CAMİİ
ASRİ MEZARLIK
01.12.2023 – İkindi Namazına Müteakiben

MEMDUHA ELBİZ
BAHÇELİ EVLER MAH.3011 SK.NO:17
SENİRKENT / ULUĞBEY CAMİİ
SENİRKENT / ULUĞBEY MEZARLIĞI
01.12.2023 – Defin Saati:14:00

Reklam
Okumaya Devam Et

Popüler