DOLAR 16,6610 0.13%
EURO 17,4894 0.37%
ALTIN 974,690,20
BITCOIN 334964-0,86%
Isparta
18°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

NECİP FAZIL

ABONE OL
Aralık 10, 2011 21:12
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Vefatı üzerinden yıllar geçtikçe, Necip Fazıl’ın (ölümsüzlüğe ulaşmış) bir şair olduğuna dair kanaatim her gün biraz daha kuvvetleniyor. Sakarya ve kaldırımlar şiirlerinin yazarı, Türk gençliğinin kalbinde, sevgi ve hayranlık hatta heyecan dalgası estirmiştir.

Verdiğim bu hükmün görünür ölçülerini koymakta zorlanabilirim fakat sanatın veya sanatçının değerlendirilmesi zaten kişiye göre değişir. Kendi zevklerimizi,sezgilerimizi, nefret ve hayranlıklarımızı biz ortaya koyarız, kimseler in eleştireceğini sanmıyorum.

Necip Fazıl, TÜRK MİLLETİ İÇİN gecenin en karanlık anında nurlu bir sabahı müjdeleyen TÜRK gençliğini büyük fikre, ve sanat çilesine yönelten bir dahidir. Kurduğu BÜYÜK DOĞU yayınları ve ideali buna en büyük delildir. Gençliğin inançlı,imanlı olması için ömrünü vakfetmiş ve Sakarya şiirinde Allaha adanan ömürün kul noktasında insanın bir HİÇ OLDUĞUNU ANLATIR.

YOL ONUN, VARLIK ONUN, GERİSİ HEP ANGARYAA………..

………Rabbim isterse sular ,büklüm büklüm burulur…….

Necip Fazıl; noktasız virgülsüz bir aydındır.Ne dur bilirdi ne durak.Ondaki hayata hükmetme hırsı sonsuzdu. Mağlubiyeti asla kabul etmezdi .mücadele edenlere hürmeti sonsuzdu.Devir 1980 öncesi ,devrimci ve Ülkücü çatışmanın en koyu yılları.Ülkücüler kimdir üstat diye sorarlar,cevap müthiştir.Allahsızın nefret,namussuzun dehşet,yüreksizin heybet,başıboşun mihnet,devrimbazın zulmet,eyyamcının şirret,inmelinin siklet,anarşistin devlet,koministin illet sandığı muhterem insanlardır ..Dünyada iki büyük şair var demişler,üstat ;”Öteki kim?”.diye cevap verecek kadar kendinden emin………Bir yüzsüzü görünce ise….YÜZ DAHA VERSEN YÜZ UMAN YÜZLER BİLİRİM//YOKUŞLARA KARDEŞ OLAN DÜZLER BİLİRİM.

DÜNYA ÖKÜZÜN ÜSTÜNDE DERLER//AMA DÜNYANIN ÜSTÜNDE ÖKÜZLER BİLİRİM….

Üstat,ölümü sabah,akşam,her gün,her an,her mısrada,her düşüncenin arasında mutlaka yazar. Hayata ve dünyaya hiç şans vermez.’’Ben ŞAİRİM,GAİBİ KURCALAYAN ÇİLİNGİR/CANLI CENAZELERİN BAŞINDA MÜNKER-NEKİR.’

’HER AĞIZDA ,HER TELDE FANİLİK DIRILTISI/SONUNDA TEKBİR ŞARKI TABUTUN GICIRTISI’’

‘ÖLÜM DEDİKLERİ,ÖLÜNCEYE DEK/DÜNYA,BALI ZEHİR,YALANCI PETEK/ORADA BULURSUN ,BİRAZ BEKLE,TEK/BURADA YAŞAMAK SANDIĞIN, DÜŞÜ…’’

‘’BÜYÜK RANDEVU..BİLSEM NEREDE,SAAT KAÇTA

,/TABUTUMUN TAHTASI BİLSEM HANGİ AĞAÇTA’’

‘’AĞZIMA SOĞUK KURTLAR DOLACAK,GÖZÜME KUM/DİPSİZ KUYU,SÜRDÜKÇE ZAMAN,SÜRECEK UYKUM’’

‘Ufka bakarlar,ölüm uzakta mı uzakta/ ve tabut bekler,suya inmek için kızakta’’

‘’Bu dünyada renk,nakış,lezzet,ne varsa küsüm/ Gözümde son marifet,Azrail’e TEBESSÜM’’

Necip Fazıl bana göre Cumhuriyet döneminin en büyük şairidir. Türk dilini en güzel kullanan adeta kelimelere dans ettiren, fikirde, ifadede hayalin zirvelerine varabilen şairdir. Günlük hayatın sahte pırıltıları ile doymayan,asla tatmin olmayan ruhu gerçeği, hakiki manayı arama gayreti içinde, asırlar sonrasını seslendirebilmiştir.

Necip Fazıl hem şair(300 ŞİİR),hem romancı(22 ROMAN) ,hem tiyatro(21 tane) yazarı hem fikir ve makaleler(binlerce) yazarıdır. Hepsinin de hakkını tam veren ender Edebiyatçılarımızdandır… Sanat toplum için yapılır fikrinin yılmaz savunucusudur. Ayrıca sanat sanat içindir görüşünü savunanlara şiirlerinde hece veznini ve kafiyeyi en güzel kullanarak onlara şapka çıkarttıran nevi şahsına mahsus bir şairimizdir.Aşağıdaki şiiri toplumu sosyologlardan daha iyi anladığını göstermiyor mu?

‘’ÜC KATLI AHŞAP EVİN HER KATI AYRI ALEM

ÜS KAT, ELİNDE TESBİH AĞLIYOR BABAANNEM

ORTA KAT, MAUN SÖYLÜYOR ANNEM

ALT KAT, KIZ KARDEŞİMİN TAMTAMDA ÇIĞLIKLARI

BU NE HAZİN AĞAÇTIR BÜTÜN UFKUMU TUTMUŞ

KÖKLERİ İFFET DALLARI TAKLİT MEYVESİ FUHUŞ

ZAMANI KOKUTANLAR MÜRTECİ DİYOR BANA

YÜKSELDİK SANIYORLAR ALÇALDIKÇA TABANA’’

BİR KURTLU PEYNİR GİBİ ORTASINDAN KESTİĞİM

BUYURUN VE UTANMADAN SEYREDİN İŞTE EVİM.

Yeri doldurulamaz diyenlere hiç boşluk bırakmadı’ki doldurulsun diyorum. Her şeyi doldurdu, kafaları doldurdu,gönülleri doldurdu gitti. Zaten onun deyişiyle * iyi insanlar iyi atlara binip gitti* ve gök kubbede hoş bir seda ile dudaklar da bir şarkı bırakıp gitti. *

‘’ Gideriz gideriz nur izli yolda gideriz

Taş bağırda sular dizde gideriz

Bir gün akşam olur bizde gideriz

Kalır dudaklarda şarkımız bizim.’’.

Dudaklarımızdan oşarkının hiç düşmeyeceğine inanıyor .Bir kez daha ALLAH RAHMET EYLESİN MEKANI CENNET OLSUN …diyorum..

Vasiyeti; Bu gün Haliç’e bakan mezarının başlıksız ve bir biriket yüksekliğinde ve gösterişsiz olmasını istemiştir.,Biriket kenarına sadece el yazısı ile Necip fazıl yazılmasını, tabutunu ise taşıyacakların nasıl olması gerektiğini söylemiştir.

‘’SON GÜNÜMDE OLMASIN ÇELENGİM TOP ARABAM

BENİ ALIP GÖTÜRSÜN DÖRT İNANMIŞ ADAM.,

Doğum:1904 Ö:1983.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP