DOLAR 17,2268 1.47%
EURO 17,6361 0.93%
ALTIN 977,511,55
BITCOIN 3487703,42%
Isparta
23°

AÇIK

13:14

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu

ABONE OL
Aralık 10, 2011 20:47
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Dünyası liderleri serisi 3

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu

Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı

Mustafa ‘nın babasının adı Abdülcemil anasının adı Mahfüre’dir.Sovyet lideri Stalin döneminde Ural dağlarına sürülen aile, ikinci Dünya savaşında, gizlice Kırım’a dönerek çöl bölgesindeki Bozköy’e yerleşir.13 kasım 1943 yılında Mustafa dünya’ya gelir.Daha altı aylık iken ailesi ile birlikte, vatana ihanetten Kırım’dan sürgün edilirler. Cemiloğlu’nun bir ömür sürecek olan sürgün ve çileli yılları başlamıştır.

Özbekistan’ın Andican bölgesine sürgün edilen Cemiloğlu ‘nun çocukluğu burada geçer. Baba Abdülcemil ailesini alarak 1955 yılında Özbekistan’ın Başkenti Taşkent’e göç eder.Mustafa,.Rus dilinde orta öğrenimini Taşkent’te tamamlar. Üniversite okumak için; Arap Dil ve Edebiyatı bölümüne kayıt yaptırmak ister, ancak”Sovyet’lere sadık olmayan milletlerin mensupları bu bölüme giremez”denilerek red etmeleri üzerine, bir fabrikaya işçi olarak girer.Arkadaşları ile birlikte 1961 yılında Kırım Tatar Milli Gençlik Teşkilat’ını kurar.KGB tarafından bir hafta sonra işten çıkartılır ve tutuklanır.Bir yıl hapis yattıktan sonra çıkarılır.1962 yılında Taşkent ziraat sulama enstitüsüne girer.Üç yıl okuduktan sonra, Sovyet gizli polis teşkilatı KGB nin isteği üzerine komünist parti aleyhine konuştuğu için okuldan atılır.Bir ay sonra askere çağrılır.

Fakat o””MADEM BU ÜLKEDE KIRIM TATARLARININ HAKLARI YOKTUR,ASKERE GİTMİYORUM.VATANINDAN SÜRÜLMÜŞ VATANI OLMIYAN BİR İNSAN,NEYİ MÜDAFA EDECEK.BANA GÜVENMEYEN DEVLETE ASKERLİK YAPMAM””diyerek askere gitmeyi reddeder.Bunun üzerine 1,5 yıl hapse mahkum olur.Cezasını çektikten sonra hapisten çıkar.1968 yılında Rus’ların Çekoslovakyayı işgalini protesto etmekten,üçüncü defa tutuklanır işkence altında üç yıl hapse mahkum edilir.1974 yılında 4.defa tutuklanan Cemiloğlu,kışın Sibirya’ya ağır çalışma kamplarına sürülür.Cezasının bitmesine üç gün kala , karşı propaganda yapmak suçlarından dava açılır.Bunun üzerine o meşhur açlık grevine başlar.Bu açlık grevini 303 gün sürdürür açlıktan hastalanır,ölüm haberleri yayılır.Bu açlık grevi Türkiye’de büyük yankı uyandırır.Gençler ,bu grev’e destek için yürüyüşler,toplantılar düzenlerler.Hatta büyük bölümü destek olmak için açlık grevine başlar.Ünlü fizikçi SAKKAROV ,general GRİGORENKO gibi Sovyet aydınları da, Cemiloğlu’nun serbest bırakılmasını isterler.Bu maksatla Birleşmiş Milletlere ,dünya kamu oyuna,İslam dünyasına ,insan hakları teşkilatlarına yazdıkları mektuplarla olayı duyururlar.Cemiloğlu’nun uğruna mücadele verdiği Kırım Tatar Milli meselesine sahip çıkarlar.O yıllarda Cemiloğlu’nun öldüğü haberleri gençleri galeyana getirmeye yeter. Cemiloğlu, Ruslara tekbaşına kafa tutan efsane lider haline gelir.Fakülte kantinlerinde,sokaklarda Cemiloğlu’nun resimleri asılır.Esir Türklere özgürlük sloganları atılır.

Bütün bunlara rağmen Sovyetler,Cemiloğlunu tekrar Sibirya’ya çalışma kampına sürerler.Cemiloğlu işkencelere yılmadan ,mahkumiyetini tamamladıktan sonra Taşkente tekrar döner.Rus’lar kendisini Taşkent’te göz hapsinde tutarlar.Taşkent’i terk etmesi yasaklanır.Tekrar nezareti (göz hapsini)ihlal ettiği gerekçesiyle bilmem kaçıncı defa tutuklanır. İkinci defa 4 yıl müddetle Sibirya’nın Yakutistan bölgesinde ki Ziryanka kasabasına sürülür.Cezası bitince ailesiyle birlikte Nihayet Kırım’a bin bir güçlükle dönmeyi başarır.Fakat 3 gün sonra, çok sevdiği Kırım’a doyamadan tekrar, Özbekistan’a sürgün edilir..1983 yılında tekrar tutuklanır.3 yıl çalışma kampına Magadan şehrine gönderilir.Cezasının bitimine az bir zaman kala tekrar dava açılır.1986 yılında Magadan şehrinde yargılanır tekrar 3 yıl hapse mahkum edilir. Bu arada birkaç defa KGB tarafından zehirlenmek istenir fakat her defasında kurtulur.Bazı diplomatik baskılar ,Türkiye’nin de girişimleriyle hapisten çıkarılır serbest bırakılır.Cemiloğlu’nu hiçbir şey yıldıramaz .1987 yılında Moskova kızıl meydanda Kırım Tatar Türklerine hürriyet mitingi düzenler.Bu miting Dünya’da büyük yankılar uyandırır. Artık sürgün yılları bitmiştir.Hayatını Kırım Tatar Türklerinin özgürlüğüne adayan Mustafa Cemil Kırımoğlu,1989 mayısında Taşkent’te toplanan Kırım Tatar Türkleri Milli hareketine başkan seçilir.1991 yılında yapılan Kırım Akmescid şehrinde, Kırım Tatar Türkleri 2.Milli Kurultayını toplar.Bu kurultayda Kırım Türklerinin BAĞIMSIZLIĞINI İLAN EDER.

Defalarca Türkiye’yi ziyaret eden Cemiloğlu, evli ve üç çocuk babasıdır.Küçücük boyu,zayıf vücudu,yılların çilesini taşıtan yüzündeki kırışıkla sağa sola yalpa yaparak yürüyen Türk Dünyasının Liderini Akmescid’de ziyaret ettiğimizde,şaşırmıştım. Ruslara kafa tutan. Bu çelimsiz küçücük adammıydı ?. Uzun uzun baktım kendisine.Cesaretin boyda değil yürekte olduğu sözü, bir defa daha ispatlanmıştı. Sovyetler’le tek başına yıllarca mücadele eden, 1,5 metre boyunda bu küçücük dev adam ,kibar, düzgün OğuzTürkçesi konuşan ama gözlerinden zeka fışkıran biriydi.Bir kaplan gibi atik ve çevikti .Akmescid’de(simperafol) yaşıyordu.””işte,fikirde,dilde birlik””diyen ünlü Türk Dünyası yazarı GASPIRALI’nın şehrinde,Altınordu’nun,Avarların,Peçeneklerin ülkesinde yaşıyordu Cemiloğlu.Tatar Türklerinin sürgünden dönmesini hasretle bekliyordu.Şimdilik 300 000 dönebilmişti Kırıma. Dünya güzeli Han Sarayında,Livadiye Sarayında,Kefe’de,Sudak’ta,Gözleve’de,Akyar”(Sivastopol)da yavaş yavaş sürgünden dönenleri sevgiyle kucaklıyordu Cemiloğlu.

Dest-i KIPÇAK diyarı Kırım ülkesi , gerçek sahiplerinin geri gelmesini bekliyordu. Onlara evler yapıyor,işler buluyordu.Tarihin gördüğü ,Stalin’nin yaptığı, en büyük sürgününde kırım kırım kırılmıştı Kırım halkı .Cemiloğlu:,soydaşlarının sağ kalanlarının Kırım’a dönmesini hasretle bekliyordu.Allah ömrünü uzun ve sağlıklı kılsın..

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP