Keçiborlu Kükürt İşletmesi

Yazarlar - Haziran 13, 2018 11:18 am A A

Öğrencilik yıllarımda bir Ispartalı olarak gül ve halımızla ne kadar gurur duysak da Keçiborlu ilçemizdeki kükürt işletmelerinin yeri ayrıydı. Öğretmenlerimiz ülkemizde kükürt madeninin sadece Keçiborlu’da çıkarıldığını söylemişlerdi. Daha sonraları kapatılacakmış dedikoduları arasında kapatıldığını duyunca hayıflanmıştım.

Daha sonra konuya ilgi duyup araştırdığımda Keçiborlu ile birlikte Ağrı-Diyadin, Denizli-Sarayköy-Van ve Balıkesir’ de de kükürt madenlerinin olduğunu öğrenecektim. Keçiborlu’daki madende öyle zengin bir ocak değildi. İspanya kükürt madeni zenginiydi ama son yıllarda rafineri yan ürünü olarak da elde edilebildiğinden Japonya örneğinde olduğu gibi hiç kükürt madeni olmamasına rağmen dünyanın en büyük 2.üreticisi olmuştur. Keçiborlu kükürt işletmesi 125-175.000 Ton civarında kükürt elde ederken daha çok tarım gübresi yapımında kullanılmaktaydı.1995-1999 yılları arasında ülkemizde kükürt tüketimim 154-221.000 Ton arasındaydı. Dünya piyasasında tonu 60-70 ABD doları arasında satılıyordu.

Keçiborlu kükürt madeni 1900 yılında Hüseyin Kureyşi adında birinin çalıştırdığı,1914-1918 yılları arasında Almanların basit eritme yöntemiyle üretim yaptıkları biliniyor. Cumhuriyet kurulduktan sonra İtalyan ve Fransızlara üretim yetkisi verilmiş, bu yetki 1933’ de iptal edilerek, tesis 1934 yılında Sümerbank’a devredilmiş. Sanırım bu dönemde Ruslarla anlaşılarak Sümerbank fabrikaları usulündeki gibi üretim bantları ve sosyal tesisleri yaptırılmış.1944 yılında da yeni kurulan Etibank’a aktarılmıştır. Bu dönemde gerek mühendislerin gelişi ve gerekse yapılan sosyal faaliyetlerle ilçenin yüzü gülmeye başlamış, çevrede adından söz edilir olmuştu.

Ancak zaman içinde üretimin tüketimi karşılayamaması, pahalı üretim yapılması ve gittikçe fakirleşen madenin 1980 ’li yıllarda kapatılması gündeme gelince, sorumluların geçiş için tedbir almaları gerekirken izlemekle yetinmişler. O gün için umut bağlanan politikacılarsa kapatanı kapatma yaparız türünden sloganlarla konuyu istismar etme yoluna gitmişlerdi. Bu arada bakanlar Kurulunda karara bağlanan, kalkınma planında kapanacak denilen tesisler için kurtuluşu politikacılardan bekleyen ilçe halkı ise aldatılıyordu. Durumu fark eden teknik personel yavaş yavaş Emet, Seydişehir, Bigadiç gibi tesislere tayin olarak ilçeden ayrılmaya başlamışlardı. Tesis 1994 yılında tamamen kapatıldığında 1200 işçi,200 teknik personel çalışmaktaydı.

Kapanmayacak denilen Keçiborlu kükürt işletmesi birden kapanınca ilçe tam bir şok yaşadı. Büyük KİT’lerin olduğu yerlerde hazır iş, düzenli gelir nedeniyle görülen hazırcılık ve rehavet insanların girişimcilik anlayışını öldürdüğünden ilçe tam anlamıyla bir emekli şehri görüntüsüne büründü. Bu gün Keçiborlu kükürt işletmesinin sahası ve tesisleri yeni kurulan Meslek Yüksek Okuluna devredilmiştir. Türkiye’nin dört bir tarafından gelen gençler ile yaralarını sarmaya, kalkınma yarışına kaldığı yerden devam etmeye çalışmaktadır.

Yazarlar - 11:18 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON TWEETLER