Bağlantıda Kalın

Isparta

"Yol yakınken yanlıştan dönün"

Yayınlanma

,

ÇÜNÜR’DE OTOBÜS TERMİNALİ OLMAZ, OLSA DA ÇAĞDAŞ BİR KENT İÇİN İLERİYE DÖNÜK BİR ÇÖZÜM PROJESİ OLAMAZ.
Isparta Belediye Başkanı ve Belediye Meclisi aldığı bir çoğunluk kararı ile Isparta Çünür’e ya da Toki Akkent tarafına 160 dönüm üzerine çağdaş bir terminal yapmak ve bunun için borçlanmaya yani kredi almaya karar verdi.
Ancak yaklaşık 1 yıldır düşünüyorum, düşünüyorum bir türlü belirtilen yerlere Isparta Şehirlerarası otobüs terminali ve otogarı yakıştıramıyorum.
1. Belirtilen bölgeler SDÜ Kampüs ve Hastaneleri, yeni açılan konut yerleşim alanları itibarıyla hem ranta hem de araç ve insan kalabalığına tamamen doymuş alanlardır.
2. Çünür’de o kadar yazmamıza rağmen daha bir türlü SDÜ Hastanesi-Çünür kavşağı yolu bile düzeltilebilmiş değil.
3. Yine belirtilen bölgelerde kamulaştırma yani istimlak bedelleri oldukça yüksek ve Çünür halkı da Belediye meclisinin belirlemiş olduğu m2 istimlak bedellerini de kabullenmemektedir. Hadi onu da emlak vergisi beyanları dikkate alındı diyelim. Mahkemeler yıllarca sürecek. Diyelim ki mahkemeyi de hak ettiniz. Hz.Ömer’in adaleti hiç mi söz konusu değil. Zorla birisinin arsasına istimlak bedelini bile ödeseniz gönülsüz cami bile yapılmaz.
4. Şimdi bunlar önce etüd, proje ve uzun vadeli planlama gerektiren işler. Çünür’e yapsanız bile 15 yıl içerisinde yine şehir içerisinde kalacak ve şehir trafik akışını engelleyecektir. Bırakın 15 sene sonrasını bu bölgede personeli ile 80 bini bulan insan kitlesinin toplu veya bireysel taşınması nedeniyle sabah ve akşam saatlerindeki trafik akışı şu an bile saatte 10 km’dir.
5. Peki Migros kavşağı da dediğimiz İstanbul-Eğirdir-Antalya çevre yolu kavşağı bölgesinde veya Aliköyü sınırlarında veya Toki Akkent’te olur mu? Hiç olmaz. 2 tane özel okul yüzlerce fabrika, yoğun trafik akışı, Şehir küçük sanayileri, bölge hastanesi, resmi daireler, Askeri bölge ile sıkışmış karma-çorma olmuş bir alanda hiç olmaz.
6. Şehrin güneyi sav bölgesi ya da Antalya Dereboğazı yolunun olduğu bölgede olur mu?
Olmaz. Neden olmaz? Çünkü şehrin doğal akışı icabıyla çok ters yönde kalır. Bir defa şehrin neredeyse yarısını teşkil eden öğrenci kitlesinin bulunduğu bölgelerden uzaklaşmak, ters yönde bir otogar oluşturmak hem firmalar hem yolcular açısından oldukça sıkıntı yaratır.
7. Peki sıkışık bir vadide neresi uygun olur? Bana göre uzun vadeli düşünülerek yapılacaksa şehirlerarası otogar ya da otobüs terminali en uygun yer olarak Göltaş rampasından İstanbul yolu üzerinden indiğinizdeki Senirce Ovasının şu an yol yapım firmasının şantiyesinin bulunduğu yerin Koçtepe tarafına uygundur ve çevre yolunun da Göltaşı görmeden bu vadi üzerinden tarım arazilerinin dokusuna dokunmadan dağın yamaçlarından halen ara yol olarak kullanılan Koçtepe-Isparta yoluna bağlayarak oradan da Güneykent Baladız –Burdur kavşağına bağlamaktır. Bu haliyle hem Burdur’a, hem hava alanına, hem hızlı tren garına bağlantılı olacak ve Isparta’yı uzun vadede soluklandıran bir proje olacaktır.
8. İkinci bir şık olarak da Senirce yolu da kullanılarak Bozan önü tren istasyonuna yakın bölgede tepelerin eteklerinde konuşlandırmak ki bu da çok uygun olacaktır ve buradan da Bozanönü-Akkent’in doğusundan Aliköyü ovasından Sav’a bağlanan bir çevre yolu daha çok faydalı olacağı kanaatindeyim.
9. Üçünçü bir şık olarak da Isparta- Burdur dostluk yolu’nun Gelincik (eski adı ile Burdur Geresin) köyünün bulunduğu bölge. Bu bölge de hem Burdur, Hem Antalya hem de hava alanı ile hızlı tren garı yönünden etkili olacağı düşüncesindeyim.
10. İnanın bu üç seçenek de mevcut seçeneğe göre fazla bir istimlak gerektirmeyen yönü ile hem ekonomik olacak, hem uzun ömürlü olacak ve gelecek nesillerin kullanımına taşınacak, hem kullanışlı olacak hem de şehrin tıkanıklığı aşılacaktır.
Bana kalırsa önce teknik adamlar, üniversite bilim adamları, şehir planlamacılar, Sivil toplum örgütleri etüt ve proje haline dönüştürdükten sonra da halkın oylamasına bu seçenekler sunulmalıdır. Yoksa ‘ben yaptım oldu’ denilerek yapılan her iş gibi hem maddiyat heba olacak hem de şehre yazık olacak.
Saygılarımla.
Secattin Büyükdavraz-Hedef İnternet Medya-Gazete32

Okumaya Devam Et
Reklam
7 Comments

7 Comments

 1. betal

  Kasım 12, 2015 at 6:42 pm

  allahtan kormazmısınız şehri rant içim burdura yanaştırıyorsunuz valla toki konutların yani kule onune yakın yerlerde bal gibi olur hemde bal gibi olur

 2. muhsın

  Kasım 12, 2015 at 6:47 pm

  ben katılıyorum tokıye yanı yenı yapılacak cevre yoluna yakın olması geyet yerınde bır karar asıl yanlıs olan sdu yakın olması yada cunure yakın olması oysa egırdır ıstıkametınde yapılması gerekırkı sehır ısparta olsun burdur olmasın ısparta yerınde saymasın elınızı tasın altına koyun ve yapın artık bu termınalı

 3. ıstanbul lu

  Kasım 12, 2015 at 6:50 pm

  ıspartayı yapın ya yapında sehıre benzesın yazık bu ınsanlara alıkoy dururken ne dusunursunuz arazıde ucuz konumda ıyı yeter cunur cunur dedınız yeter yeter yeter

 4. cevdet

  Kasım 12, 2015 at 7:12 pm

  yapında nereye ne zman yapacaksınız ama burdura yakın olmasın burdur ayrı ısparta ayrı ısparta gelıssın

 5. Kerim talip

  Kasım 12, 2015 at 11:24 pm

  Arkadaşlara katılıyorum arkadaşlara katılıyorum Gerçekten burdur dan uzak olsun eğirdir ısparta aradı olması en doğru karar saygılar ankaradan

 6. Fırat demir

  Kasım 12, 2015 at 11:30 pm

  En doğru karar TOKİ konutlar ile SDÜ arası hızlı ternede çevre yolunda yakin

 7. Mehmet

  Ekim 28, 2016 at 7:32 pm

  Bir söylentiye göre BELEDİYE BAŞKANIN KIZI
  baya baya arazi kapatmış buradan yani CUNUR den eğer doğruysa neden buraya çok yatırım yapılıyor belli …….

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Isparta

ITSO girişimcilere öncülük ediyor

Yayınlanma

,

Yazar:

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Proje ve Ar-Ge Destekleme Ofisi, Genç Girişimciler Akademisi ve Kadın Girişimcileri Destekleme Ofisinin açılışı gerçekleştirildi. Ofisin, Isparta’nın ekonomisine ve istihdamına katkı sağlayacağını belirten ITSO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Çelik, aynı zamanda yeni başarı hikayelerine de ev sahipliği yapacağını ifade etti.

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Çelik ve yönetiminin ortaya koyduğu projeleri arasında yer alan Proje ve Ar-Ge Destekleme Ofisi, Genç Girişimciler Akademisi ve Kadın Girişimcileri Destekleme Ofisi hayata geçirildi. Ekonomi Kampüsünde düzenlenen açılışa ITSO Başkanı Metin Çelik, Isparta Ticaret Borsası Başkanı Hüdai Şahin, Süleyman Demirel Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Gençtürk, Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Serdal Terzi, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Dilek Özdemir, TOBB İl Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Uğur Büyükçulcu, daire müdürleri, oda başkanları ve davetliler katıldı.

‘SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA HAMLELERİNİN BİR PARÇASI OLDUĞUNA İNANIYORUZ’

Reklam

“Bir yıl önce gerçekleşen Odamız seçimlerinde ortaya koyduğumuz projeleri tek tek hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.” diyen ITSO Başkanı Metin Çelik, yaptığı açılış konuşmasında önemli mesajlar verdi. Hem kadın girişimcilerin hem de genç girişimcilerin iş hayatında daha fazla aktif rol almaları gerektiğini ifade eden Başkan Çelik; “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genç Girişimciler Kurulumuzun amaçlarına uygun olarak gençlerimizin girişimcilik potansiyelini ortaya çıkarmak için üniversite-sanayi işbirliği yaparak sermaye ihtiyacını ve çalışma alanı imkanını sağlamak üzere Genç Girişimciler Akademisini kurduk.
Yine projelerimiz arasında yer alan Kadın Girişimcileri Destekleme Ofisimiz; iş gücüne katılmak isteyen ve kendi fikirleri, kendi projeleri olan kadın girişimcilerimize danışmanlık hizmeti vermeyi, hibe programlarından yararlanabilmeleri için doğru yönlendirme ve doğru iş kolu seçimi yapabilmeleri konusunda yardımcı olmayı amaçlıyor.

Bizler, kadın girişimcilerin iş dünyasında daha fazla yer edinmelerini ve aktif rol almalarını istiyoruz. Onların ekonomik olarak güçlenmeleri, kendi potansiyellerini gerçekleştirmeleri, iş gücüne katılımı ve istihdam konularında etkili olmaları ülkemizin sürdürülebilir kalkınma hamlelerinin bir parçası olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle cesur adımların büyük başarılar getireceğini, neticesinde de önemli rol model olacağını düşünüyoruz.

Proje ve Ar-Ge Destekleme Ofisimizle de üniversite-sanayi işbirliğini daha üst seviyeye çıkarmayı amaçlıyoruz. Üniversitelerimizi yerleşkelerinden çıkarmak, iş dünyamızı da üniversite kampüslerine getirmek için Proje ve Ar-Ge Destekleme Ofisimiz en önemli aracı olacaktır. Ayrıca üyelerimizin KOSGEB, BAKA, TÜBİTAK gibi kurumların sağlamış olduğu hibe destek programlarından yararlanabilmeleri için burayı bir fırsat olarak görüyoruz. Isparta’mızın ekonomisine ve istihdamına katkı sağlayacağına, yeni girişimcileri, yeni hikayeleri ortaya çıkaracağına inandığımız ofisimizin hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Reklam

İlimizdeki girişimci sayısını artırmak ve daha fazla katma değer sağlamak için çalışmalara devam ettiklerini belirten Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Serdal Terzi de uzun süredir verilen emeklerin karşılığını almaya başladıklarını söyledi.

Girişimciliğin ilimizde yaygınlaştırılması için düzenlenen ‘Isparta Girişimcilik Buluşması’ etkinliğinin ardından Proje ve Ar-Ge Destekleme Ofisi, Genç Girişimciler Akademisi ve Kadın Girişimcileri Destekleme Ofisinin açılış kurdelesi kesildi. Davetliler hem ofisi gezme hem de faaliyet alanları hakkında bilgi edinme fırsatı buldu.

Reklam
Okumaya Devam Et

Isparta

Isparta’da Bugün Vefat Edenler

Yayınlanma

,

Yazar:

6 Aralık 2023 Çarşamba günü Isparta ve ilçelerinde vefat edenleri Gazete32 haberlerinde bulabilirsiniz.

BAĞDAT BETÜL ÖRMECİ
HALIKENT MAH.KILIÇARSLAN SİT. 4 / BLOK K:1
ASRİ MEZARLIK CAMİİ
ASRİ MEZARLIK
06.12.2023 – Öğle Namazına Müteakiben

FİKRİ ULUTAŞ
YALVAÇ / MERKEZ
YALVAÇ / MERKEZ CAMİİ
YALVAÇ / MERKEZ MEZARLIĞI
06.12.2023 – Öğle Namazına Müteakiben

Reklam

MÜNİRE ÖZKAYA
GÜLİSTAN MAH.127 CAD.NO:21
EĞİRDİR / BADEMLİ KÖY CAMİİ
EĞİRDİR / BADEMLİ KÖY MEZARLIĞI
06.12.2023 – Öğle Namazına Müteakiben

NACİYE KARATAŞ
AYAZMANA MAH.UYDUKENT SİT.6. / BLOK K:5 / 17
HALIKENT CAMİİ
AKYOL MEZARLIĞI
06.12.2023 – İkindi Namazına Müteakiben

YILDIZ MURÇAK
ULUBORLU /MERKEZ
ULUBORLU CAMİİ
ULUBORLU MEZARLIĞI
06.12.2023 – İkindi Namazına Müteakiben

Reklam

İBRAHİM ÖNDER
SÜTÇÜLER/ KASIMLAR KÖYÜ
SÜTÇÜLER/ KASIMLAR KÖY CAMİİ
SÜTÇÜLER/ KASIMLAR KÖY MEZARLIĞI
06.12.2023 – İkindi Namazına Müteakiben

Okumaya Devam Et

Isparta

Isparta’da Özel Öğrencilerin Konser Ve Gösterisi Beğeni Topladı

Yayınlanma

,

Yazar:

Vali Aydın Baruş, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlenen konser programına katıldı. Isparta Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda Isparta’da faaliyet gösteren engelli dernekleri üyesi ve özel eğitim okullarında eğitim gören öğrenciler sahne aldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda sırasıyla Karınca Zihinsel Engelliler ve İstihdam Derneği +1 Down Mehter takımı konseri, Isparta Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi (Okulu) öğrencileri dans gösterisi, Gülşen Önal Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencileri bayrak gösterisi, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Mehmet Tönge Engelsiz Yaşam Merkezi kursiyerleri solo ve koro performansı, Nefes Otizm Derneği üyesinin şiir performansı, Isparta Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Emre Gökgöz’ün rap performansı ve son olarak Altı Nokta Körler Derneği koro performansı sunuldu.

Gösteriler katılımcılardan büyük beğeni alırken öğrenciler ve kursiyerlerin gösterilere hazırlanmasında emeği geçenlere çiçek takdim edildi.

Reklam
Okumaya Devam Et

Popüler