“Yol yakınken yanlıştan dönün”

ABONE OL
Kasım 12, 2015 08:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ÇÜNÜR’DE OTOBÜS TERMİNALİ OLMAZ, OLSA DA ÇAĞDAŞ BİR KENT İÇİN İLERİYE DÖNÜK BİR ÇÖZÜM PROJESİ OLAMAZ.

Isparta Belediye Başkanı ve Belediye Meclisi aldığı bir çoğunluk kararı ile Isparta Çünür’e ya da Toki Akkent tarafına 160 dönüm üzerine çağdaş bir terminal yapmak ve bunun için borçlanmaya yani kredi almaya karar verdi.

Ancak yaklaşık 1 yıldır düşünüyorum, düşünüyorum bir türlü belirtilen yerlere Isparta Şehirlerarası otobüs terminali ve otogarı yakıştıramıyorum.

1. Belirtilen bölgeler SDÜ Kampüs ve Hastaneleri, yeni açılan konut yerleşim alanları itibarıyla hem ranta hem de araç ve insan kalabalığına tamamen doymuş alanlardır.

2. Çünür’de o kadar yazmamıza rağmen daha bir türlü SDÜ Hastanesi-Çünür kavşağı yolu bile düzeltilebilmiş değil.

3. Yine belirtilen bölgelerde kamulaştırma yani istimlak bedelleri oldukça yüksek ve Çünür halkı da Belediye meclisinin belirlemiş olduğu m2 istimlak bedellerini de kabullenmemektedir. Hadi onu da emlak vergisi beyanları dikkate alındı diyelim. Mahkemeler yıllarca sürecek. Diyelim ki mahkemeyi de hak ettiniz. Hz.Ömer’in adaleti hiç mi söz konusu değil. Zorla birisinin arsasına istimlak bedelini bile ödeseniz gönülsüz cami bile yapılmaz.

4. Şimdi bunlar önce etüd, proje ve uzun vadeli planlama gerektiren işler. Çünür’e yapsanız bile 15 yıl içerisinde yine şehir içerisinde kalacak ve şehir trafik akışını engelleyecektir. Bırakın 15 sene sonrasını bu bölgede personeli ile 80 bini bulan insan kitlesinin toplu veya bireysel taşınması nedeniyle sabah ve akşam saatlerindeki trafik akışı şu an bile saatte 10 km’dir.

5. Peki Migros kavşağı da dediğimiz İstanbul-Eğirdir-Antalya çevre yolu kavşağı bölgesinde veya Aliköyü sınırlarında veya Toki Akkent’te olur mu? Hiç olmaz. 2 tane özel okul yüzlerce fabrika, yoğun trafik akışı, Şehir küçük sanayileri, bölge hastanesi, resmi daireler, Askeri bölge ile sıkışmış karma-çorma olmuş bir alanda hiç olmaz.

6. Şehrin güneyi sav bölgesi ya da Antalya Dereboğazı yolunun olduğu bölgede olur mu?

Olmaz. Neden olmaz? Çünkü şehrin doğal akışı icabıyla çok ters yönde kalır. Bir defa şehrin neredeyse yarısını teşkil eden öğrenci kitlesinin bulunduğu bölgelerden uzaklaşmak, ters yönde bir otogar oluşturmak hem firmalar hem yolcular açısından oldukça sıkıntı yaratır.

7. Peki sıkışık bir vadide neresi uygun olur? Bana göre uzun vadeli düşünülerek yapılacaksa şehirlerarası otogar ya da otobüs terminali en uygun yer olarak Göltaş rampasından İstanbul yolu üzerinden indiğinizdeki Senirce Ovasının şu an yol yapım firmasının şantiyesinin bulunduğu yerin Koçtepe tarafına uygundur ve çevre yolunun da Göltaşı görmeden bu vadi üzerinden tarım arazilerinin dokusuna dokunmadan dağın yamaçlarından halen ara yol olarak kullanılan Koçtepe-Isparta yoluna bağlayarak oradan da Güneykent Baladız –Burdur kavşağına bağlamaktır. Bu haliyle hem Burdur’a, hem hava alanına, hem hızlı tren garına bağlantılı olacak ve Isparta’yı uzun vadede soluklandıran bir proje olacaktır.

8. İkinci bir şık olarak da Senirce yolu da kullanılarak Bozan önü tren istasyonuna yakın bölgede tepelerin eteklerinde konuşlandırmak ki bu da çok uygun olacaktır ve buradan da Bozanönü-Akkent’in doğusundan Aliköyü ovasından Sav’a bağlanan bir çevre yolu daha çok faydalı olacağı kanaatindeyim.

9. Üçünçü bir şık olarak da Isparta- Burdur dostluk yolu’nun Gelincik (eski adı ile Burdur Geresin) köyünün bulunduğu bölge. Bu bölge de hem Burdur, Hem Antalya hem de hava alanı ile hızlı tren garı yönünden etkili olacağı düşüncesindeyim.

10. İnanın bu üç seçenek de mevcut seçeneğe göre fazla bir istimlak gerektirmeyen yönü ile hem ekonomik olacak, hem uzun ömürlü olacak ve gelecek nesillerin kullanımına taşınacak, hem kullanışlı olacak hem de şehrin tıkanıklığı aşılacaktır.

Bana kalırsa önce teknik adamlar, üniversite bilim adamları, şehir planlamacılar, Sivil toplum örgütleri etüt ve proje haline dönüştürdükten sonra da halkın oylamasına bu seçenekler sunulmalıdır. Yoksa ‘ben yaptım oldu’ denilerek yapılan her iş gibi hem maddiyat heba olacak hem de şehre yazık olacak.

Saygılarımla.

Secattin Büyükdavraz-Hedef İnternet Medya-Gazete32

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Tüm Yorumlar (7)
 • Mehmet

  Bir söylentiye göre BELEDİYE BAŞKANIN KIZI
  baya baya arazi kapatmış buradan yani CUNUR den eğer doğruysa neden buraya çok yatırım yapılıyor belli …….

 • Fırat demir

  En doğru karar TOKİ konutlar ile SDÜ arası hızlı ternede çevre yolunda yakin

 • Kerim talip

  Arkadaşlara katılıyorum arkadaşlara katılıyorum Gerçekten burdur dan uzak olsun eğirdir ısparta aradı olması en doğru karar saygılar ankaradan

 • cevdet

  yapında nereye ne zman yapacaksınız ama burdura yakın olmasın burdur ayrı ısparta ayrı ısparta gelıssın

 • ıstanbul lu

  ıspartayı yapın ya yapında sehıre benzesın yazık bu ınsanlara alıkoy dururken ne dusunursunuz arazıde ucuz konumda ıyı yeter cunur cunur dedınız yeter yeter yeter

 • muhsın

  ben katılıyorum tokıye yanı yenı yapılacak cevre yoluna yakın olması geyet yerınde bır karar asıl yanlıs olan sdu yakın olması yada cunure yakın olması oysa egırdır ıstıkametınde yapılması gerekırkı sehır ısparta olsun burdur olmasın ısparta yerınde saymasın elınızı tasın altına koyun ve yapın artık bu termınalı

 • betal

  allahtan kormazmısınız şehri rant içim burdura yanaştırıyorsunuz valla toki konutların yani kule onune yakın yerlerde bal gibi olur hemde bal gibi olur


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0