Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yerli Elektrikli Araç İçin İmza Atıldı

Süleyman Demirel Üniversitesi, Üniversite

Süleyman Demirel Üniversitesi, Üniversite – İş Dünyası çalışmaları çerçevesinde, Katar-Türk ortaklığı olan QT Holding ve Teknos Grup Otomotiv ile ülkemiz için önemli işbirliğine daha imza atıyor. Bununla beraber SDÜ CAD-CAM Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü, yakın zamanda seri üretime başlanacak olan yerli elektrikli hafif ticari araçların Ar-Ge, tasarım ve imalat safhalarındaki çalışmalar için destek sağlayacak.

Ülkemizde elektrikli araç üretimi için, uzun yıllardır Ar-Ge çalışmalarını sürdürmekte olan Teknos Grup ve QT Holding ile yapılan işbirliğiyle dünya piyasasında önemli bir yeri olan elektrikli araçların Türkiye’de üretilmesine başlanacak.

Türkiye’nin elektrikli otomobilde pek çok avantajı olduğunu kaydeden Teknos Grup Otomotiv Başkanı Nadir Dülgeroğlu, “Kendi üretimimiz olan motor ve motor sürücüleri sayesinde elektrikli araba üretimi için gerekli malzemeleri yurt dışından tedarik etme ihtiyacımız kalmamaktadır. İnşallah ülkemizin yerli elektrikli hafif ticari aracını 2015 yılı içinde hayata geçireceğiz. Yerli elektrikli hafif ticari araç, artık ülkemiz KOBİ ve işletmelerinin emrinde olacak ve yerli bir Türk otomobil markası yollarda olacak. SDÜ CAD-CAM Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü ile elektrikli hafif ticari araçların yerlilik oranının yükseltilmesi konusunda Ar-Ge, tasarım ve modelleme işbirliği yapmaktan çok memnunuz. Bu konuda hükümetimizin ve başta Rektörümüz Prof. Dr. Hasan İbicioğlu ve üniversitemizin nitelikli akademisyenlerinin bize destek vermesi işlerimizi çok kolaylaştırıyor.” şeklinde konuştu.

SDÜ CAD-CAM Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Oğuz Çolak yaptığı açıklamada “İçten yanmalı motor teknolojisiyle ilgili olarak rekabet etme şansımız olduğunu düşünmüyoruz. Bu alanda üretim sayıları o kadar arttı ki ülke olarak yetişmemiz mümkün değil. Ancak karşımıza elektrikli araba gibi yeni bir fırsat çıktı. Bu üretim elektrikli hafif ticari araçlarda Türkiye’nin inşallah yerli bir markası olacak. SDÜ CAD CAM olarak ülkemiz sanayinin emrindeyiz. Bu çalışmamızda da desteklerini esirgemeyen başta Rektörümüz Prof. Dr. Hasan İbicioğlu’na, hükümetimize ve işbirliği kuruluşlarımıza çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, üniversitenin araştırma ve uygulama merkezlerinin iş dünyası ile işbirliğinde nitelikli akademisyen kadrosu ve zengin alt yapı olanaklarıyla sanayi sektörlerinin hizmetinde olduğunu belirterek yerli elektrikli hafif ticari araç projesinde görev almaktan gurur duyduklarını söyledi.

YORUMLAR

Bir adet yorum var

  1. Süleyman Demirel Üniversitesi ile Katar Türk ortaklığı olan QT Holding ve TeknosGroup / Otomotiv ( nadir Dülgeroğlu ) ülkemiz için önemli işbirliğine imza atmıştı, ülkemizin değerli akademisyenlerinden, dönemin SDÜ CAD-CAM Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr.Oğuz Çolak projeye öncülük etmekteydi. Projede hafif ticari ve küçük boyutlu elektrikli araçlar üretiminde kendini ispatlamış, İtalyan ve Norveç merkezli 2 ayrı markanın ülkemizde üretimi gerçekleştirilecekti. Ayrıca Nadir Dülgeroğlu tasarımları olan diğer elektrikli araçların da üretimine başlanacaktı. Ülkemizdeki ilk elektrikli araç üretim girişimi olan proje için start verildi, fabrika kurulumu başlatıldı fakat son aşamada ülkemizdeki araba üretimi hakkındaki prosedürler sonucunda proje ileri tarihlere ertelendi. Elektrikli araçlar konusundaki ihtisas çalışmalarını devam ettirmekte olan Nadir Dülgeroğlu, deneyimlerini elektrikli tekneler üzerinde uygulamakta olup, dünyada emsali olmayan savunma sanayi ve diğer kullanımlara uygun projelere imza atmaktadır. Elektrikli araçlar ve kompozit teknolojileri konusunda yüksek teknoloji deneyimlerine sahip olan Sn. Prof.Dr. Oğuz Çolak ise çalışmalarına Eskişehir Teknik Üniversitesi Makine Müh. Bölüm Başkanı olarak devam etmektedir.
    Fehmi Suha A.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Isparta’nın Şarkikaraağaç ilçesi Fele Köyü
Sıradaki Haber Sevilen İş İnsanı Aydın Kuyucu Kazada Hayatını Kaybetti