Vatandaşın gözü çağrı merkezinde

ABONE OL
Aralık 11, 2014 21:14
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Isparta kamuoyunun merakla beklediği Çağrı Merkezi yatırımı için yer sorunu geçen ay çözülmüştü. Kıs sürede hizmete açılması beklenen Çağrı Merkezi ilk etapta 250 kişiye iş imkanı sağlayacak. Bu rakamın bin 200’e kadar çıkarılacağı söyleniyor. Yatırımın henüz gerçekleşmemesine rağmen Ispartalı vatandaşlar, şimdiden İş-Kur’un kapısını çalmaya başladı. Fakat…

ÇAĞRI MERKEZİNİ BEKLİYORLAR

Isparta’daki işsizliğe önemli oranda çözüm bulacak ve bin 200 kişiye ekmek kapısı olacak Çağrı Merkezi için geçen ay yer bulundu. Çağrı Merkezinin kısa sürede faaliyete geçmesi beklenirken, Ispartalı vatandaşlar da gözünü buraya dikmiş durumda. Nitekim Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’ndeki verilere göre 78 iş yerinde, 50 farklı meslekte 194 kişilik işçi açığı bulunuyor. İş arayan vatandaşlar buraları değerlendirmek yerine, Çağrı Merkezi alımlarını bekliyor.

İŞVERENDEN TALEP GELMEDİ

Çağrı Merkezi’nden kendilerine henüz işçi talebi gelmediğini söyleyen Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Hüseyin Ergin, “Vatandaşlar şu anda burayı bekliyorlar. Hatta bizleri bile suçluyorlar. ‘İş başvurularını gizli alıyorsunuz’ gibi söylemlerde bunuyorlar. Bizim gizlimiz saklımız yok. İşveren gelip de henüz bizden bir talepte bulunmadı. Bize geldikleri zaman bunu duyuracağız. Ardından herkesin başvurusunu alacağız. Sonuçta bu insanları seçecek olan kişiler işverenlerdir.” dedi.

408 ENGELLİ İSTİHDAM EDİLDİ

Her iş yerinin yüzde 3 engelli vatandaş çalıştırmak zorunda olduğunu söyleyen Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Hüseyin Ergin, “Şuanda 105 işyerinde çalışan engelli sayısı 408. Bunun 444 olması gerekiyor. Şuanda 36 engelli vatandaşımızın daha istihdam edilmesi gerekiyor. Fakat bu da işi beğenmediklerin kaynaklanıyor. Yani mermer ocakları, kereste fabrikaları gibi alanlar zor olduğu için vatandaşlarımız buraları tercih etmiyorlar. Artık işverenleri kuruma davet ediyoruz. Engelli kardeşlerimizle burada görüştürüyoruz.” diye konuştu.

36 BİN HİBE DESTEĞİNDEN KİMSE YARARLANMADI

iş-Kur’un geçtiğimiz aylarda başlattığı engelli vatandaşlara yönelik 36 bin lira hibe desteği programından hiç bir engelli yararlanmadı. Gerekli duyuruları yapmalarına rağmen somut bir projeyle kimsenin gelmediğini söyleyen Ergin, “Proje aşamasında hiçbir engelli vatandaşımız bize başvuruda bulunmadı. Sadece bir kaçı sözlü olarak nasıl yapılacağına dair bilgi aldı. Bunun dışında uygulamaya koyduğumuz bir proje yapılmadı. Belli dönemler arasında bu tarz programlarımız oluyor. Yinelemek gerekirse, engelli vatandaşlarımız bunları takip etsinler. Bu gibi programlardan yararlansınlar.” ifadelerini kullandı.

GİRİŞİMCİLİK KURSLARINDA YÜZDE 5 BİLE BAŞARIDIR

Bu yıl için girişimcilik kurslarının sona erdiğini aktaran Ergin, önümüzdeki yıl da yine bu programı devam ettireceklerini söyledi. Ergin, “Girişimcilikle ilgili başvurular oluyor ama önemli olan bunun faaliyete geçmesi. Girişimcilik kurslarında yüzde 10’u yakalamak bizim içim müthiş başarı demektir. Hatta bizim için yüzde 5 bile büyük bir başarıdır. Bugün baktığımız zaman KOSGEB, İş-Kur gibi birçok kurum hibe desteği veriyor. insanlarımızın bunlardan en iyi şekilde yararlanması gerekiyor. Bu da kararlılıkla olabilecek bir şey.  Her şeyi devletten beklemek doğru değil. Biraz da kişilerde kaynak bulunmalıdır. Yani hep devletin verdiği destekle yürümüyor bu işler.” şeklinde konuştu.

İŞ BEĞENDİREMİYORUZ!

Kurumda 20 bine yakın işsiz kaydı bulunduğunu fakat hala işçi açığını kapatamadıklarını belirten İş-Kur İl Müdürü Hüseyin Ergin “Herkesin düşüncesi işim rahat ve parası iyi olsun. Farklı işyerinden ve farklı meslekten çok sayıda işçi açığım var ve 20 bine ulaşmış işsiz kişilere ben bu işleri beğendiremiyorum” dedi

İşsizlere büyük bir iş yelpazesi sunduklarını belirten Ergin “Vasıfsızından, mühendisine kadar bir çok dalda iş sahası açıyoruz. Isparta’da durum her ay aynı oluyor. Her ay iş oluyor ama işçi olmuyor. Herkes benden kamu kuruluşu, taşeron firma ve hastane işleri istiyor. Herkes rahat ve parası iyi olan iş aradığı için kimseyi memnun edemiyoruz” şeklinde konuştu.

MESAJ SİSTEMİ DE İŞE YARAMIYOR

Geçtiğimiz günlerde telefonlara mesaj sistemi oluşturduklarının altını çizen İşkur İl Müdürü Hüseyin Ergin, sistemi oluşturduktan sonra değişen bir şey olmadığına değindi. Ergin “Herhangi bir iş sahasının açılmasından sonra kurumumuzda kayıtlı olan herkese telefonla mesaj atıyoruz ve sonuç yine değişmiyor” dedi.

İşkur İl Müdürü Hüseyin Ergin konuşmasına şu şekilde devam etti. “Önceki zamanlarda herhangi bir iş başvurusuna çok kişi çağırmıyordum. İş için çağrı yaptığım kişiler o işe başladığı için bir sıkıntımız yoktu ama şimdi bir iş başvurusuna 10-20 kişi çağırıyorum ve bunların çoğu da gelmiyor ya da işi beğenmiyor. Her gün iş için gelenlerin önüne bu iş alanlarını sunduğumuz halde kimseyi mutlu edemiyoruz” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP