DOLAR 16,5562 -1.97%
EURO 17,5645 -1.56%
ALTIN 968,38-2,37
BITCOIN 344111-4,93%
Isparta
18°

PARÇALI BULUTLU

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

VARAN RAMAZAN NAME YİRMİ ALTI

ABONE OL
Ağustos 14, 2012 16:33
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KADR GECESİNİN MÜ’MİNLERİN MAĞFİRETİNE
ŞEFEATÇİ OLMASINI NİYAZLA TEBRİK EDERİM

Kadr= Darlık demektir. Kûr’ân’ın inzal buyurulduğu o gece, yeryüzüne melekler indikleri zaman yeryüzü dar gelmiştir. İşte darlık manâsı olan Kadr. Böylece tesmiye edilmiştir.

Bin aydan hayırlı bir gecedir. Bu bir gece boyu değil, o bir gecedeki bir andır. O anda denizlerin suy tatlanır, semavat pırılpırıl olur, o anda taş tutulsa altın olur. Daha nice sır ve hikmetleri deruhte eder. Bin ay=83 yıl 3 ay küsur gün eder. Bu bin ay buyurulmasının hikmeti ve sırrı şudur ki:

Yahuda alimleri, bin ay ibadet yaptıktan sonra abid sayılırlardı, bin ay ibadet yapmayana abid denilmezdi. İşte bu Yahuda alimlerinden birisi ismini şimdi hatırlıyamıyacağım,Kelâmı Allah’ta buyurulduğu gibi an latayım. Şimdiki zamandaki beyinlere nakşedilen efsane lere teşmil ederek diyorum, Bana, (benim anlayışıma gö re dünkü veled ve hırsızlardan müteşekkildirler).Böyle bir abide Amerika, İngiltere, Fransa, İtalya, Almanya elhasıl umum ehli salip savaş açıyorlar yani haçlı savaşı gibi. Bu zatın tek silâhı var, o da devenin alt çene kemiği. Bu zat bu silâhla bilâ fert bin ay düşmanla çarpışıyor, ve mağlupm ediyor. Düşmanlar, bizdeki ifadesiyle, Bizans entrikasına baş vuruyorlar ve neticede zatın hanımını elde etmek için plân yapıyorlar. Nihayet plânı tatbikat safhasına koyunca hanımı elde ediyorlar.

Diyorlar ki: Ne istersen iste vereceğiz, senden tek istediğimiz, Kocanı bağlayıp bize teslim etmendir. Kadın ya, saçı uzun aklı kısa, diyor: O hiçbir şeyle bağlanamaz kırar atar. Diyorlar, biz sana kırılmayacak bşir halat verelim bağla. Olur diyor ve zevci uyurken o ehli iblisin aklına göre kopması gayri mümkün olan halatla bağlıyor O zat uyanıyor bakıyorki bağlanmış, “Hanım beni kim bağladı böyle” diye soruyor. Zevci ben bağladım kuvveti ni tecrübe etmek için der. Zat Besmele çeker halat pare pare parçalanır. Düşman taraf sevinçle sabahı beklerler ve sabah kadın gelince, “hani ne oldu” derler. Kadın ha latla bağladım fakat hiçbir tesiri olmadı. Bismillâh dedi halat parça parça oldu- der. Bu sefer çelikten bir halat verelim onunla bağla onu koparamaz derler ve verirler. Kadın gene uyurken çelik halatla sıkıca bağlar-burada akla gelebilecek şüpheyi izale edeyim, adam bu ameliye de nasıl uyanmaz denebilir, uyandırmayan Allah’ü Tealâ’dır.

Çünkü o hikmeti bizlere göstermesi ezeldeki takdiri icabıdır- Zat yani o abid uyanır bakar ki çelik halatla bağlanmıi yine sorar “ hanım beni kim bağladı böyle bununla” der. Kadın –ben bağladım tecrübe için deyince yine Besmele çeker ve çelik halat parça parça oluverir. Herhalde ilâhi imtihanın tezahür etmesi iktiza etikti: O abid sırrı açıklar.“Hamın”der.” Ben Allah’ın dos tuyum, Beni şu- saç telini göstererek-saçımdan mâ’ada hiçbir şey bağlayamaz, ancak bu tel bağlar, ondan kur tulamam” der. Ferdası gün tabii heyecanla ve ümitle beklemekte olan düşmanlara varınca hemen sevinçle “bağlandım mı derler, kadın evet bağladım amma hiçbir fonksiyonu olmadı parça parça parçalandı der. Fakat şöyle dedi. Beni saçımın telinden gayri hiçbir şey bağlayamaz, ancak bu saçımın telinden kurtulamam, dedi deyince.

Pek akılları almasada umittir diyerek kadını teşvik ve tahrik ederek muvafakatini aldılar. Fer dası günü beklemeğe başladılar. Kadın gece kocası uyuyunca saçı ile güzelce bağladı. Abid uyandı ki: saçı ile bağlanmış ve “hanım beni kim bağladı” diye sorunca yine vaki cevabı aldığında, işte şimdi beni bağladın bundan kurtuluşum ancak çözmenle mümkündür dedi. Kadın sevinçle düşmanlara koştu, ve gelin bağlıdır alın götürün dedi. Korka korka, tereddütle kadını takip ederek geldiklerinde, baktılar ki bağlı duruyor. Ve hare ket edemez bir durumda,Sevinç çığlıkları atarak üzerine üşüşüp, kaldırıp götürüyorlar, tabiî ki kadına ne istedi ise fazlasıyla veriyorlar. Abidi bir binaya kapatıp işkence ye tabi tutuyorlar, tabiî ki saçı ile bağlı vaziyette. Envai çeşit mezalimi uyguluyorlar .Burnunu kesiyorlar, kulak larını kesiyorlar, gözlerini çıkarıyorlar, ayaklarını, kolları nı kesiyorlar elhasıl sadece boğazını sıkıp nefessiz bırak mıyorlar.Bu halde iken melek geliyor ve diyor ki:Ey âbid Sana Allah’ın selâmı var.“Kulum bunların helâk olmasını istiyorsa helâk edeyim” buyurdu. Deyince Diyor ki: -Yâ Rabbim!Beni eski halime getir, bunlarıda bu binanın için de bina ile birlikte helâk eyle- diyor.

Cenab-ı Rabbül âlemin, Abidin bütün azalarını iade ediyor ve o kâfirleride o binanın içinde bina ile birlikte yok ediyor.

Gönül dostlarım ve muhterem okuyanlarım! İşte bin ayın sır ve hikmetinden bir tanesini acizane nazarlarını za arzettim ki; bu bin aydan daha üstün olan bu gecede ki o bir ana vakıf olmak ve ıstifade edebilmek için azim ve gayret edelim de kurtuluş saadetini yakalabilelim inşaAllah.

YERİN ŞAHİDLİĞİ

Hazreti Ali (K.v); “İnsan öldüğü vakit namaz kıldığın yer ile, amelinin refolduğu
yer, kendisi için ağlarlar.” Buyurdu. Ve sonra da:”( Küfür ve şirkleri sebebiyle) onlara
gökler ve yer ağlamadı…” (Duhan. 29)

İbni Abbas (r.a), “ Ölen müslümanın namaz (kıldığı) yeri kırk sabah onun için
ağlar.” Buyurdu.

Atâ’yı Horâsani “İnsan her nerde namaz kılarsa, o mekan öldüğü vakit ona ağlar.
Kıyamet gününde lehine şehadet eder.” Buyurdu.

BİRDEN BİRR’E

Yanmayan madenden altın olur mu?
İlgaz’ı işretten talkın olur mu? (1)
Rabıtasın derviş vuslat bulur mu?
Müstağfir kesbeder, abd’ullah olan (2)
İlme erer, gece bir anı bulan

Ahmak alim! sabotajı fitiller.
Lâl olsun İslâma uzanan diller.
Tahtı anda getirtti ki, fiiller.
Iztırâbat yükü, kabûllenmedi. (3)

(1) Maksadı gizlemek, Sözü bilmece haline sokmak.
(2) Tövbe istiğfar eden, bağışlanmasını Allah’dan dileyen.
(3) Iztıraplar, acılar, elemler, azaplar. Sıkıntılar.

Enes bin Mâlik: “Her nerede namaz kılınır veya zikrullah yapılırsa, (o yer)
bütün etrafındaki yerlere karşı iftihar eder ve yedi kat yerlerden itibâren
onu müjdelerler. Kimki bir yerde namaz kılarsa orası ona karşı süslenir.”
Yine denildi ki: “Neresi olursa olsun bir kavim bir yere indi mi o yer o kavme ya(şer işlerler de) lânet eder ya (hayır işlerler de) hayır düa eder.”

Cümle ümmeti Muhammed’e Kadir gecesine vukufiyet ihsa etmesi yüce Mevlâdan niyâz eder, mağfiret buyurmasını dilerim. Selâm sevgi ve dualar eder düalarınızı beklerim canlarım.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP