Üzerinde onlarca anlam barındırıyor

Üzerinde onlarca anlam barındırıyor

ABONE OL
Aralık 26, 2018 07:29
Üzerinde onlarca anlam barındırıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Isparta Belediyesi şehre has floranın temsilcilerinden ve bir yönünde Allah’ın 99 isminin yer aldığı Esmaü’l Hüsna’nın bulunduğu, diğer tarafında da Türkiye Cumhuriyetinin sonsuzluğa kadar var olacağını ifade eden hilal ve yıldızların yerleştirildiği ahşaptan yapılma üzüm modelini Kaymakkapı Meydanına yerleştirdi.

Isparta Belediyesi Şehir Süsleme Sanatı çalışmaları kapsamında iki yıldan buyana üzerinde hassasiyetle durduğu şehrin simgesi üzüm modelini Kaymakkapı Meydanına yerleştirdi. Belediyenin Ahşap Sanat Merkezinde yapılan 4 tonluk ahşap çalışma en büyüğü 27 santim çapında 3 bin 500 üzüm denesinden oluşuyor.

Isparta Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın, Kaymakkapı Meydanına konulan üzüm modelini yerinde incelerken, modelin özelliklerinden ve üzerinde barındırdığı anlam ile ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Günaydın açıklamasında şunları söyledi:

“Şehrimizin merkezine yerleştirdiğimiz üzüm salkımında iki bölüm var. Bir bölümünde Türk Milletinin sonsuzluğa kadar devam edeceğinin ifadesi bulunuyor. 9 adet hilal gurupları ile gökyüzüne yükselen yıldızlar var. Bu Türk Milletinin ilelebet bağımsız kalacağını, Türkiye Cumhuriyetinin sonsuzluğa kadar var olacağını ifade ediyor. 16 yıldız vardır bunlarda tarihimizin işaretidir, 16 imparatorluk kuran Türk Milletinin gücünü temsil etmektedir. Türk Milletinin, bağımsızlığını, hürriyetini, sonsuza dek dünya üzerinde varlığını ifade etmektedir. Yine iç içe geçmiş 9 hilal var. 9 Türk milletinin en büyük uğur rakamı, tarihi gelişimi, sayısız özelliklere sahip bir rakamdır.

Üzüm salkımının bir diğer yüzünde de Allah’ın 99 ismi, Esmaü’l Hüsna var. Şehrimizin göbeğinde bunun görülmesini istedik. İçi dolu 4 tonluk bir ağaçtan, 3500 adet deneden yapıldı. En büyük dene 27 santim çapındadır”
Üzüm salkımının rengi, büyüklüğü ve güzelliği ile ilgili de önemli mesajlar verildiğini, bunun biyolojik tarihi olarak Milattan önce 8 bin yıl öncesine Hititlere dayandığını anlatan Günaydın şunları kaydetti:

“Hititler devrinde Isparta’mız, Fethiye’ye kadar bu üzümün doğal olarak yetiştiği nokta, anavatanı burası. Üzümün binlerce yıl önce ıslah edilip, bu siyah üzüm cinsinin geliştirilmesinin yapıldığı yer, anavatanı burasıdır. Bu bölgede, dağlarda daha küçük yapraklı ıslah edilmemiş bir şekilde yetişmektedir. Bu üzüm Dereboğazı bölgesine giderken, yine Fethiye’ye giderken biyolojik olarak yetişmektedir. Sulak ve verimli toprakları bularak bu üzümler orada anavatanında barınmaktadır. Madem anavatanı Isparta ise bunu halkımız bilmelidir. Binlerce yıldır da bu üzümler ıslah edilmiş bir şekilde şehrimizde var.

Bizim kara üzüm, dimrit üzümü dediğimiz üzümler bunlardır. Üzüm güzel bir meyve ve estetik. İki yıldan bu yana şehir süsleme sanatı uyguluyoruz, başladığımız günden buyana da bu çalışma atölyemizde gerçekleştirilmekteydi. Bu tasarım ana vatanında görünsün istedik. Bu güzellikler, Anadolu’nun zengin tarihlerinin burası olduğunu, tarihimizin bugün Hititlere dayandığını, bunun iyi araştırıldığında bu da bizim Türk tarihimizin derinlikleri de ortaya çıkar. Türklerin ne kadar medeni ve gelişmiş bir milletten geldiğimizi, göçebeliği en iyi Türklerin yaptığını, ortaya çıkmaktadır. Bunu önemli buluyorum, bu güzellikler, şehrimiz, ülkemiz, milletimiz tarihimiz geleceğimiz için hayırlı olması temennisinde bulunuyorum”

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0