Site icon Gazete32

UTANÇ HARİTASI

Sevgili okurlarım, aşağıda bilginize sunmak istediğim bir bilgi var. İlginizi çeker mi bilmiyorum ama ben halâ şaşkınım. Hani şu Türkiye genelinde her şeyde 1. olmak gibi bir takıntımız var ya; SBS’de, ÖSS’de, KPSS’de, KPDS’de, yatırımda, teşvikte… Sizinle paylaşmak istediğim haberde de Isparta’mızın bir 1.liği olmuş. Haberi yayınlandığı biçimde alıyor ve aktarıyorum.

‘’Hayat Boyu Eğitim Gelişim Derneği’nin 81 ildeki Cumhuriyet Başsavcılığı verilerine dayanarak yapılan çalışmada, Türkiye’de 2008– 2010 döneminde yaklaşık 750 bin çocuğun suç mağduru olduğu ortaya çıktı. Cinsel suçlar nedeniyle mağdur olan çocuk sayısındaki artış ise yüzde 63.33’le rekor seviyeye çıktı.

Türkiye genelinde 0- 18 yaş çocuklara yönelik adliye kayıtlarından, Cumhuriyet Başsavcılığı, hazırlık ve yargılama aşamasındaki ceza dava dosyaları kapsamından elde edilen istatistiki verilerin değerlendirildiği, Türkiye’nin Çocuk Mağduriyeti Haritası çalışması, Hayat Boyu Eğitim Gelişim Derneği (HEGEM) Genel Başkanı ve Üsküdar Üniversitesi Şiddet Araştırmaları Merkezi Müdürü Adem Solak tarafından yayımlandı.

MAĞDUR ÇOCUK SAYISI ARTIYOR

Çalışmada, 2008’de 243 bin 953 çocuğun 145 bin 196 olayda, 2009’da 288 bin 457 çocuğun 172 bin 069 olayda, 2010’da da 328 bin 385 çocuğun 201 bin 710 olayda mağdur olduğu belirlendi. Çocuk mağduriyetinin en yüksek olduğu iller arasında ilk sırayı Isparta aldı. Isparta’yı, Edirne ve Çankırı izledi. Bu alanda ilk 10’a giren diğer iller ise Balıkesir, Karabük, Uşak, Kırıkkale, Bartın, Sivas ve Bolu oldu.

Adem Solak, ülke düzeyinde toplam 58 ilin, ‘Çocuk Mağduriyet Düzeyi’ yönünden Türkiye ortalamasının üzerine olduğunu söyledi, bazı illerde adalete olan talebin az olmasının rakamlarda farklılıklar yaratabileceğine dikkat çekti.’’

Sanırım konuyla ilgili birimlerin bu bilgiyi derleyip-yayınlayan kişiye ulaşması ve ‘’mağduriyet’’ kelimesindeki kriterlerin neler olduğunu öğrenmesi ve acilen tedbirler geliştirmesi ve uygulamaya geçirmesi gerekiyor. En çok ta Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile Barolar Birliği’nin konuyla ilgilenmesini bekliyor ve talep ediyorum. Böyle bir konudaki birinciliği kabullenemiyorum!

Bu yazıda benim en çok ‘’adalete olan talebin az olması’’ ifadesi dikkatimi çekti. Ne demek bu? Aldığım eğitimin içindeki hukuk bilgisi buna yetmiyor. Çocuk Hukuku konusunda da eğitim almış olmama rağmen.. İlk defa bir rica da bulunuyorum. Biri bu konuda beni bilgilendirsin, ihtiyacım var.
Selam ve sevgilerimle..