DOLAR 15,8313 1.81%
EURO 16,7365 2.9%
ALTIN 929,792,08
BITCOIN 4809592,14%
Isparta
16°

AÇIK

17:01

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Üniversitede

Üniversitede

ABONE OL
Şubat 25, 2020 16:43
Üniversitede
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçen gün SDÜ Güzel Sanatlar Fakültesi SOKÜM (Somut Olmayan Kültürel Miras) Müdürü Dr. Deniz Çeliker ile görüşmeye gitmiştim. Konu Isparta’mızın yaşayan tarihi şahsiyetleriydi. Merkez yaşı seksenini üzerindeki insanlarla röportaj yaparak bilgilerini veya şahit oldukları şeyleri kayıt altına alıyordu. Kültürel yönden ilginç özellikleri olan yada tanık olduklarının kaydedilmesi amacıyla tanıdıklarımı gözden geçirirken odaya sonradan Doç. Dr. Mustafa Genç olduğunu öğrendiğim hoca girdi. Önce eski Isparta’mızı anlatan Gülseven Halıcılık isimli kitabım için tebrik edip yaptıkları faaliyetleri anlatmaya başladı.

Şehrimizin unutulmaya yüz tutmuş semercilik gibi meslekleri yapanların ve yaşı seksenin üzerinde hemşerilerimizin anılarını kayıt altına alıp belgesel yayın yapan ulusal kanallarda izlendiğini, bunları kitap haline getirip, bütün Türkiye’ye dağıttıklarını, bunların 800.000 TL gibi masrafları olduğunu anlattı. Elbette bundan yüksünmediklerini, görevlerinin yaptıklarına inandıklarını ekledi. Ama tabi emek verip çektiğimiz belgesel filmlerin yerel kanalda yayınlanması için para istenince şaşırdıklarını, çalışmalarını anlatan meydanlara konulacak anıtları koyma isteklerine belediyenin cevap bile vermediğini üzülerek anlatıyordu. Hele diyor en kırıldığım şey arkadaşı tarafından hunharca öldürülen öğrencilerinin olayının basında çok abartıldığını, çok uzatıldığını ve bundan duyulan rahatsızlığı ilgili yerlere iletmelerine rağmen dikkate alınmadıklarını dile getirdi. Öyle ki Üniversite olarak sanki halk tarafından eksik arandığı hissine kapıldıklarını ifade edince ben de Isparta’mızın nasıl gülü yada halısı varsa üniversiteyi onlardan ayırmadığımızı, göz bebeğimiz olduğunu anlattım.

Isparta şehri ile üniversitesinin birbirinden ayrılamayacağını, il dışından gelip şehrimiz için hayırlı bir şeyler yapmaya çalışan insanlara karşı şükran duyguları dışında bir şey ifade edilemeyeceğini söyledim. Memleketinden kopup gelmiş, sadece bir şeyler öğrenip, saygın bir meslek edinmek amacında olan ana kuzularına her türlü yardımı yapmak boynumuzun borcudur diye düşünüyorum. Gençlerimizin hayatının kolaylaştırılması, onların rahat olması amacımız olmalıdır. Onların eksiklerinin gözetilmesi kendi çocuklarımızın eksiğinin araştırılması anlamına gelecektir. Üniversite hocalarımız ise ancak gurur kaynağımızdır.

Isparta’mızın tarihinin araştırılması ve kayıt altına alınarak yayın haline getirilmesi her aklı başında her hemşerimizin arzusudur. Bunun için ferdi ve zahmetli uğraşılardan ziyade üniversite ile güç birliği yapılması zamandan ve enerjiden tasarruf sağlayacaktır. Hep birlikte bir seferberlik yaparak şehrimizin kanaat önderlerinin de katılacağı birliktelik ile güzel çalışmalara imza atılacağı şüphesizdir. Bir şehir ancak kültürel yönden kalkınacağından bu çalışmalara belediyemizin de dahil edilmesinden doğal bir şey yoktur. Ekip çalışmasından korkmamak birlikte bir şeyler üretmenin keyfini tatmak daha güzel günleri müjdeleyecektir. Isparta şehir olarak hala kıymeti tam anlaşılamamış yerleşim yerlerindendir. Tarihi yönlerinin öne çıkarılması şehrimizin değerini artıracaktır.

Yaşanmışlıkların kitap haline getirilmesi kent kültürünün meydana getirilmesine yardımcı olacaktır. Özellikle hala canlı tutulan halıcılık kültürü mutlaka yaşatılması için elimizden gelen yapılmalıdır. Her evde dokunan halının kültürünü oluşturan, emek veren güzide insanlar hala aramızda yaşarlarken anıların toparlanması büyük önem arz etmektedir. Tabi bu arada Yörük kültürünü de unutmamak gerekiyor. Yüz yılların Yörük tecrübesini yaşatmak içim önce kayırt altına alınmalıdır. Yani Ispartalının üniversite ile ortaklaşa yapacağı çok iş vardır.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP