Uluborlu’da MYO öğrencileri Atatürk için mevlit okuttu

ABONE OL
Aralık 29, 2020 21:24
0

BEĞENDİM

ABONE OL

10 Kasım’da Atatürk adına Uluborlu Selahattin Karasoy Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin talebiyle mevlit ve Kur’an-ı Kerim okutuldu.

Uluborlu’da 35-40 öğrencinin katılımıyla yatsı namazı öncesi mevlit ve Kur’an-ı Kerim okutuldu. Konuyla ilgili Hürriyet Gazetesi’nin internet sitesinde yayınlanan haber, “Ata’ya mevlit kriz yarattı” başlığında verildi. Hürriyet Gazetesi’ndeki haberde şunlara yer verildi; Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Uluborlu Selahattin Karasoy Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin 10 Kasım anma etkinlikleri kapsamında Atatürk adına mevlit okutmak istemesi ilçede krize neden oldu. Mevlit taleplerinin Uluborlu İlçe Müftülüğü tarafından, “Dinimizde, geleneklerimizde böyle bir şey yok” diyerek geri çevrildiğini öne süren öğrenciler, Uluborlu Kaymakamlığı’na giderek şikâyette bulundu.

İMAM MÜFTÜYE YOLLADI

İlçede büyük tartışma yaratan olay 10 Kasım tarihinde yaşandı. Yüksekokul Öğrenci Konseyi Başkanı Tunahan Çelik ve yönetimi Uluborlu Zincirli Camisi imamına giderek Atatürk adına mevlit okutmak istediklerini söyledi. İmam bu isteğin ilçe müftülüğünce karşılanabileceğini belirtti. Bunun üzerine Uluborlu İlçe Müftüsü Yusuf Acar’ın makamına giden öğrenciler izin talebinde bulundu.

DİYANETE MAİL ATIN

Taleplerinin Acar tarafından makul karşılanmadığını belirten Öğrenci Konseyi Başkanı Çelik, “Samimi olarak ortaya koyduğumuz talep, ‘Dinimizde, geleneklerimizde böyle bir şey yok” diyerek geri çevrildi. Biz ısrar edince müftü, ‘Diyanete mail atın’ cevabını verdi. Bunun üzerine bizde Kaymakamlığa giderek yaşananları anlattık. Yazı işleri müdürü kaymakamı arayarak mevlit için izin yazısı hazırladı” dedi.

KAYMAKAM İZİN VERDİ

İzin sonrası Müftü Acar’ı arayıp mevlide davet ettiklerini fakat olumlu yanıt alamadıklarını belirten öğrenciler, “Bizim provokatif bir amacımız yoktu. Ancak Atatürk adına mevlit okutulmasına izin vermeyen bir zihniyetle karşı karşıya kalmak bizi kırdı. Neyse ki Uluborlu Kaymakamı Adem Çelik son derece sağduyulu davrandı. Bizde dinimize uygun olarak mevlit programımızı gerçekleştirdik” diye konuştu.

NEDEN BUNU DÜŞÜNDÜNÜZ?

Atatürk adına mevlit okutulmasını engellediği iddia edilen Müftü Acar ise Hürriyet’e konuştu. Öğrencilerle görüşme yaptığını doğrulayan Acar şöyle dedi: “Öğrenciler bana geldi ve taleplerini illetti. Ben kendilerine 10 Kasım’da mevlit okunma geleneğinin yaygın olmadığını Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 10 Kasım törenlerinde mevlit okutmadığını söyledim. Sonra da neden böyle bir şey düşünüldüğünü sordum. Buradan ayrıldıktan sonra Kaymakamlığımızdan izin yazısı geldi. Zaten bizde bu süre içerisinde öğrencilerimizin niyetinin samimi ve saf olduğunu öğrenip izin yazısını hazırlamıştık.”

Gazetemize açıklama yapan İlçe Müftüsü Acar, “Hürriyet Gazetesi’nde yayınlanan haberde şahsım ve kurumumuz hedef alınarak, yıpratılmak istenmektedir. Öğrenci arkadaşlarımız şuanda yanımdalar, konuyla ilgili Isparta Müftülüğümüze ve Valiliğimize de bilgi verilmiştir. Kesinlikle mevlit okutulmasına engel olunmamış, tersine yardımcı olunmuştur. Sadece öğrencilerimiz ilk başvuruyu yaptıklarında teamüller gereği böyle bir uygulamanın olmadığı hatırlatılmıştı. Büyütülecek bir şey yok.” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0