DOLAR 17,2294 1.48%
EURO 17,6253 0.85%
ALTIN 977,021,49
BITCOIN 3475973,63%
Isparta
23°

AÇIK

13:14

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

ULAŞILABİLİRLİK

ABONE OL
Şubat 14, 2012 23:27
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarih: 14 Şubat 2012 – 14.00
Yer   : SDÜ Oditoryumu
Konu: Ulaşılabilirlik (Isparta ve Çevresi için)
Doluluk: %80

Günün Önemi: Sevgililer Günü

Garip bir giriş yaptığımı biliyorum ama engelliler için SEVGİLİLER GÜNÜnde program organizasyonunu düzenlemeyi akıl edenleri alkışlıyorum. Hele birde Rektör beyin 25 dakikalık gecikmesi sebebiyle bekletilmeseydik.. (ha bir de İstiklâl Marşımızı bu kadar hızlı bir ritm eşliğinde söylemeseydik!)
Doğrusu saat 12.10 civarı bir faks aracılığıyla haberdar olduğum programa saatinde yetişmek için gösterdiğim çabayı sabah mesaiye yetişmek için gösterebildiğimi sanmıyorum.

SDÜ ENMER Müdürünün sunuşta okuduğu metni daha önce gördüğünü bile sanmıyorum ama sayın Rektör’ün ”engellilerimiz için illâki kanun zoruyla mı birşeyler yapılmalı” sözü içimi ferahlattı.

Devamında ne olacağını bilmediğimiz programa sanırım en hazırlıklı gelen kişi SDHM Başmüdür yardımcısı idi. Havaalanındaki engelsizlik düzenlemeleri sebebiyle plâket aldığındaki konuşması tam bir hazırlık ürünüydü,kendisini tebrik ediyorum.

Daha sonra kürsüde bir hanımefendi sunum için yer aldı. Gerçi tanıtılmıştı ama o bir kez de kendisi tanıtma gereği duydu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Ulaşılabilirlik Birim Uzmanı Sevinç BARINIR. (Şehir plânlamacıyım) 

Sunumun daha slayt hazırlığında sayın rektör ve yardımcısı salonu terk ederek, duyarlılıklarının seviyesini gösteriverdiler. Daha sonra da diğer akademisyenler ve bürokratlar….

Sunum belki çok kişi için sıkıcıydı ama ben içeriklik adına çok bilgilendim. Doğrusu devletimizin konuyu bu kadar ince hatlarıyla değerlendiriyor olmasından çok büyük keyf aldım. Salondan elektrik (!) mi alamadı bilmem ama sunucu alel acele bitse de-gitsem hızına ulaştı.

Dinledikçe heyecanlanan ben, sunum bitip-sorusu olan var mı? duyumunu alır da kalır mı! Söz istedim. Bu toplantı ve yasal düzenlemeler konusundaki bilgilendirmeleri için teşekkür ettim. Bir mikrofon tutuşturuldu elime,kendimi tanıtıp; anlatılanlardan anladığımın 07.07.2012 günü yerel yönetimlerin engelliler için yapılması gerekenleri bitirmiş olmaları gerektiği olduğunu, buna dayalı olarak ta ”gereğini yapmamış olanlar için devletimizin yaptırımının ne olacağını” sordum. Aldığım cevap kısa ve netti. MÜEYYİDE DÜŞÜNÜLMÜYOR!. Cevaba herkesten daha çok şaşırmıştım, devam ettim. ”O zaman anlattıklarınız boşa düştü. Ben başka türlü yönelteyim sorumu; sahnedesiniz-salona bir bakın,buraya bir engellinin girebileceğini düşünebiliyor musunuz?” Şaşkınlıkla konumundan salonu izleyen konuşmacı ALTERNATİF GİRİŞ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM deyiverdi. ”Ben ve buradakiler bu binayı iyi tanırız.Yok böyle bir alternatif.

Her yer merdiven,engelsiz değiliz” dedim. Bir an uğultu oldu ve ben çabuk sonuç almak istiyordum. Sorularımı sürdürdüm: ”Hanımefendi Isparta için en çok müracaat kapısı neresi bilirmisiniz? VALİLİK. Engelli kapısı arkada ve sürekli kilitli. Valiliğe işiniz düştüğünde Valilik yönü kaldırım 17-27 santim, PTT tarafı 37-44 santim. Anlattıklarınızın yaptırımı yoksa benim başka sorum yok” deyip,oturdum. Bir sessizlik sonrası 6 Nokta Körler Derneği Başkanı İsmail bey söz alıp,bana cevap verdi: ”Az önce konuşan arkadaşımız merak etmesin, Temmuz 2012de görevlerini yapmamış Belediye Başkanları için biz dernek ve federasyonlar aracılığıyla suç duyurusunda bulunup-davalar açacağız”

SEVGİLİLER GÜNÜNDE BÖYLESİNE GERGİN BİR ZAMAN DİLİMİ YAŞADIM.

Yazımın girişindeki ”alkış” sözümü geri alıyorum. Herkesi 07.07.2012 tarihinden önce görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyorum. Söylem değil,eylem bekliyorum. Zira vakit daraldı bile.5 ay çok uzun değil…

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP