Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Türkmenistan’ın Tarafsızlık Günü Coşkuyla Kutlandı

Türkmenistan’ın “Tarafsızlık Günü” münasebetiyle

Türkmenistan’ın “Tarafsızlık Günü” münasebetiyle SDÜ’de eğitim gören Türkmenistanlı öğrenciler tarafından bir program tertip edildi. Programa; T.C. Türkmenistan Büyükelçiliği Eğitim ve Kültür Ateşesi Nağmat Nazarov, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süleyman Seydi, Üniversitemiz Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Timuçin Kodaman, öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Türkiye Cumhuriyeti ve Türkmenistan’ın millî marşlarının okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süleyman Seydi yaptı. Türkmenistan’ın Tarafsızlık Günü’nü kutlayarak konuşmasına başlayan Seydi, her iki ülke arasındaki kardeşliğe ve gönül bağına dikkat çekti. Üniversite olarak her zaman, gerek Türkmenistanlı öğrencilerin gerekse diğer ülkelerden gelen yabancı uyruklu öğrencilerin problemlerine çözüm ürettiklerini aktaran Prof. Dr. Süleyman Seydi “Bu öğrenciler bizlere emanet. Biz onların barınmadan sosyal alana kadar her türlü rahatlığını düşünmek zorundayız. Bu konuda daha somut adımlar atacağız.” dedi.

Prof. Dr. Süleyman Seydi’nin ardından konuşma yapan T.C. Türkmenistan Büyük elçiliği Eğitim ve Kültür Ateşesi Nağmat Nazarov ise: “Geçtiğimiz yıl SDÜ olarak sayın büyük elçimizi en iyi şekilde ağırladınız. Kendilerinin sizlere selam ve hürmetlerini getirdim.” diyerek konuşmasına başladı. Nazarov sözlerinin devamında Süleyman Demirel Üniversitesine misafirperverliğinden ve Türkmenistanlı öğrencilere göstermiş oldukları yakınlıktan dolayı teşekkür etti.

Son olarak Üniversitemiz Öğretim Üyesi Prof. Dr. Timuçin Kodaman Türkiye ve Türkmenistan ikili ilişkilerine yönelik bir konferans verdi. Türkmenistanlı öğrencilere önemli tavsiyelerde bulunan Kodaman, iki ülke arasındaki ortak milli ve manevi değerlere de dikkat çekti.

Konuşmaların ardından, Üniversitemiz öğrencilerince hazırlanan halk oyunları ve şiir okuma etkinlikleriyle program sona erdi.