Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

TGC’den Gazetecilere Yönelik Haksız Gözaltı Ve Engellemeye Kınama

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Taksim’deki etkinlikleri izleyen gazetecilerin engellenmesini kınayan bir açıklama yayınladı. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Taksim’de buluşan kadınlara müdahale eden güvenlik güçleri, aralarında BirGün Gazetesi editörü Yaren Çolak’ın da bulunduğu çok sayıda kadını gözaltına almıştır. Etkinliği takip eden Birgün Gazetesi muhabiri Havva Gümüşkaya güvenlik güçleri tarafından ‘Başlarım haberine!’ diyerek engellenmiştir. Üyemiz foto muhabiri Ali Öz ise fotoğraf çekerken darp edilmiştir. Yurttaşın haber alma hakkı için görevini yapan gazetecilerin haber yapması bir kez daha engellenmiştir. Güvenlik güçlerinin bu tutumunu kınıyoruz.

Bilindiği gibi Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden tek taraflı çekilmesi  ‘aile, annelik ve ev kadınlığı’ kıskacına sıkıştırılmak istenen kadınlara yönelik şiddeti sistematik hale getirmiştir. Ekonomik, politik, toplumsal ve kültürel alanlarda belirginleşen toplumsal cinsiyet eşitsizliğini görünür kılmaya çalışan gazeteciler de ne yazık ki sistematik olarak şiddete uğramaktadır.

İstanbul Valiliğini ve Emniyet Müdürlüğü’nü meslektaşlarımıza yönelik haksız gözaltı işlemi yapan, ‘başlarım haberine’ diyerek haber yapmalarını engelleyen, darp eden güvenlik güçleriyle ilgili işlem yapılması için göreve çağırıyoruz. Meslektaşlarımıza ‘geçmiş olsun’ diyoruz. 

Güvenlik güçlerinin görevi gazetecileri engellemek değil, görevlerini yaparken can güvenliğini sağlamaktır. #Gazetecilik suç değildir. Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünün, bu ülkede her görüşten yurttaşın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkının teminatı olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Gazetecileri hedef göstererek, şiddet uygulayarak halkın gerçekleri öğrenmesine engel olma çabaları bir sonuç vermeyecektir. Gazeteciler görevlerini yapmaya devam edeceklerdir.”