Bağlantıda Kalın

Ekonomi

Terör sigortayı da vurdu

Sigorta eksperleri olayların yaşandığı illere gidemeyince hasar tespit işlemleri durdu. Eksperler, “Kelle koltukta gidiyoruz….

Yayınlanma

,

PKK’nın, Doğu ve Güneydoğu’da yarattığı terör ortamı sigortayı da vurdu. Bölgeden hasar ihbarı yağarken, eksperler hasar tespitine gidemiyor, işlemler yapılamıyor, hasarların ödenmesinde zorluk yaşanıyor. Terör olaylarının yaşandığı bölgede bugüne kadar ağırlıklı tır, kamyon ve iş makinesi olmak üzere 100’lerce araç yakıldı, bazı işyerleri de hasar gördü. Araçların çoğunun sigortalı olması nedeniyle de nakliye ve inşaat firmalarından sigorta şirketlerine hasar talebi yağmaya başladı. Sorun, hasarı tespit edecek sigorta eksperlerinin, çatışmaların yaşandığı il ve ilçelere gidememeleri.

CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK

Doğu ve Güneydoğu’da hasar tespit işlemleri Van, Urfa, Diyarbakır illeri üzerinden yapılıyor. Bu illerdeki sigorta eksperleri kimi zaman günü birlik kimi zaman da iki-üç günlüğüne diğer illere giderek, hasar tespiti yapıyor. Son dönemde artan terör olayları ve çatışmalar nedeniyle de eksperler bir süredir hasar tespitinde bulunamıyor. Terör bölgesinden araç, iş makinesi ve iş yeri hasarlarının ağırlıklı olduğunu belirten eksperler, “Can güvenliğimiz olmadığı için hasara gidemiyoruz. Yola çıksak da kelle koltukta gidiyoruz, korkuyoruz. Yollar, yanmış ama hasar tespiti yapılamamış araçlarla dolu” diyor.

Reklam

PKK’LILAR KİMLİK SORUYOR

Eksperler, son günlerde özellikle Iğdır, Hakkari, Diyarbakır, Cizre ve Van’a ulaşmakta zorluk çektiklerini, hatta çoğu ilçeye ulaşamadıklarını ifade ederek, şunları söylüyor: “Bazı yollar zaten trafiğe kapalı. Askerler, ‘can güvenliğinizi sağlayamayız’ diyerek, geçmemize izin vermiyor. Ya geri dönüyoruz ya da bekliyoruz. Hasar ihbarı aldığımızda, ‘çatışma var mı, yok mu’ diye telefonla arıyoruz. Yoksa yola çıkıyoruz. Bazen, 100-150 kilometre gidiyoruz, biz varana kadar çatışma çıkmış oluyor. Geri dönsek olmaz; beklesek, çatışmanın ne zaman biteceği belli değil. Tereddütte kalıyoruz. En büyük korkumuz da PKK’lılarla karşılaşıp, kimlik kontrolü yapmaları.” Acil durumlarda ise sigortalıların, hasarlı aracın resmini çekerek, gönderdiğini ve işlemlerin bu şekilde yürütüldüğünü vurgulayan eksperler, “Geçenlerde böyle bir olay yaşandı. Teröristler bir inşaatın iş makinelerinin neredeyse tamamını yakmışlar. Bir taraftan da işin yürümesi lazım. Sigorta şirketi ile anlaşıldı ve makinelerin resmi çekildi, hasar tespit edildi ve ödendi” şeklinde konuşuyor. Eksperler sorunun sadece araç ve işyerlerinde olmadığını, tarım sigortasında da yaşandığını da belirterek, bölgede ürünü zarar gören çiftçinin ve hayvanı ölen üreticinin zararının tespit edilemediğine dikkat çekiyor.

YENİ ASFALT GÖRÜRSEK GEÇMİYORUZ

Reklam

Terör olaylarının yaşandığı illerde hasar tespiti yapamamaktan yakınan eksperler, başlarından geçenleri şöyle anlatıyor: “Bir ilden başka bir ile kelle koltukta gidiyoruz. Bakıyoruz, yol yeni asfaltlanmışsa geçmiyoruz, bekliyoruz ya da dönüyoruz. Veya da yolu kontrol eden askeri araçların geçmesini bekliyor, peşlerine takılıyoruz. Her virajı döndüğümüzde PKK’lılarla karşılaşmaktan korkuyor, özellikle de kimlik kontrolünden çekiniyoruz. Eksper kimliklerimizi ise saklıyoruz. Bazen de bir başka ile giderken aracın plakasını değiştirip, o ilin plakasını takıyoruz ki, sorun yaşamayalım.  (Hürriyet)

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

Kasko Sigortası Primlerini Düşürmenin Yolları Nelerdir?

Yayınlanma

,

Yazar:

Ekonomik koşullardaki değişimler, araç sahiplerini kasko sigortası özelinde nasıl ekstra indirim fırsatları elde edebileceklerini öğrenmeye yöneltmektedir.

Daha uygun fiyata kasko sigortası yaptırmak için kullanılabilecek birçok yöntem bulunmaktadır. İşte araç sahiplerine kasko yaptırırken fiyat avantajı sağlayacak yöntemlerden bazılarını sizler için derledik.

Araç Kullanırken Güvenliği Ön Planda Tutmak

Kasko primlerini belirlenmesinde göz önünde bulundurulan kriterler arasında araç sahibinin hasar geçmişi yer alır. Eğer aracın sahibi geçmişte birçok kazaya karıştıysa ve bu kazalardaki hasar değeri yüksekse prim tutarları ortalama seviyenin üstünde olabilir. Bunu engellemek için araç kullanırken güvenliği ön planda tutan bir sürüş tarzı benimsenebilir.

Güvenli sürüş eğitimlerine katılarak trafikte nasıl kazalardan kaçınılabileceği öğrenilebilir. Kazasız geçen her ekstra yıl, yenileme döneminde uygulanan hasarsız indirimi oranının artmasına olanak tanır. Böylece tüm olası riskleri kapsayan kasko sigortasına çok daha uygun fiyatlarla sahip olunabilir.

Reklam

Farklı Şirketlerin Kasko Sigortası Tekliflerini Karşılaştırmak

Kasko sigortası yaptırma amacıyla tek bir sigorta şirketinden gelen teklifle yetinilebilir. Ancak böyle bir senaryoda sınırlı indirim olanaklarından faydalanılabileceği unutulmamalıdır. Buna karşılık kasko teklifi alınan şirket sayısı arttıkça daha cazip prim tutarları ile karşılaşma ihtimali de yükselebilir. Birden fazla sigorta şirketinden kasko teklifi almak için sigortam.net gibi platformlardan faydalanılabilir.

Online sigortacılık platformları aracılığıyla dakikalar içerisinde 20’den fazla şirketten teklif alınıp fiyat karşılaştırması yapılabilir. Teklifler karşılaştırılırken akla takılan sorulara 7/24 müşteri temsilcisi desteğiyle anında cevap bulunabilir. Üstelik internete özel indirim fırsatları ile fiyat avantajı daha da belirgin hâle gelir.

Alternatif Ulaşım Yöntemlerine Yönelmek

Kaza riskinden kaçınarak hasarsızlık indirimi oranını yükseltmek için alternatif yöntemlerden faydalanılabilir. Örneğin, kısa mesafeli yolculuklarda toplu taşımadan faydalanılabilir. Böylece kentin yoğun trafiğinde aktif olarak araç kullanmanın beraberinde getireceği yorgunluktan da kaçınılabilir.

Reklam

Kısa mesafede özel araç kullanmak yerine toplu taşıma kullanmak yalnızca trafikteki risklerden uzak kalmayı sağlamaz. Aynı zamanda primlerin düşmesine dolaylı yoldan katkı sağlar. Çünkü bazı şirketler kasko teklifi oluşturma sürecinde aracın günde ne kadar kullanıldığını göz önünde bulundurabilmektedir.

Hırsızlığa Karşı Önlem Almak

Kasko başvurularına yönelik teklifler hazırlanırken aracın güvenlikle ilgili ne tür donanım özelliklerine sahip olduğu incelenir. Eğer bir araçta hırsızlık riskini azaltacak önlemler artırılmışsa kasko sigortası primleri standart özelliklere sahip türdeşlerine göre daha düşük olabilir. Dolayısıyla araç sahiplerinin daha uygun kasko tekliflerine erişebilmeleri için araç hırsızlığına karşı tedbirler almalarında fayda vardır.

Hırsızlık riskini azaltma potansiyeline sahip önlemlerin başında araç alarmı kullanımı gelir. Gizli kontak yaptırmak da faydalı bir yöntemdir. Daha gelişmiş bir önleme yönelmek isteyenler araçlarına GPS sistemi taktırabilir.

Reklam

Tüm Sigortaları Tek Bir Şirketten / Platformdan Yaptırmak

Kasko sigortası primlerini düşürmenin bir diğer yolu ise tüm poliçeler için tek bir şirket veya platform ile çalışılmasıdır. Kaskoya ilaveten özel sağlık, konut, iş yeri gibi diğer sigortalar için farklı yerlerden teklif almak epey enerji ve zaman harcanmasına yol açabilir. Üstelik her ürün bazında elde edilen indirimler tatmin edici seviyede olmayabilir.

Tüm poliçeler için tek bir şirketten ya da platformdan teklif alındığında ise ekstra indirim fırsatları devreye girebilir. Çoğu platform, sadakat programı kapsamında üyelerine ekstra poliçeler için belirli indirimler sunar. Sigorta şirketleri aracılığıyla da benzer avantaj elde edilebilir.

Paket Seçiminde İhtiyaçlara Bağlı Kalmak

Kasko paketleri; dar, genel, genişletilmiş ve tam olmak üzere farklı isimlerle anılır. Özellikle genişletilmiş ve tam kaskolar, bünyelerinde pek çok farklı riske yönelik teminatları barındırır. Tabii söz konusu kasko çeşitlerinin fiyatları, sağladıkları avantajlarla aynı oranda yüksektir.

Reklam

Kasko prim tutarlarını düşürmenin yollarını arayanlar, başvuru öncesinde ihtiyaçlarına odaklanabilir. Haliyle hiç kullanmayacakları teminatlar için para ödemek zorunda kalmazlar. Örneğin; araçlarını yalnızca haftanı belirli günlerinde kullanmayı tercih edenler, yalnızca ana kasko sigortası teminatları içeren dar veya genel paketlere yönelebilir.

Ekstra İndirim İçin Kampanyaları Takip Etmek

Yukarıda sıralanan tüm maddelerin dışında prim tutarlarını düşürmek için kasko kampanyaları takip edilebilir. Hem şirketler hem de platformlar, yılın belirli dönemlerinde müşterilerine cazip indirim fırsatları sağlar. Bu fırsatlara ek olarak belirli meslek gruplarına özel indirimlerden de faydalanılabilir.

Reklam
Okumaya Devam Et

Ekonomi

İnternet ücretleri yüzde 70 zamlandı

Yayınlanma

,

Yazar:

Türk Telekom, internet port ücretlerini güncelledi. Türkiye’nin 81 ilinde hizmet verebilen tek toptan internet hizmet sağlayıcısı konumunda olan Türk Telekom’un tarife güncellemesi ile internet hizmetlerine yüzde 70 yapılmış oldu.

Türk Telekom daha önce 1 Haziran 2022 tarihinde port ücretlerine yüzde 67 oranında zam uygulamıştı. 2022 yılında uygulanan zam ile birlikte Türk Telekom alt yapısını kullan firmalar tarife ücretlerine yüzde 20-40 oranında zam uygulamıştı. Bu durumda da yeni tarife ücretlerinin yine bu oran üzerinden yapılaması bekleniyor.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Bir zam da ilaç fiyatlarına geldi

Yayınlanma

,

Yazar:

Beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılacak Türk Lirası cinsinden 1 Euro değeri Temmuz ayında yüzde 30,5 oranında artırılarak 14,0387 TL olarak belirlendi.

Buna göre ilaç fiyatlarına ortalama yüzde 30 zam gelirken, eczacılar ise yapılan bu zammı yetersiz buldu. Gerçek Euro kurunun fiyatlandırmada kullanılan kurun 2 katından fazla olduğunu dile getiren eczacılar, bazı ithal ilaçlarda tedarik sıkıntısı yaşanabileceğini ifade ettiler.

Okumaya Devam Et

Popüler