Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Tenzile Erdoğan Anadolu Lisesi Bahçesine Ağaç Diktiler

Doğal afetlere karşı gençlerin

Doğal afetlere karşı gençlerin güçlendirilmesini hedefleyen uluslararası proje Türkiye, İtalya, İspanya, Romanya ve Portekiz’den gelen 30 katılımcı ile 24-28 Haziran 2024 tarihlerinde Isparta’da gerçekleştirildi.

AB Erasmus+ Gençlik Değişimleri kapsamında, Dış İşleri Bakanlığının Avrupa Birliği Başkanlığına bağlı Türkiye Ulusal Ajansının desteklediği 2023-1-TR01-KA152-YOU-000143364 numaralı ‘Doğal Afetlerde Güçlü bir Gençlik İçin” adındaki proje 4 Avrupa ülkesinin ortaklığı ve Türkiye’nin koordinatörlüğünde 5 ülkenin katılımı ile gerçekleşti.

Koordinatörlüğünü “Gençler için Eğitim ve Bilim Platformu” kurucuları Dr. Gökçen Karadem ve Ali Karadem’in yaptığı projede Türkiye, İtalya, İspanya, Romanya ve Portekiz’den gelen 30 genç 5 gün boyunca doğal afetler konusunda eğitim aldı.

Proje kapsamında ağaç dikme etkinliği düzenlendi. Etkinlikte gençler Tenzile Erdoğan Anadolu Lisesi bahçesine ağaç dikti. Gençler kendi ülkelerinden getirdikleri toprakları yeni dikilen ağaçlara döktüler ve “Doğal Afetlerde Birlikteyiz.” mesajı verdiler. Ağaç dikmenin doğal afetler üzerindeki etkileri konusunda hazırlanan sunumu dinlediler.

Bunun yanında gençler Tenzile Erdoğan Anadolu Lisesi’ni gezdiler. Okul Müdürü İdris Sezgin’den okul ile ilgili bilgiler alan Avrupalı gençler okulu çok beğendiklerini ifade ettiler. Projede Tenzile Erdoğan Anadolu Lisesi’nden 4 öğrenci de katılımcı olarak yer aldı.

Proje kapsamında gençler;
Doğal afet nedir, nasıl oluşur, afet durumlarında neler yapılmalı, ağaç dikmenin önemi, kriz yönetimi, doğal afetlerde lojistik destek, psikolojik iyi olma halinin korunması, afet eylem planının hazırlanması gibi konularda eğitim aldılar.

Bunun yanında Avrupalı gençler Isparta’ nin doğal güzellikleri ve kültürel özellikleri ile tanıştı. Proje gençlerin hoşgörü iklimi altında birbirlerinin dillerini, kültürlerini öğrenmeye ve öğretmeye çalıştıkları etkili ve verimli bir şekilde tamamlandı.