TBMM eski Başkanı Sezgin, devlet töreniyle uğurlandı

TBMM eski Başkanı Sezgin, devlet töreniyle uğurlandı

ABONE OL
Aralık 9, 2016 10:55
TBMM eski Başkanı Sezgin, devlet töreniyle uğurlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

12-13-14-15-16-19 ve 20 nci dönem (1961-1965, 1965-1969, 1969-1973, 1973-1977, 1977-1980, 1991-1995, 1995-1999) Aydın Milletvekili, 31-32. Hükümet Gençlik ve Spor Bakanı, 43. Hükümet Maliye Bakanı, 49.Hükümet İçişleri Bakanı, 55. Hükümet Milli Savunma Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Türkiye Büyük Millet Meclisi eski Başkanı İsmet SEZGİN’ in TBMM’deki cenaze töreni saat 11.00’de düzenlendi.

Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nin (GATA) yoğun bakım servisinde bir süredir tedavi gören ve 7 Aralık günü septik şoka bağlı çoklu organ yetmezliği nedeniyle yaşamını yitiren İsmet Sezgin’in naaşı, helallik istenmek üzere Sabah saatlerinde, Ankara’nın Çankaya İlçesi’ndeki evinin önüne getirildi. Sezgin’in naaşı, daha sonra Örmes Sitesi’ndeki evinden, tören için TBMM’ye götürüldü.

TBMM’deki törene İsmet Sezgin’in ailesinin yanında TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski Başbakanlar Mesut Yılmaz, Tansu Çiller ile bakanlar ve milletvekilleri katıldı.

Başbakan Binali Yıldırım burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Darbe sonrası yine milletin büyük çoğunluğunun tercihine şayan olan Adalet Partisinin kuruluşunda yer aldı. Aydın milletvekili oldu. Gençlik, spor, maliye bakanlığı yaptı. 12 Eylül darbesinin ardından bu defa DYP’de görev aldı. İçişleri bakanlığını yürüttü. Başbakan yardımcısı oldu. Ardından TBMM Başkanlığına seçildi. Siyasetin İsmet Abi’si, siyasetin inişli ve çıkışlı yollarında mücadelesini hiç ama hiç eksiltmeden sürdürdü. Siyaseten bedelini de ödedi, en yüksek makamlarda siyasetçiliğin iftiharını da yaşadı. Devletin en tepe noktalarına ulaştı ama Aydınlı İsmet Abi kimliğini ise hiç kaybetmedi.

Ciddi ama çatık kaşlı olmayan bir siyasetçi, devlet adamıydı. Siyaseti, ülkeye, millete bir hizmet, fırsat olarak gördü. İkili ilişkilerde nezaketi, samimiyeti, nüktedanlığı, siyasi rakiplerince bile daima takdir gördü ve işte bugün, emri Hakk vaki oldu. Siyasetin İsmet Abi’si, 88 yıllık ömrünü gök kubbe altında hoş bir seda bırakarak dostlarının arasından ayrılıyor. Bir kez daha İsmet Abi’ye Allah’tan rahmet diliyorum. Başta ailesi olmak üzere milletimizin başı sağolsun.”

Konuşmaların ardından Sezgin’in naaşı top arabasına konuldu. Top arabasının arkasından ailesiyle birlikte Başbakan Yıldırım ve CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu yan yana yürüdü. Bahçeli de arka sıralarda yer aldı.

Bu arada, Bütçe görüşmelerinin devam ettiği TBMM Genel Kurulu, cenaze töreni nedeniyle birleşime ara verdi.

Törende Sezgin’in ailesi, taziyeleri de kabul etti.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP