Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Tarımda sigortanın önemi anlatıldı

TARSİM Yönetim Kurulu Başkanı

TARSİM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ramazan Kadak, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Tarım Sigortaları ve Doğal Afetler Daire Başkanı Bekir Engürülü ve TARSİM Mali ve İdari İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Zeki Karakurt sektör temsilcilerini bilgilendirmek üzere Isparta’ya geldiler.Heyet ilk olarak Vali Vahdettin Özkan’ı makamında ziyaret ederek karşılıklı görüş alışverişinde bulundu.

Valilik ziyaretinin ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü toplantı salonuna geçen heyet burada Vali Yardımcısı Tahir Demir başkanlığında yapılan toplantıda sektör temsilcilerini bilgilendirdiler.

Isparta’da 2013 yılında ağırlıklı olarak elma ve diğer meyvelerde dolu hasarlarına dikkat çeken TARSİM Mali ve İdari İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Zeki Karakurt, 2013 yılı içerisinde 3.5 milyon liranın üzerinde hasar ödemesi yapıldığını ve önümüzdeki günlerde ise 2 milyon liraya yakın hasar ödemesi yapılarak üreticilerin mağduriyetlerinin giderileceğini söyledi.

Tarım kaynaklı ürünlerle 75 milyon ülke nüfusu ile birlikte 30 milyon turisti doyurduktan sonra 16 milyar dolarlık tarımsal ihracat yaptıklarını belirten Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Tarım Sigortaları ve Doğal Afetler Daire Başkanı Bekir Engürülü, sürdürülebilir tarım politikaları doğrultusunda tarımda çalışan kesimin gelir düzeyini arttırmayı hedeflediklerini söyledi.

Gelişen dünyada ülkelerin her türlü alanda yarıştıklarını ifade eden Vali Yardımcısı Tahir Demir, bu alanlardan en önemlisinin ekonominin lokomotifi olan tarımsal üretim olduğunu söyledi. Vali yardımcısı Demir ayrıca; tarım sektörünün dünya nüfusu açısından taşıdığı kritik önem nedeniyle son derece hassas bir faaliyet sahası olarak kendine özgü bir yapıya sahip olduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından tarım sigortası hakkında sunum yapan TARSİM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ramazan Kadak, ülkelerin beslenmesi, istihdam ve kalkınması için tarımın önemli stratejik bir sektör olduğunu belirterek; “Tarımsal üretim yoksa hayat ve gelecek yoktur” dedi. Devlet destekli tarım sigortalarında amacın; doğal afet ve hastalıkların tarım ve hayvancılıkta neden olduğu zararları ticari ve kar amacı olmadan, sigorta prensipleri çerçevesinde ve teknik esaslara dayalı olarak, çağdaş, güvenilir, şeffaf ve sürdürülebilir bir sitemle, kısmen de olup karşılayıp, üreticileri uzun vadede gelir istikrarına kavuşturarak üretimde devamlılığı sağlamak olduğunu söyledi.

Tören üreticilere temsili hasar çeklerinin verilmesiyle sona erdi.