Bağlantıda Kalın

Isparta

Tarım sektörü bu fuarda buluştu

Yayınlanma

,

Süleyman Demirel Kongre ve Sergi Sarayında dün saat 14.00’de gerçekleştirilen 11’inci‘Yayla Şartlarında Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın açılış törenine Vali Vahdettin Özkan, Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Vekili Bülent Karakuş, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcıları Salih Sarıkaya ve Metin Çelik, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Cenk Şölen, İl Emniyet Müdürü Halil Altan, Ziraat Odası Başkanı Müstahattin Can Selçuk ve çok sayıda davetli katıldı.
26 – 29 Kasım tarihleri arasında açık olacak fuara 80’in üzerinde firma katılırken ziyaretçi sayısının 20 bin kişiyi bulması bekleniyor. Fuarda Damlama sulama sistemleri, gübre, fide ve fidan laboratuarları, meyvecilik, ambalaj ve paketleme, soğuk hava depoları, havancılık, süt sağma makineleri, bankalar, ihracatçı firmalar, süt sanayi, organik tarım, tarımsal yayıncılık konusunda faaliyette bulunan firmalar tarım ve hayvancılık sektöründe ziyaretçilere sektördeki yenilikler sunuluyor.
Fuarın açılış töreninde ilk konuşmayı ev sahibi sıfatıyla Isparta Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Adar yaptı. Adar konuşmasında; “Isparta Ticaret Borsası olarak Isparta’nın ilk ve tek sektörel organizasyonu olan Göller Bölgesi Yayla şartlarında Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın 11’incisini açmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu mutluluğumuzu paylaşan siz katılımcılara şükranlarımızı sunuyoruz.
Fuarımızın amacı, tarım ve hayvancılık sektörlerindeki en son gelişmelerin ve yeniliklerin bu sektörü oluşturan en başta üreticimize, tüccarımıza ve tüm diğer paydaşlarımıza ulaşmasını sağlamaktır. Bu da İlimiz ve bölgemiz tarım ve hayvancılığının gelişimi açısından büyük bir öneme sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Bundan sonra Isparta Ticaret Borsası olarak amacımız fuarımızı daha geniş katılımlı bir ihtisas fuarı düzeyine taşımaktır. Bu yıl son defa Süleyman Demirel Kongre Merkezinde gerçekleştireceğimiz fuarımızı inşallah gelecek sene daha geniş katılım ve farklı içeriklerle Isparta Belediye Başkanımızın da sözüne ve desteklerine dayanarak Gökkubbe Fuar Merkezinde gerçekleştirmeyi planlıyoruz.
Isparta Ticaret Borsası olarak en büyük hedeflerimizden biri Isparta’nın ürettiği ürünlerin tanıtımını yapmak ve ürünlerimizin dünya çapında yeni pazarlara girmesini sağlamaktır. Tüm paydaşlarımızın da desteğiyle tarımda Isparta markası ve markalarını oluşturmalıyız. Kurulduğumuz 1996’dan bu yana Isparta’da tarım ekonomisini geliştirmek için çalışıyoruz. Her ortamda ilimizi tanıtmak için çaba gösteriyor; üyelerimizden aldığımız sektörel sorunları ilgili kurum ve bakanlıklar nezdinde çözmek için uğraş veriyoruz.
Borsamız ve Isparta Tarım Ticaretinin son 10 yıllık dönemine bakıldığında 2006 yılında 282 olan üye sayımız 2015 yılında578’e; 2006 yılında 157 milyon TL olan yıllık işlem hacmi 2014 yılı sonunda hedefimizi aşarak 704 milyon TL’ye ulaşmıştır. 2015 yılsonu hedefimiz 800 milyon TL’dir. Borsamızca kayıt altına alınan Isparta tarım ekonomisi ticari hacmi hızla 1 milyar TL’ye doğru büyümektedir. Ancak halen daha kayıt dışı faaliyet gösteren onlarca firma bulunmaktadır. Kayıt dışı firmalar nedeniyle üreticilerimiz her dönem mağdur edilmekte veya dolandırılmaktadır. Tarım ve hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren tüccarlarımızın Borsamıza kayıtlı olarak faaliyet göstermesi hem vergi indirimlerinden faydalanmalarını sağlayacak hem de kayıt dışı firmaların üretici tarafından tercih edilmesini engelleyerek mağduriyetlerin önüne geçilecektir.
Her geçen gün büyüyen tarım ekonomimiz yeni yatırım ve teşviklerin önünü açmaktadır. Son dönemlerde IPARD ve Tarım Bakanlığımızca bölgemize yönelik verilen desteklerle yeni yapılan yatırımlar bunların göstergesidir. Sadece TKDK tarafından onaylanan 162 proje ile yaklaşık 124 milyon TL’lik yatırım ilimize kazandırılmıştır. Bu desteklerle 26 yeni soğuk hava deposu yapılarak ilimiz ülkemizdeki en büyük depolama kapasitesine sahip il haline gelmiştir. Bu gelişmeler hem bizim için büyük gurur kaynağı olmakta, hem de ülkemizin 2023 yılı hedefine katkı açısından büyük önem arz etmektedir. Önümüzdeki yıl itibariyle başlayacak olan IPARD 2 destek programı ile de bu rakamın daha da yükseleceğine inanıyoruz. Bu yolda bize destek veren ve açılış töreninde yanımızda olan sizlere teşekkür eder, saygılar sunarız” dedi.
Törende daha sonra Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Salih Sarıkaya ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Vekili Bülent Karakuş birer konuşma yaptılar.
Törende daha sonra kürsüye gelen Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın da konuşmasında; “Bugün burada ilimiz için çok önemli bir açılış yapıyoruz. Bu fuarın ilimiz tanıtımına ve ekonomisine büyük katkıda bulunacağına inanıyorum” dedi.
Törende son konuşmayı Vali Vahdettin Özkan yaptı. Vali Özkan yağan yağmurdan dolayı konuşmasını çok kısa tutarak fuarın hayırlı uğurlu olmasını diledi ve katılımcıları fuarın açılışında kurdela kesmeye davet etti.
Daha sonra, fuarın açılış kurdelası törene katılan Vali Memduh Vahdettin Özkan ve diğer protokol üyeleri tarafından kesildi ve protokol üyeleri ile diğer davetliler fuarı gezerek incelemelerde bulundular.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Isparta

ITSO girişimcilere öncülük ediyor

Yayınlanma

,

Yazar:

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Proje ve Ar-Ge Destekleme Ofisi, Genç Girişimciler Akademisi ve Kadın Girişimcileri Destekleme Ofisinin açılışı gerçekleştirildi. Ofisin, Isparta’nın ekonomisine ve istihdamına katkı sağlayacağını belirten ITSO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Çelik, aynı zamanda yeni başarı hikayelerine de ev sahipliği yapacağını ifade etti.

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Çelik ve yönetiminin ortaya koyduğu projeleri arasında yer alan Proje ve Ar-Ge Destekleme Ofisi, Genç Girişimciler Akademisi ve Kadın Girişimcileri Destekleme Ofisi hayata geçirildi. Ekonomi Kampüsünde düzenlenen açılışa ITSO Başkanı Metin Çelik, Isparta Ticaret Borsası Başkanı Hüdai Şahin, Süleyman Demirel Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Gençtürk, Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Serdal Terzi, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Dilek Özdemir, TOBB İl Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Uğur Büyükçulcu, daire müdürleri, oda başkanları ve davetliler katıldı.

‘SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA HAMLELERİNİN BİR PARÇASI OLDUĞUNA İNANIYORUZ’

Reklam

“Bir yıl önce gerçekleşen Odamız seçimlerinde ortaya koyduğumuz projeleri tek tek hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.” diyen ITSO Başkanı Metin Çelik, yaptığı açılış konuşmasında önemli mesajlar verdi. Hem kadın girişimcilerin hem de genç girişimcilerin iş hayatında daha fazla aktif rol almaları gerektiğini ifade eden Başkan Çelik; “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genç Girişimciler Kurulumuzun amaçlarına uygun olarak gençlerimizin girişimcilik potansiyelini ortaya çıkarmak için üniversite-sanayi işbirliği yaparak sermaye ihtiyacını ve çalışma alanı imkanını sağlamak üzere Genç Girişimciler Akademisini kurduk.
Yine projelerimiz arasında yer alan Kadın Girişimcileri Destekleme Ofisimiz; iş gücüne katılmak isteyen ve kendi fikirleri, kendi projeleri olan kadın girişimcilerimize danışmanlık hizmeti vermeyi, hibe programlarından yararlanabilmeleri için doğru yönlendirme ve doğru iş kolu seçimi yapabilmeleri konusunda yardımcı olmayı amaçlıyor.

Bizler, kadın girişimcilerin iş dünyasında daha fazla yer edinmelerini ve aktif rol almalarını istiyoruz. Onların ekonomik olarak güçlenmeleri, kendi potansiyellerini gerçekleştirmeleri, iş gücüne katılımı ve istihdam konularında etkili olmaları ülkemizin sürdürülebilir kalkınma hamlelerinin bir parçası olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle cesur adımların büyük başarılar getireceğini, neticesinde de önemli rol model olacağını düşünüyoruz.

Proje ve Ar-Ge Destekleme Ofisimizle de üniversite-sanayi işbirliğini daha üst seviyeye çıkarmayı amaçlıyoruz. Üniversitelerimizi yerleşkelerinden çıkarmak, iş dünyamızı da üniversite kampüslerine getirmek için Proje ve Ar-Ge Destekleme Ofisimiz en önemli aracı olacaktır. Ayrıca üyelerimizin KOSGEB, BAKA, TÜBİTAK gibi kurumların sağlamış olduğu hibe destek programlarından yararlanabilmeleri için burayı bir fırsat olarak görüyoruz. Isparta’mızın ekonomisine ve istihdamına katkı sağlayacağına, yeni girişimcileri, yeni hikayeleri ortaya çıkaracağına inandığımız ofisimizin hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Reklam

İlimizdeki girişimci sayısını artırmak ve daha fazla katma değer sağlamak için çalışmalara devam ettiklerini belirten Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Serdal Terzi de uzun süredir verilen emeklerin karşılığını almaya başladıklarını söyledi.

Girişimciliğin ilimizde yaygınlaştırılması için düzenlenen ‘Isparta Girişimcilik Buluşması’ etkinliğinin ardından Proje ve Ar-Ge Destekleme Ofisi, Genç Girişimciler Akademisi ve Kadın Girişimcileri Destekleme Ofisinin açılış kurdelesi kesildi. Davetliler hem ofisi gezme hem de faaliyet alanları hakkında bilgi edinme fırsatı buldu.

Reklam
Okumaya Devam Et

Isparta

Isparta’da Bugün Vefat Edenler

Yayınlanma

,

Yazar:

6 Aralık 2023 Çarşamba günü Isparta ve ilçelerinde vefat edenleri Gazete32 haberlerinde bulabilirsiniz.

BAĞDAT BETÜL ÖRMECİ
HALIKENT MAH.KILIÇARSLAN SİT. 4 / BLOK K:1
ASRİ MEZARLIK CAMİİ
ASRİ MEZARLIK
06.12.2023 – Öğle Namazına Müteakiben

FİKRİ ULUTAŞ
YALVAÇ / MERKEZ
YALVAÇ / MERKEZ CAMİİ
YALVAÇ / MERKEZ MEZARLIĞI
06.12.2023 – Öğle Namazına Müteakiben

Reklam

MÜNİRE ÖZKAYA
GÜLİSTAN MAH.127 CAD.NO:21
EĞİRDİR / BADEMLİ KÖY CAMİİ
EĞİRDİR / BADEMLİ KÖY MEZARLIĞI
06.12.2023 – Öğle Namazına Müteakiben

NACİYE KARATAŞ
AYAZMANA MAH.UYDUKENT SİT.6. / BLOK K:5 / 17
HALIKENT CAMİİ
AKYOL MEZARLIĞI
06.12.2023 – İkindi Namazına Müteakiben

YILDIZ MURÇAK
ULUBORLU /MERKEZ
ULUBORLU CAMİİ
ULUBORLU MEZARLIĞI
06.12.2023 – İkindi Namazına Müteakiben

Reklam

İBRAHİM ÖNDER
SÜTÇÜLER/ KASIMLAR KÖYÜ
SÜTÇÜLER/ KASIMLAR KÖY CAMİİ
SÜTÇÜLER/ KASIMLAR KÖY MEZARLIĞI
06.12.2023 – İkindi Namazına Müteakiben

Okumaya Devam Et

Isparta

Isparta’da Özel Öğrencilerin Konser Ve Gösterisi Beğeni Topladı

Yayınlanma

,

Yazar:

Vali Aydın Baruş, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlenen konser programına katıldı. Isparta Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda Isparta’da faaliyet gösteren engelli dernekleri üyesi ve özel eğitim okullarında eğitim gören öğrenciler sahne aldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda sırasıyla Karınca Zihinsel Engelliler ve İstihdam Derneği +1 Down Mehter takımı konseri, Isparta Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi (Okulu) öğrencileri dans gösterisi, Gülşen Önal Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencileri bayrak gösterisi, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Mehmet Tönge Engelsiz Yaşam Merkezi kursiyerleri solo ve koro performansı, Nefes Otizm Derneği üyesinin şiir performansı, Isparta Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Emre Gökgöz’ün rap performansı ve son olarak Altı Nokta Körler Derneği koro performansı sunuldu.

Gösteriler katılımcılardan büyük beğeni alırken öğrenciler ve kursiyerlerin gösterilere hazırlanmasında emeği geçenlere çiçek takdim edildi.

Reklam
Okumaya Devam Et

Popüler