DOLAR 16,8261 -0.14%
EURO 17,5571 -0.02%
ALTIN 976,44-0,12
BITCOIN 3420365,81%
Isparta
22°

AÇIK

13:14

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

SURİYE SAVAŞI

ABONE OL
Temmuz 24, 2012 19:43
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Isparta’da son günlerde vatandaş ilgisiz de olsa Türkiye hep bunu konuşuyor. Türk düşmanları bizi makasa alıyorlar AB güya bizi destekliyor. Savaşa girince bizi yalnız bırakacaklar. Tıpkı Libya gibi ondan sonra yağma. Arap baharını bize mal edecekler. Aynı teraziye koyacaklar. Bütün arap komşularımzla aramız açacaklar ekonomi her türlü alışveriş giriş çıkış hicaz,inanç turizmi ambargo olacak.

Oyun içinde oyunlar var.15 gün içinde İngiliz ajanları Suriye içine girdi. Rus ve Yahudi ajanları zaten oradaki olayları yönetiyordu. Esed bunu bilmiyor mu? Makamı için ayıya dayı diyor. Müslüman ölmüş çok mu önemli? Ona ahiret değil dünya lazım. Beklede gör..

Bir Müslüman ülkeyle düşman olabileceğimiz aklımızın ucuna bile gelmezdi. Sürece dikkatle bakıldığında “Arap- Amerikan Baharı”nın ardından kimi Arap ülkelerinde başlayan ayaklanmaların ardından yönetimleri değişenler oldu. NATO destekli Libya çıkarması kısa sürede sonuçlandı. Kaddafi’nin direnmesi, iç savaş büyümeden ve büyük bir kayıp verilmeden bitti. Kaddafi’nin askerlerinin öldürdükleriyle NATO savaş uçaklarıyla muhalif destekli saldırılarda o kadar insan öldü. Egemen güçler Libya olayını çabuk bitirdiler. Diğer ülke liderleri çok direnmedi. Yemen’de kral ülkesini terk etti, ama yönetim hâlâ değişmiş değil. Orada iç çatışmalar sürüyor. Ne ki, onlarla ilgili bilgi dünya kamuoyuna pek yansımıyor. Krallıkla yönetilen diğer Arap ülkelerinde hiçbir kıpırdama yok. Bunların içinden bir tek Suriye’de süreç uzadı.

Bu ülke kralının devrilmesi için Türkiye’ye ihale edildi. Türkiye de buna çok istekli göründü. Muhaliflerin desteklenmesi, kaçanların Türkiye ile diğer komşu ülkelere sığınması sürecinden sonra da Suriye kralı Beşar Esat henüz devrilmedi. Olan Suriye halkına oldu. Esat, halkına çok zalim davranıyor, kentlerini bombalıyor. Çok sayıda insan öldü, ölmeye devam ediyor. Suriye’nin, Libya’dan farklı olarak uluslararası desteği de var. Rusya, Çin ve İran gibi. Suriye konusunda diğer Arap ülkeleri ve Arap birliğine mensup ülkeler de Suriye’ye karşıdırlar.

İran’ın özel bir durumu var. Çünkü, bundan sonra hedef İran. Bu çok belirgin. Suriye ve çevresinde yer alan Hizbullah da hedef tahtası. Bunların bir an önce imhası gerekiyor. İsrail’e karşı direnen ve geri adım attıran Hizbullah oldu. Bu, İsrail için bir ülke.

Nedense Türkiye Suriye konusunda çok çok istekli.

İki Müslüman ülke halkının birbiriyle savaşmamalı. Müslüman Müslümanın kanını akıtmamalı. Bir an önce sorun belli çevrelerle birlikte güç birliği yapılarak barışçı yollarla çözülmeli. Türkiye batılı egemenlerin yanında yer almadan İran ile birlikte bu sorunu çözebilirdi. Türkiye bunu egemenlerden ötürü göze alamadı. Amerikan baskıyla İran ile olan ilişkilerini giderek zayıflatıyor. Doğal gaz ve petrol alımlarını ve diğer ticari faaliyetlerini giderek azaltıyor. Bunların resim açıklamaları da yapıldı. Türkiye Suriye sorunun çözerse, Beşar Esat’ı devirirse ne olur veya olacak? Batılılar gözünde onların isteklerini yerine getirdiği için övülecek. Belki gözlerine de girecek.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP