DOLAR 17,2494 1.61%
EURO 17,5973 0.7%
ALTIN 976,471,43
BITCOIN 3467823,43%
Isparta
25°

AÇIK

17:13

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

SUÇLU KİM?

ABONE OL
Ağustos 27, 2012 15:21
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dikkati olunuz emlak alım-satım yapacak olanlar. Isparta da başınıza her şey gelebilir. Hemen değil ama işiniz bittikten 3 sene sonra da olabilir.

Emlağınızı alan kişi ve yandaşı tapu takipçisi sizin her şeyiniz bize ait. Hiç korkmayınız bize teslim olunuz biz dürüst insanlarız der ve devam eder. Tapu alım-satım ücretleri, maliye, sigorta paralarını hep yatıracağız.

Gerçek değeri de tapuya bildireceğiz. Siz sadece bir imza atacaksınız o kadar. Rahatınıza bakın derler. Siz kesilen makbuzların ücretini görmezsiniz tapuda konulan satış ücretini de itimat ederek görmezsiniz. Ama 3 yıl sonra maliye bakanlığı gelirler genel müdürlüğünden size bir harç cezası gelir ama ananız ağlar. Siz de ağlarsınız. Noldu suçlu kim, kim nerde hata yaptı, niçin yaptı, gayesi neydi?

103 metrekare bir arsaya avuç dolusu para geliyor. Alıcı ve adamı emlakçı tapuya gerçek değeri bildirdim diyor ama bildirmiyor. Tapu hisseli ama tek kişi olarak gösteriyor. Bankaya ve maliyeye tek kişi harç bedeli yatırıyor. Parasını alıcı bankadan çekmiş çok akıllı sanki gelirler müdürlüğü takip etmeyecek zannetmiş. Vergi kaçırmak için gerçek değerin 10 misli alt fiyatını koyuyor. Burada sakın ha sakın emlakçıya ve alıcıya güvenmeyin. Korsan çalışan emlakçı ise kendi hazırladığı hukuk dışı tek nüsha komisyon kağıdını istediği gibi dolduruyor. Gerçek değer üzerinden 5 milyar para istiyor. Ama tapuya bildirdiği ücret 70 lira.

Esas değer 250 lira. Şimdi burada bu işleri takip eden alıcı bilmiyor mu? Tapu işlerine fesat karıştırmaktan mali vergi kaçırmaktan yanlış bilgilendirmeden ve evrak tanzim etme suçundan kim ceza alması gerekiyor. Alıcı mı yoksa kayıt dışı çalışan adressiz korsan emlakçı mı? Peki bunları denetleyen kim? Savcılık mı, valilik mi, maliye mi, ticaret ve sanayi odası mı, belediye mi, tapu müdürlüğü mü, bankalar mı? Şimdi burada tapu müdürlüğü bir yanlış yapmış bankada kesilen makbuzlar hisseli olması gerekirken tek kişi üzerine kesilmiş maliye bu yüzden ceza yazıyor. Neden diyor, hisseli tapuya neden tek kişi harç yatırmış.

Bunun faturası kime çıkıyor biliyor musunuz? Evrakları kontrol etmeyen şu cahil hisseli satıcılar var ya onlara çıkıyor. Etme bulma dünyası ne ekersen onu biçersin. Alan malının hayrını bulmaz. Hileleri yapan kayıt dışı çalışan ve bilgi kirliliği yapan emlak takipçisi var ya işte o bulacak. Ama vatan sağolsun diyelim. Aman Ispartalılar alım-satım işlerine dikkat edin belediyenin verdiği değeri maliye kabul etmiyor. Defterdar bana öyle söyledi. Belediye bizi ilgilendirmez. Her vatandaş sattığı gayrimenkulün değerini bildirmek zorunda. Ama emlakçı ise satanı mağdur etti. Hak var hukuk var hukukun üstünlüğü var. Buna inanıyoruz.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP