DOLAR 7,17951%
EURO 8,72300.96%
ALTIN 415,550,75%
BITCOIN 3568765,38%
Isparta

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Subaşı, Kasımlar Barajının yarattığı çevre tahribatını TBMM’ne taşıdı
  • Gazete32
  • Isparta
  • Subaşı, Kasımlar Barajının yarattığı çevre tahribatını TBMM’ne taşıdı

Subaşı, Kasımlar Barajının yarattığı çevre tahribatını TBMM’ne taşıdı

Ocak 22, 2021 17:44
Subaşı, Kasımlar Barajının yarattığı çevre tahribatını TBMM’ne taşıdı
0

BEĞENDİM

Subaşı; “Doğayı tahrip etmek için baraj kurulur mu?”

Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, Antalya’nın Manavgat ilçesi ile Isparta’nın Sütçüler ilçesi sınırında, Yukarı Köprüçay Havzası’nda inşa edilen Kasımlar Barajı ve HES Projesi 2016 yılında işletmeye alındığını hatırlatarak; ‘’jeolojik kireç taşı yapısının baraj inşa etmek için uygun olmadığı, yapılan yatırım boşa gideceği ama doğal hayatın ve ekosistemin geri dönülmez olarak tahrip edileceği niçin düşünülmedi’’ diyerek Tarım ve Orman Bakanına sorular yöneltti.

Hasan Subaşı, TBMM Başkanlığı’na, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplandırması istemi ile bir soru önergesi verdi. Subaşı önergesinde, tüm itirazlara rağmen yapımı devam eden ve işletmeye alınan projenin yol açtığı çevre sorunlarının artarak devam ettiğini belirterek, görüşlerini şöyle dile getirdi: “Projenin bir parçası olan Manavgat ilçesine bağlı Değirmenözü köyündeki üretim santrali için kanal ve tünellerle yaklaşık 15 kilometre güneydeki yükleme havuzuna taşınan sular, burada enerji üretiminde kullanılmak için bekletiliyor. Ancak karstik ve geçirgen olan bir arazide inşa edilen barajın hem ana gövdesinde hem de iletim tünellerinde meydana gelen çatlaklar yüzünden bölgedeki su kaynakları kirleniyor. Basına yansıyan haberlere göre, köyün tek içme suyu kaynağı olan Pınargözü deresi çamurlu akmaya başlayınca evlere su dağıtan şebeke kapatıldı. Köylüler su kaynağının dibinde iki gün susuz kaldıklarını belirterek tepki gösterdiler. Köyün üzerindeki arazide inşa edilen HES yükleme havuzundaki çatlaklardan sızan suların aşağıdaki tarım arazilerinden çıktığını dile getiren köylüler, bu durumun tarımsal üretimi de olumsuz etkilediğini belirtiyor.

Köylülerin başvurusu üzerine DSİ tarafından yapılan açıklamada firma tarafından bu çatlakların ve su kaçırmaların giderilmesi için çalışma yapıldığı ifade edilmiştir.

Daha önceki yıllarda Mart 2014’te Kasımlar Barajı ve HES projesinin inşaatı sırasında da nehre beton atığı döküldüğü ortaya çıkmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerince bölgede yapılan inceleme ve alınan su örneklerinde beton kalıntılarına rastlanmış, Çevre Kanunu uyarınca yüklenici firmaya para cezası uygulanmıştı.

2015’te Yukarı Köprüçay Havzası Koruma Platformu tarafından açıklanan bilimsel raporda, bölgenin jeolojik kireç taşı yapısının baraj inşa etmek için uygun olmadığı, yapılan yatırım boşa gideceği ama doğal hayatın ve ekosistemin geri dönülmez olarak tahrip edileceği ifade edilmiştir.

2016 yılında yaşanan toplu balık ölümleri ve hala çamurlu ve çimentolu akan nehir, barajda ve kanallarda oluşan çatlakların firma tarafından yeniden suya beton dökülerek kapatılmaya çalışıldığı izlenimini uyandırmaktadır.

Yine 2020 Ocak ayında Kasımlar Barajı’nın mansabından nehir yatağına akan yoğun çimento büyük kirliliğe neden olmuş, barajın zemininde çatlaklar oluştuğu ve beton enjekte edildiği öne sürülmüştü. 2020 yılının Ağustos ayında ise nehir yatağına bırakılması gereken can suyunun bırakılmadığını için nehir yatağının kuruduğu ve binlerce balığın öldüğüne dair haberler ve görüntüler basın tarafından paylaşılmıştı’’

Suya ihtiyacımız var

İklim değişikliği nedeniyle kuraklık yaşadığımız bu dönemde milli servet niteliğinde olan su havzalarını ve dünyaca artık kabul edilen su hakkını korumak zorunda olduğumuzu da dile getiren Subaşı, ‘’Barajlar suyu tutmanın bir yöntemi olarak kabul edilebilir ancak bu proje sonucu doğada gerçekleşen tahribat sonucunda temiz su kaynakları kirletilmiştir. Sadece elektrik üretmek amacıyla, temiz su kaynakları ne olursa olsun anlayışıyla yapılacak projeler hiçbir şekilde kabul edilemez’’ dedi.

Proje başladığı günden bu yana bu baraj kaynaklı çevresel ve sosyal yıkıma yol açan pek çok felaket yaşandığını da dile getiren Subaşı, ‘’ Bakanlığınız nezdinde acilen önemle alınarak müdahil olunması ve gerekli tedbirler alınması ve temiz su kaynaklarının muhafaza edilmesi için idari ve yasak işlemlerin başlatılması gerekmektedir’’ diye konuştu. Subaşı bakana şu soruları yöneltti:

Bu bilgiler ışığında;

  1. Kasımlar Barajı ve HES Projesinin kesin Kabul işlemi gerçekleştirilmiş midir?
  2. Projeyi üstlenen firmaya bugüne kadar çevreye verdiği zararlar ve kanuna aykırı işlemler nedeniyle Bakanlığınız tarafından kaç defa ve ne kadar ceza kesilmiştir? Firma hakkında açılmış ve Bakanlığın müdahil olduğu davalar var mıdır? Bu davalar devam etmekte midir?
  3. Bakanlığınızın, bu projenin sonlandırılması, çevrenin rehabilite edilmesi, doğaya verilen tahribatın giderilmesi ve özellikle Yukarı Köprüçay Havzası’nda temiz su kaynaklarının korunması konusunda bir projeniz, çalışmanız ve talimatınız var mıdır?

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP