Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Su Krizi Boğazova’yı Vurdu: Elma Üretimi Tehlikede!

Isparta’nın Boğazova bölgesindeki tarım

Isparta’nın Boğazova bölgesindeki tarım alanlarında, Eğirdir Gölü’nün hızla kuruması nedeniyle ciddi bir sulama krizi yaşanıyor. Cire, Tepeli, Eyüpler, Serpil, Yukarı Gökdere ve Kırıntı köylerini içine alan bölgede, meyve ağaçları kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kalmış durumda. Tarımsal sulama için gerekli olan suyun sağlanamaması, köylüleri kara kara düşündürüyor.

Eğirdir Gölü’nden su alımının mümkün olmaması ve alternatif çözümlerin bulunamaması, köylüleri çaresizlik içinde bırakmış durumda. Uzun süredir yaşanan kuraklık, bu yıl Boğazova kırsalında bulunan sulama alanlarını kuruma tehdidiyle karşı karşıya bıraktı. Bu yıl hiç sulama yapamayan köylüler, elma veriminin düşeceğini ve ihracata yönelik üretimin olumsuz etkileneceğini belirtiyor.

Köylüler, yaşanan sulama krizine çözüm bulunması için yetkilileri göreve davet etti. Öte yandan 4 köyün damlama sulama sistemine geçtiği ancak Tepeli ve Cire köylerinin hala vahşi sulama yöntemlerini kullandığı vurgulanırken bu köylerin de damlama sulama sistemine geçmesi için desteklenmesi gerektiği ifade edildi.

Ayrıca, aşırı sıcak hava koşullarının elmalar üzerinde olumsuz etkiler yarattığı ve bu durumun da tarımı zorlaştırdığına dikkat çeken köylüler, önlem alınmazsa bölgedeki tarımın daha da zarar göreceği uyarısında bulundu.

Boğazova’daki sulama krizi, bölgedeki tarımı doğrudan eder hale geldi. Sulama krizinin bir an önce çözülmesi için acil adımlar atılması isteniyor.