Sorun ehliyetlerde mi ?

ABONE OL
Kasım 5, 2014 15:56
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yaşanan otobüs kazaları ile Türkiye gündemine oturan Isparta’da yapılan direksiyon sınavlarının profesyonel kişiler tarafından yapılmaması tartışma konusu oldu.

Direksiyon sınavlarına giren öğretmenlerin sınav yaptıkları ehliyet sınıfından ehliyetlerinin olmaması yeterliliği olmayan kişilerin ehliyet sahibi olmasının önünü açarken, birçok kursiyerin ise müfettiş korkusu ile sınavı geçememeleri dikkat çekiyor.

EHLİYETLER ALIMLARI TARTIŞILIYOR

Son zamanlardaki otobüs kazaları ve yaşanan can kayıpları ile gündeme gelen Isparta’da şoför bilinici de tartışmalı hale geldi. 22 kişilik otobüsle 46 elma işçisini taşırken yapılan kazada 17 kişinin hayatını kaybetmesi şoförlerin nasıl ehliyet aldıklarını tartışmalı hale getirdi. Konuyu araştırdığımızda ehliyet sınavlarının profesyonel kişiler tarafından yapılmadığı ortaya çıktı.

DENETMENLERİN DE EHLİYETİ YOK

Öyle ki A2 sınıfı ehliyet sınavına giren sınav denetmeni kendisi A2 ehliyet sahibi değil. E sınıfı ehliyet sınavına giren denetmenlerin de büyük çoğunluğu e sınıfı ehliyet sahibi değil. Hal böyle iken yapılan sınavlar sırasında bile kazalar yaşanabiliyor. Gazetemize konu ile ilgili gelen şikayetler sonucu yaptığımız araştırmalar çarpıcı gerçekleri gün yüzüne çıkardı.

SINAV KOMİSYONLARI NASIL OLUŞTURULUYOR?

Isparta’nın sürekli kazalarla anılır olması üzerine gazetemize gelen şikayetler ehliyetlerin veriliş şeklini ve sınav komisyonlarını tartışmalı hale getirdi. Var olan sistemde ehliyet alacak kursiyerlerin girdiği direksiyon sınavı komisyonları Milli Eğitim bünyesinde çalışan ve Halk Eğitim Merkezlerinde sınav değerlendirme kurslarına katılmış öğretmenler tarafından yapılıyor. Büyük çoğunluğu profesyonel sürücü olmayan sınav komisyonu üyeleri ehliyet sahibi olmadıkları sınıfların dahi direksiyon sınavlarına girmek zorunda kalıyor. Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından oluşturulan sınav komisyonlarına direksiyon sınavına girmeye yeterli gelen belgesi olan öğretmenler sırası geldikçe sınav komisyonlarına dahil ediliyor.

SÜRÜCÜ ADAYLARI SINAVDA KAZA YAPIYOR

Yapılan son düzenlemeler ile daha önceki sınavlarda kurslarda görevli usta öğreticilerin ön koltuğa artık Milli Eğitim tarafından görevlendirilen bir komisyon üyesi oturuyor. Ön koltukta oturan komisyon üyelerinin yeterli birikime sahip olmadıklarından dolayı, kazalara önceden müdahale edemedikleri için kazalar yaşanabildiği belirtiliyor. Geçen yıl gündeme gelmeyen bu tarz bir kazanın Isparta’da yaşandığı ve sürücü adayını yaşanan kaza sonrası yaralanarak dalağını kaybettiği iddia edildi. Direksiyon sınavlarında ön koltukta oturan öğretmenlerin yeterli donanıma sahip olmaması nedeniyle hem sürücü adaylarının hem de vatandaşların tehlikeye atıldığı ve uygulamanın kaldırılması gerektiği belirtiliyor.

KOMİSYON ÜYESİ MOTORDAN MI DÜŞTÜ?

Yapılan sınavlara giren komisyon üyelerinin yeterli donanıma sahip olmamasının yanı sıra sınavına girdikleri ehliyet sınıfından ehliyet sahibi olmadıkları da iddialar arasında. E sınıfı ehliyet için yapılan direksiyon sınavına girecek e sınıfı ehliyet sahibi yeteri adar öğretmen olmadığı için B sınıfı ehliyet sahibi olan öğretmenlerinde bu sınavlarda komisyon üyesi olarak görevlendirildiği belirtiyor.

Geçtiğimiz aylarda yapılan bir direksiyon sınavın da A2 sınıfı ehliyet sahibi olmayan bir komisyon üyesinin henüz sınav başlamadan sınav yapılacak motosikleti kontrol etmek için çalıştırdığında hareket ederken motosiklet düştüğünün, sınavın yapıldığı okul bahçesindeki vatandaşlar tarafından görüldüğü söyledi.

SINAV KOMİSYONLARI PROFESYONELLEŞMELİ

Isparta Özel Sürücü Kursları Dernek Başkanı ve Özel Sürücü Kursları Konfederasyonu Yönetim Kurulu üyesi Hasan Körük sınav komisyonlarının acilen profesyonelleştirilmesinin gerektiğini söyleyerek “sınav komisyonları maalesef profesyonel kişiler tarafından değil Milli Eğitime bağlı öğretmenlerin belge alanlarından seçiliyor. Biz yönetmelik değişikliği döneminde fikrimizi bakanlığa bildirerek sınav yapımcılarının profesyonel hale getirilmesi gerektiğini yapılan değişikliğin ondan sonra uygulanması gerektiği söyledik. Fakat bu görüşümüz dikkate alınmadı. Bugün en acil yapılması gereken sınav komisyonlarında görev alan kişilerin profesyonelleştirilmesidir” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0