DOLAR 15,9072 0.38%
EURO 16,8446 -0.01%
ALTIN 942,950,28
BITCOIN 4824153,53%
Isparta
15°

AÇIK

17:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Son Başbakan Binali Yıldırım’a Fahri Doktora Verildi
  • Gazete32
  • Isparta
  • Son Başbakan Binali Yıldırım’a Fahri Doktora Verildi

Son Başbakan Binali Yıldırım’a Fahri Doktora Verildi

ABONE OL
Şubat 24, 2020 14:33
Son Başbakan Binali Yıldırım’a Fahri Doktora Verildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Cumhuriyeti’nin son Başbakanı TBMM 28. Başkanı AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, SDÜ’nün konuğu oldu.

Prof. Dr. M. Lütfü Çakmakçı Kültür Merkezinde gerçekleştirilen etkinlikte, ülkemize kazandırdığı önemli ulaştırma ve haberleşme yatırımları ve bu kapsamdaki uluslararası alandaki yoğun çabalarından dolayı SDÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Ulaştırma Anabilim Dalının teklifi ile Binali Yıldırım’a fahri doktora payesi takdim edildi.

SDÜ Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı, ülke idaresinde üst düzey yönetici olmanın ötesinde milletimizin her kesimi ile iletişim kurabilen, Türkiye’nin dünya devletleri arasında itibarının artması için her türlü gayreti gösteren Binali Yıldırım’ı SDÜ’de ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Prof. Dr. Çarıkçı Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Ulaştırma Anabilim Dalının teklifi ve SDÜ Senatosunun 06.02. 2020 tarih ve 531/14 sayılı kararı okuyarak “Fahri Doktora” payesini Binali Yıldırım’a takdim etti.

“Üniversiteler ideolojik düşüncenin çok üzerindedir”

Süleyman Demirel’i anarak sözlerine başlayan Türkiye’nin Son Başbakanı ve TBMM 28. Başkanı, Ak Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, merhum 9. Cumhurbaşkanı Demirel’in iyi bir mühendis olarak ömrünü ülkemizin kalkınmasına adadığını söyledi. Üniversitelerin görevinin öğrencileri yetiştirmek ve onları hayata hazırlamak olduğunu ifade eden Yıldırım, genç beyinlere küresel düşünme melekesini de kazandırdığının altını çizdi. Üniversitelerin sadece bilgi vermekle yükümlü olmadığına işaret eden Yıldırım, “Aynı zamanda analitik düşünme ve muhakeme kabiliyetini de geliştirir. İdeolojik vasıfların çok üzerinde kurumlardır. Kapsayıcı ve kuşatıcıdır. İnsana ve hayata dair her konu üniversitelerin alanı içerisinde yer alır.” diye konuştu.

Son Başbakan Binali Yıldırım, ISUBÜ’nün Sanayi -Üniversite İşbirliğine Değindi

SDÜ tarafından verilen “Fahri Doktora Payesi” için Isparta’ya teşrif eden Son Başbakan Binali Yıldırım Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nden övgüyle bahsetti.

ISUBÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Diler, son Başbakan Binali Yıldırım’ı protokol ile birlikte karşılarken Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin kuruluş amacını ve faaliyetlerini kısaca anlatma fırsatı buldu. Fahri Doktora Payesi programında uygulamalı eğitimin öneminden bahseden Binali Yıldırım, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin sanayi üniversite işbirliğine de değindi.

Binali Yıldırım; “Üniversiteye sahip iller, gelişme ve kalkınmada daha hızlı gelişiyor. Üniversitesi olan şehrin havası da değişiyor. üniversiteli gençliği ile diğer dinamikler, şehir için birlikte daha fazla kafa yoruyor, daha fazla proje geliştiriyor, şehrin gelişmesi için çaba sarf ediyorlar. Türkiye’de 18 yılda üniversitede okuyan öğrenci sayısı iki katına çıktı. Üniversitelerimizin hedefi sadece öğrenci yetiştirmekle sınırlı değil. Üniversitelerin, bulundukları ilde ve bölgede karşı karşıya olunan her konu ile ilgili sorumlulukları var, görevleri var. Özellikle üniversite sanayi iş birliği hep konuşulan bir meseledir. Üniversiteler, “sanayiye bizimle yeteri kadar temas kurmuyorlar, birlikte çalışmıyorlar” diye eleştiriler getirilir. Sanayi de tam tersini söyler. Ama geldiğimiz noktada, adım adım buradaki kopukluğun azaldığını ve daha fazla kaynaştıklarını görüyoruz. SDÜ’den ayrılarak şehrimizde ikinci üniversite olarak kurulan Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin ana amaçlarından birisi sanayi üniversite işbirliğidir. Yeni üniversitemiz üniversite-sanayi kopukluğunu giderecektir. Uygulamalı eğitimle bu tür eleştirilerin önüne de geçilmiş olacaktır” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP