DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 3561160,26%
Isparta
18°

PARÇALI BULUTLU

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

SİZİ SEVİYORUM LÜTFEN DİKKAT !

ABONE OL
Ocak 2, 2012 14:58
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Başlığımdaki mesajımda samimiyim. Isparta’da yaşamayı da, buradaki dost ve arkadaşlarımla olmayı da çok seviyorum. Sizlerin duyguları nedir bilemem ama benimki bu.

Neden diye sormayın, seviyorum. Nedeni yok. Herşeyi bana uyuyor,beklentilerimin karşılığını buluyorum ya, o yetiyor bana. Mutsuzluk zaten beklentilere ulaşılamayınca oluşmuyor mu? Bu il bana yetiyor.

Emekli olduğum halde halâ bir işle iştigal ettiğimi biliyorsunuz sanırım. İşyerimin sahibinden çalışanlarına kadar herkesin de bu mutlulukta payı var. Aidiyet duygusunu kaybetmeden ve yeni bir heyecanla eski işimin benzeriyle meşgulüm. Okul ve öğrencilerimizin isteklerine de sırt dönmeden..  Bunların hepsinden haz alıyorum. Hatta hız bile alıyorum. Yaşama sevincim artıyor.

Ama etrafımdaki bazı insanların büyük bir telaşla yaşadıklarını, iş yetiştirme ve işe yetişme kaygılarıyla dopdolu bir hayata sürüklendiklerini görmekten de müthiş rahatsız oluyorum. Zira çok iyi biliyorum ki; iş yetiştirmenin yarattığı stres, kalp krizi yaşatma riskini de beraberinde getiriyor. Tamam, kazanç temin etmek zorunda insanlar ama bunu doğru planlamayla normalleştirmeliler. Kazanç elde etmek için hayattan büyük fedakarlıklarda bulunmak bana anlamsız geliyor diyeceğim de alınanlar olacak.. Ama inanın değmiyormuş.. Bunu ben bile çok geç anladım. Aslında telaşa gerek yok. Herşey olabildiğince oluyor ve hiç kimse olması gerektiği gibi yaşamıyor, olabildiğince yaşıyor. Hemde taşıdığı riskten habersiz olarak. Risk ne mi? Yukarıya bakın..

Telaştan bahsetmişken sınava çocuk hazırlayan aileleri de ayrı bir risk bekliyor. Lütfen cümlemi hoş görün. Sınava çocuk hazırlamak türü bir cümle biliyorum ki hiçte şık değil.. Ama durum bu. Anne-babalar hem kendileri stres yaşıyor hemde çocuklarına yaşatıyor. ”ama böyle de olmasa çocukların hiç umurunda değil” dediğinizi duyar gibiyim. Yapmayın, sizin müdahale ettiğiniz durumlar sizin istediğiniz ve beklediğiniz sonuçları öngörmeyebilir. Üstelik sırf sınav için çalışmak öğrenmeyi de olumsuz etkileyen bir faktör. Sınav için ders çalış, özel ders/dersaneye git. Aile izin verdikçe sanal ortamlara gir. Çocuklarımızı asosyal kimliğe doğru yönelttiğimizi biri söylemeli artık. Sınav uğruna kaybettiğimiz nesilleri ne zaman göreceğiz ki? Sokakta oynamayı unuttu onlar. Sizin çocukluk oyunlarınızın adını bile bilmiyorlar. Haz almayı unuttular; birlikte olmak,birlikte vakit geçirmek,zamanı ve iaşeyi paylaşmayı bilmiyorlar. İlerleyen zamanlarda aile kurduklarında bu duyguları nasıl yaşayıp-yansıtabilecekler ki?

Sizi seviyorum. Ne olur sizlerde hem kendinizi ve hemde çocuğunuzu/çocuklarınızı sevin ve zaman ayırın. Hem kendinize,hem onlara. Zira telaş tetikleyici falan değil direkt etkileyici. Moralinizi bozdumsa özür dilerim ama gerçek bu.

Sevgiyle kalın.. Mutlu bir 2012 yılı diliyorum hepinize.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP