DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 3557461,22%
Isparta
18°

PARÇALI BULUTLU

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

ŞİKAYETTE SONUÇ

ABONE OL
Mart 11, 2013 20:34
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Özellikle vatandaşlar neyi-nereye şikayet edeceklerini pek bilemezler ve uğradıkları haksızlıkları bile yutarlar (!) Çoğu kez şikayetçi olunan konuda hesap vermek durumuna düşmekten de korkar-çekinirler. İyidir benim insanım; çoğu kez şikayet etmeyi bilmez, çoğu kezde kültürüne ve kendisine yakıştırmaz. Bu yüzden bazı şeyler kendi üstlerine yapışır-kalır. İsnadı ispata dönüştürmek bizim ülkemizde biraz güç.

Amerika hayranı falan değilim ama adalet sistemlerine göz attığımızda SUÇU İSPATLANANA KADAR HERKES SUÇSUZDUR. Hayret; bizde bir isnatta bulunun, hadi bakalım uğraşın durun, arınmak için…

İsnatta bulunanın kişisel özellikleri çok dikkate mucip olmaz çoğı kez. Özellikle de kamu zararı/yararı gibi öncelik içeriyorsa! Kamudan kasıt nedir çoğumuz bilgisizizdir. İsimsiz bir sürü ihbar değer bulur ve çoğu çalışan bundan dolayı rahatsız edilir. Yüreklice ortaya adıyla-sanıyla çıkıp-şikayetini dile getiren insan sayısı çok azdır. Azlığın sebebi de sosyal kabulle ilgili bir durum.

Ama vatandaşta haklı. Fevefan ettiği-şikayetçi olduğu çoğu konuda hiçbir araştırma yapılmadan, YALANLAMA beyanları sayfalarda yer buluveriyor. Ben bunca yıldır EVET,ŞİKAYET EDİLEN KONUDA KURUMUMUZUNDA HATASI VARDIR diyebilen bir yöneticiye rastlamadım. Hep bir savunma mekanizması devrededir. BİZDE YANLIŞ OLMAZ, BİZ YANLIŞ YAPMAYIZ. VATANDAŞ YANLIŞ ANLAMIŞ. YÖNETMELİK BÖYLE EMREDİYOR.. vs vs Sanki herkes yönetmelikleri aynen uyguluyor.

Bu da bir sitem elbette. Bankalar kredi kartı aidatı alamayacak, ALIYOR. Tedaş kaçak-kayıp bedeli alamayacak, ALIYOR. Doktorlar bıçak parası almayacak, ALIYOR.. En çok zoruma giden de; -dün haberlerde dinledim- ÖZEL EĞİTİME MUHTAÇ BİR ÇOCUK İÇİN EVDE BAKIM ÜCRETİ MÜRACAATINDA BULUNAN AİLEDEN kalem ucu bedeli İSTENMESİ. Allah aşkına; felek zaten yapacağını yapmış, bu da neyin-nesi? Açıklama yetiştirildi. YOK BÖYLE BİRŞEY. MEMUR KALEMİNİN UCU BİTİİĞİ İÇİN EVDE KALEM VARSA ALABİLİRMİYİM? demiş…. Çok güldüm çoookkkk 🙂

Yasalar önünde boynumuz kıldan ince olmasına ince de; NEDEN İHTİYACIMIZ OLDUĞUNDA BİZİM YANIMIZDA DEĞİL?

Kırmızı ışıkta durursunuz; biri gelir arkadan aracınıza çarpar ve NİYE DURUYORSUN KARDEŞİM,GEÇSEYDİN YA? sözüne muhatap olursunuz. Tabii ki şikayetinizi dile getireceğiniz memurlar geldiğinde durumu değerlendirirken hakkaniyet beklersiniz VALLA BEYEFENDİ SİZİNDE KABAHATİNİZ VAR, HIZLI GELDİĞİNİ GÖRMÜŞSÜNÜZ,KEŞKE GEÇSEYDİNİZ! Hoppalaaaaaa!

Şikayet etmek için dilekçe verirsiniz; müracaatınızı alan memur sizi caydırmak için ücretli sözcülüğe soyunur ve eğer sözüne uymazsanız BU SÜREÇTE SİZDE ZARAR GÖRÜRSÜNÜZ uyarısına muhatap olursunuz!….

Milletvekilleri birbirini iktidar/muhalefet partisi mensubu diye ayırır; iktidardakiler muhalefettekileri umursamaz, muhalefettekilerde eleştiriden sıkılmaz.. Doğrusu kimse kimsenin doğrusunu görmez. Ama gazete sütunlarında atışmalar sürer-gider. Okuyucular olarak bizlerde birşeyler yapılıyormuş hissi yaşarız.

Halbuki ortada hiçbirşey yok! Şimdi biri çıkıp GÖREMİYORSAN BOŞ BİR ZAMANINDA GEZDİRİP-GÖSTEREYİM falan der. En iyisi muhabbeti burada bitireyim. İyi ve hoş olan haberlere ihtiyacımız var. Doğru ve yerli yerinde kullanılmış cümlelere ihtiyacımız var. Sayın Belediye Başkanımız belki alınacak ama gazetelerdeki başlık hiç hoşuma gitmedi. BENİM YÜZÜM GÜLERSE,VATANDAŞIN YÜZÜ GÜLER. Psikoloji bilimi iflas etti bu sözle. Çünkü tam tersi beklenirdi mahalli yöneticilerden.. Yanılıyorsam biri de beni uyarsın lütfen.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP