Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sığınmacıların sahte diplomalarını onaylayan MEB geri adım attı

Türkiye’nin göç politikası beraberinde

Türkiye’nin göç politikası beraberinde birçok skandalı da getirmeye devam ediyor. Yalan beyan ve belgelerle binlerce sığınmacı ve yabancı öğrenci diploma denkliği aldı. MEB, sahte diplomaların peşine düştü.

Suriye, Afganistan, Nijerya gibi çok sayıda ülkeden gelen sığınmacıların sunduğu sahte beyana karşılık verilen diploma denklikleri kaldırıldı.

Sığınmacıların sahte diplomalarını önce, “Aslı gibidir” diyerek onaylayan MEB, sonra “Sehven” yani “Pardon” diyerek, iptal etti. Talim Terbiye Kurulu, 81 ilde binlerce sahte diplomayı iptal ediyor.

Uydurma diplomalarla geldikleri ülkede başarısız oldukları için lise mezunu bile olamayanlar Türkiye’de üniversiteye geçiş yaptı. YÖK, sahte diplomalıların üniversite kayıtlarını iptal etmesi için resmi yazıyla bilgilendirildi. Bakanlık, 81 İl MEM’ünü diploma denklikleri ile ilgili uyardı.

İptal edilen diplomaların denkliklerinin aslında gerçeği yansıtmadığı, Türkiye’deki eğitime denk olmadığı ortaya çıktı. Ancak en çarpıcı tespit ise hiç olmayan okullardan kendilerini mezun gibi göstermeleriydi.