Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sema gösterisi gerçekleştirildi

Hz. Mevlana’nın 750. Vuslat

Hz. Mevlana’nın 750. Vuslat yıldönümünde Sema Ayin-i Şerifi gerçekleştirildi

Isparta Belediyesi’nin katkılarıyla Hz. Mevlana’nın 750. Vuslat yıldönümü dolayısıyla Sema Ayin-i Şerifi gerçekleştirildi. Etkinlikte Konya Büyükşehir Belediyesi sema ekibi tarafından Türk Tasavvuf Musikisi sunumu ve Sema Ayin-i Şerifi icrası gerçekleştirildi.

Isparta Belediyesi’nin katkılarıyla Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle ölümünün 750’nci yılı olan 2023 yılının Mevlâna Yılı olarak ilan edilmesi münasebetiyle Sema Ayin-i Şerifi düzenlendi. Isparta Belediyesi Kültür Merkezinde gerçekleştirilen etkinlikte Konya Büyükşehir Belediyesi Sema Ekibi, gösterilerini sundu. Ekip ilk olarak Türk Tasavvuf Müziği sunumu yaptı. Daha sonra sema gösterisi yapıldı.

Etkinlik öncesinde konuşan Konya Büyükşehir Belediyesi Semazen ekibinden Muhammet Ferhat Poçan, Anadolu topraklarında gönülleri buluşturan kalpleri sevgi ve şefkat hamuruyla yoğuran, ilim ve öğütleriyle birliği, beraberliği ve kardeşliği yeşerten büyük İslam alimi Hz. Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin hayatı, fikirleri ve eserlerinin asırlardır insanlığın yolunu aydınlattığını belirtti. Poçan, “’Şu toprağa sevgiden başka bir tohum ekmeyiz. Şu tertemiz tarlaya başka bir tohum ekmeyiz’ diyen Hz. Mevlana Anadolu’da ilim, irfan ve hikmetle harmanladığı Mesnevi’siyle millet olma şuurunu yerleştirmiş ve topraklarımızı bu aziz değerle mayalamıştır. Bu amaçla Hz. Mevlana’yı hürmetle ve rahmetle yad etmek üzere vuslatının 750. yıl dönümünü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan 2023 yılını Mevlana Yılı ilan emesi sebebiyle Konya Büyükşehir Belediyesi ve Isparta Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen programımızda öncesinde Türk Tasavvuf Musikisi gösterisi ardından da Sema Ayin-i Şerifi icrası sunuluyor” dedi.

Konuşmanın ardından Türk Tasavvuf Musikisi gösterisi ve Sema Ayin-i Şerifi icrası yapıldı.