SDÜ’nün İsimsiz Kahramanına “YERLİLİK” ödülü

SDÜ’nün İsimsiz Kahramanına “YERLİLİK” ödülü

ABONE OL
Ocak 16, 2021 17:03
SDÜ’nün İsimsiz Kahramanına “YERLİLİK” ödülü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TÜBİTAK, Ağustos 2016’da 12. Alternatif Enerjili Araç Yarışları’nda 52 üniversite içerisinde 5’inci olan SDÜ’nün ˈˈİsimsiz Kahramanˈˈ olarak tanımlanan aracına ˈˈYERLİLİK ÖDÜLÜˈˈ verdi. SDÜ Elektrikli Araçlar Koordinatörü Fizikçi Hidayet Yıldız, ˈˈMotor dışında aracın tüm yapıt ve donanımları öğrencilerimizin el emeği, göz nuru ve fikrinin eseri. Kökenimizde, kültürel değerler zincirimizde kişiye geçici olarak ˈAdsızˈ şeklinde isim verilir. Biz de SDÜ aracına ˈİsimsiz Kahramanˈ dedik. Araç, Ağustos 2017’de ˈŞampiyonˈ olarak ismini kendisi belirlemiş olacakˈˈ diyor.

TÜBİTAK ˈˈYERLİLİKˈˈ Ödülü’nü SDÜ Kazandı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK) Ağustos 2016’da Kocaeli Körfez Pisti’nde gerçekleştirilen 12. Alternatif Enerjili Araç Yarışları aydınlığında 2017 ˈˈYERLİLİKˈˈ Ödülü’nü açıkladı. Bu bağlamda Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) TÜBİTAK 2017 ˈˈYERLİLİKˈˈ Ödülü’ne layık görüldü. 52 üniversitenin katıldığı yarışlarda 5’inci olan ˈİsimsiz Kahramanˈ adlı aracı bu unvanı taşımaya hak kazandı. 10 Bin TL’lik ödül Ağustos 2017’deki 13. Alternatif Enerjili Araç Yarışları öncesinde verilecek.

1 Milyon TL Bütçeye Karşı 36 Bin TL’lik Yapıt

SDÜ Elektrikli Araçlar Koordinatörü Fizikçi Hidayet Yıldız, İsimsiz Kahraman olarak tanımlanan aracın 20 kişilik bir akademisyen ve öğrencinin el emeği, gözü ve fikrinin eseri olduğunu söyledi. Motor dışındaki tüm donanımları için 36 bin TL harcandığını anlatan Yıldız, ˈˈyarışlarda imalâtı 1 milyon TL’ye gerçekleştirilen araçlar da vardı. 1’inci olan araç örneğin bu sınıfta. 2’nci, 3’üncü olan araçlar da 750- 800 bin TL harcanarak yapıldı. Donanımlar hazır alınıp, montajı yapılan işlerdi. Ama SDÜ’nün aracı tamamen 20 kişilik akademisyen ve öğrenci grubunun eseriydi. Aracı Nisan 2016’da oluşturmaya başladık. Herkes gece- gündüz çalışarak 3 ay içerisinde yapıtı tamamladı. Biz 36 bin TL harcadık. Motor ise 60 bin TL idi. Ortalama 96 bin TL’lik bütçe ile yapılan elektrikli SDÜ aracı 1 milyon TL’lik araçlara kafa tuttu. 52 alternatif enerjili araç içerisinde 5’inci oldu. Ayrıca da TÜBİTAK tarafından ˈˈYERLİLİKˈˈ Ödülü verildiˈˈ dedi.

ˈˈCumhurbaşkanımızın Aradığı Babayiğitlerˈˈ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ˈYerli Araç Üretimiˈ noktasındaki ˈˈbabayiğitˈˈ çağrısına atıf yapan Fizikçi Hidayet Yıldız şöyle konuştu:

ˈˈYarışmayı, TÜBİTAK’ın Sayın Cumhurbaşkanımızın nezdinde aradığı ˈbabayiğitleriˈ bulması için hazırladığı bir yarışma olarak nitelendirebiliriz . Gençlerimizin yolunun açılması için çok önemli bir alan. Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Bakanlarımız bu konuya hassasiyet gösterdiler, öğrencilerimize değer verdiler. SDÜ Rektörü Sayın Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı ve Yönetim Kurulu’nun verdiği destek sayesinde böylesine güzel bir başarıya erişildi. Ayrıca biz SDÜ olarak Temiz- Alternatif ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları için bir çalışma başlatmıştık. Üst kurul olarak TÜBİTAK Çalıştay düzenlemişti. Öğrencilerimize sahip çıkılmıştır. Türkiye’de bu yönde çalışmalar yapılmalı, desteklenmeli, sahip çıkılmalıdır. Ki üniversitemiz öğrencilerimiz ve ekibimize destek olmaktadır.ˈˈ

2 Araçla Katılacağız, Beklentimiz Şampiyon Olmak

Yıldız, SDÜ aracının adının niçin ˈİsimsiz Kahramanˈ seçildiğini de şöyle anlattı:

ˈˈTürk Kültürü’nde bu gelenek var. Değerler zincirimizde kişiye geçici olarak ˈAdsızˈ isminin verilmesinin örnekleri çok. Kişiye bazı anlar isim verilmez. O kişi ismini kendisi hak eder. Ulaşmak istediği değere vardığı an isim kendiliğinden konulmuş olur. Biz de bu felsefeden hareketle İsimsiz Kahraman koyduk. İsmini kendisinin hak etmesini istedik. Ağustos 2017’de TÜBİTAK 13. Alternatif Enerjili Araç Yarışları’na 2 takım ile katılacağız. ˈİsimsiz Kahramanˈdan beklentimiz şampiyon olmasıdır. ˈ

ˈİsimsiz Kahramanˈın Özellikleri:

Gövde : Karbon Fiber
Şase : Alüminyum Saç ve Boru
Motor : HUB
Yerden Yükseklik : 13 cm
Toplam Yükseklik : 120 cm
Genişlik : 140 cm
Boy : 400 cm
Ağırlık : 170 kg
Araç Hızı : Saatte maksimum 114 km/ h hıza ulaşıyor
Menzil : 120 km

» ˈİsimsiz Kahramanˈın tasarım, şase, kalıp, karbon- fiber kaporta ve tüm iç donanımları SDÜ laboratuarında akademisyen ve öğrenciler tarafından yapıldı.

» Araçta Hidrolik Disk Fren Sistemi kullanıldı

» Araç üzerinde lithium- ion pillerde her cell 4.2V olmak üzere bir cell de 10 pil bulunuyor. Toplam voltaj 126V.

» Araç 3.1 kWh enerji değerine sahip. Araç Isparta- Antalya arasını ortalama 3 TL’ye gidip- gelebiliyor.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP