Site icon Gazete32

SDÜ'den Suriye'ye uzanan akademik el

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) hem ülkemize hem de bilim dünyasına katkı sağlamak amacıyla bulunduğumuz coğrafyadaki çeşitli branşlardaki nitelikli akademisyenleri bir araya getiriyor. Bu misyon çerçevesinde SDÜ Rektörlüğü, İlahiyat Fakültesi ile Dış İlişkiler Koordinatörlüğü tarafından Suriyeli akademisyenlere yönelik bir oryantasyon programı düzenlendi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın ülkelere insani açıdan ülkemizin kapılarını açma ve gönül bağı oluşturma vizyonu kapsamında hazırlanan programda, Suriye’den ülkemize gelen akademisyenlerin ülkemizi daha yakından tanımalarını sağlayarak uyum sürecinin hızlandırılması ve eğitim sistemimiz hakkında bilgiler verilerek işbirliği zeminin oluşturulması amaçlanıyor.
İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümü Arap Dili ve Belagatı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nejdet Gürkan başkanlığında Okutman Alaaddın Saleh’in konuşmacı olarak katıldığı oturumda, İlahiyat fakültelerinde yüksek lisans- doktora eğitimi ve yabancı uyruklu akademisyenlerin Türkiye’deki çalışma koşullarına yönelik genel bilgiler verildi.
Programın hazırlanma sürecini aktaran SDÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Songur, “Ülkemizde bulunan 2 milyon Suriyeli arasında pek çok akademisyen olduğu bilinmektedir. Bu akademisyenlerin tespit edilip çalışma alanlarının belirlenmesi, envanterlerin çıkartılması ve ülkemizin akademi dünyası ile bağlantılarının kurulması noktasında oryantasyon çalışması başlatıldı. Bu çalışmalar çerçevesinde İHH İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı ile Diyanet İşleri Başkanlığından faydalanılmış olup alanında uzman doktoralı bir grup akademisyen davet edilip oryantasyon programının ilki gerçekleştirilmiştir. Üniversitemizin uluslararasılaşma sürecinde, bu ve benzeri programların devamı gelecektir. Bu programa, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin de katkıları bulunmaktadır. Bu program sonucunda çok kıymetli akademisyenleri tanıma ve akademik çalışmalar hakkında bilgi alma fırsatı bulacağız.” dedi.