Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

SDÜ'den dev teknoloji hamlesi

Türkiye’de ilk kez Süleyman

Türkiye’de ilk kez Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) bünyesinde Lazer Destekli Direkt Metal İmalat ve Prototip Laboratuvarı kuruldu. CAD-CAM Araştırma Uygulama Merkezi bünyesinde hizmet verecek laboratuvarın gelecek yıl tamamlanacak olan SDÜ Yenilikçi Teknolojiler Merkezi binasına taşınacağı bildirildi.

CAD-CAM Araştırma Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Oğuz Çolak, SDÜ’de bir yıl sonra binası tamamlanacak olan Yenilikçi Teknolojiler Merkezi’ne çeşitli laboratuvarlar kurulacağını belirterek, “Bu laboratuvarlardan ilki Lazer Destekli Direkt Metal İmalat ve Prototip Laboratuvarı. Bu laboratuvar Türkiye’de ilk. Hayal ettiğimiz bir çok parçanın üç boyutlu tasarlanan parçaların metal olarak üretimini sağlıyor. Medikal, otomotiv, havacılık, savunma sanayinde kullanılan parçaların özel malzeme, farklı alaşımlarda üretilmesine imkan veren teknolojiye sahip oluyoruz” dedi.

Dünyada sayılı üniversitelerde bu teknolojinin bulunduğunu kaydeden Yrd.Doç.Dr.Çolak, bu teknolojinin bölge sanayi için ciddi bir atılım olacağını, yeni sektörler oluşturmak için örnek teşkil edeceğini belirtti.Medikal implantların, havacılık sanayinde kullanılan tribün parçaların Isparta’da üretilebileceğini hem sektöre göstereceklerini hem de öncülük edeceklerini ifade eden CAD-CAM Araştırma Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Oğuz Çolak, “Bu sanayinin Türkiye çapında gelişerek lazerli imalatın değişik sektörler tarafından kullanılabilmesini ümit ediyoruz” dedi.

Devlet Planlama Teşkilatı destekli toplam proje bütçesinin 16 milyon lira olduğunu belirten Yrd.Doç.Dr. Çolak, “Bu laboratuvar için 2 milyon TL ayrıldı. Makinelerini alıyoruz. Üç makine daha gelecek. Tabi bu proje tek bir laboratuvardan oluşmuyor. 4 merkez var Bunlar imalat teknolojileri, hidrojen ve yenilenebilir enerji teknolojileri, biyoteknoloji ve malzeme teknolojileri olmak üzere Türkiye’ye örnek bir Teknoloji Merkezi olacağını umut ediyorum” dedi.

Tamamen bilgisayarda üç boyutlu tasarlanmış metal parçaların belirli boyutlarda üretilebileceğini kaydeden Yrd.Doç.Dr.Çolak, şunları kaydetti:

“Siz hayalinizde ne tasarlıyorsanız hepsini üretebilirsiniz. Sınırı yok. Bir de çok spesifik malzemeler kullanıyor. Örneğin titanyum alaşımı, paslanmaz çelik alaşımı, Bunlar medikal sektörün kullandığı malzemeler.Normalde bir parça üretmek için talaşlı, üretim, kalıplı üretim gibi farklı yöntemler var. O yöntemde önce kalıp yaparsınız, test edersiniz ve normalde bir parçayı yapmak 5 haftanızı alır. Kalıp yaptıktan sonra 10-15 bin adet basmanız lazımı ki o kalıbın maliyetini çıkarırsınız. Burada üretim teknolojisi direkt imalat olduğu için parçayı iki üç günde hiçbir kalıp olmadan üretebiliyorsunuz. Buradaki teknolojinin esası lazerle katman katman üretim. Değişik isimleri var katmanlı üretim, eklemeli üretim ve bir parçayı tasarlayıp üretim süreci parça büyüklüğüne göre iki saatte iki gün arasında değişiyor. Aynı parçayı siz dökümle yapmaya kalktığınızda bu aylar günler alabiliyor.”

“ÇOK NİTELİKLİ BİR CİHAZ”

SDÜ Teknoloji Fakültesi Dekanı Osman İpek de, bu teknolojiyi haber alıp dışarıdan ziyaret için gelmek isteyenlerin olduğunu belirterek, “Ama biz bunu önce kendi bölgemizle paylaşalım istedik. Yaklaşık 1.5 milyon liralık bir cihaz. Toz metalden nitelikli sağlık gereçleri, enerji ekipmanları, savunma sanayinde kullanılan ekipmanlar, üretimi zor ekipmanların üretileceği çok nitelikli bir cihaz. Bölgemize hayırlı olsun” dedi.

“TÜRKİYE’NİN MÜKEMMELİYET MERKEZİ OLACAĞIZ”

SDÜ Rektörü Hasan İbicioğlu da, üniversiteyi bilim ve teknoloji üssü haline getirmeye kararlı olduklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Isparta ve Türkiye ancak bilgi yoğunluklu teknolojilerle kalkınabilir. Teknolojiyi hayatın her evresine sokup hayatın her evresinde katma değer ürettiğimiz takdirde, bir takım gelişmiş ülkeler ve firmalarla aramızdaki boşlukları bir şekilde giderebiliriz. Bu cihazla bir takım metalik tozlardan bir takım enstrümanların üretilmesi özellikle mikro teknolojilerin kullanılması gereken yerlerde, kısaca sıfırdan maddenin bir cisme dönüştürülmesi açısından her türlü aletin üretilme süreçlerinde kullanılacak bir cihaz. SDÜ açısından bunlar bizim başlangıçlarımız. Sadece bölgenin değil Türkiye’nin mükemmeliyet merkezi haline geleceğiz. Her alanda kullanabileceğimiz enstrümanları üreten bir merkez. Bu cihazın alınması başlangıç. İlerleyen dönemde yeni teknolojilerle buraya donatacağız. Türkiyemiz için beklediğimiz sıçramayı yapabileceğiz. Mükemmeliyet Merkezi’nin hem üniversite sanayi işbirliği hem üniversitenin teknik anlamda akademik liderlik yapmasında çok önemli işlev göreceğini düşünüyoruz. Isparta ve SDÜ el ele vererek çok daha başarılı çalışmalara imza atacağız. Türkiye sevdası da bunu gerektirir” açıklamasında bulundu.

Konuşmaların ardından lazer destekli doğrudan imalat ünitesi tanıtıldı.

FERHAT KAYA
ISPARTA