Site icon Gazete32

SDÜ’de ilk ders Prof. Dr. İlber Ortaylı’dan

Türk Tarihinin ekollerinden Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türk siyasetinde önemli izler bırakan devlet adamı “9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i Anma ve İlk Ders” etkinliğine konuk oldu.

Prof. Dr. M. Lütfü Çakmakçı Kültür Merkezi’nde yoğun ilgi ile karşılanan Prof. Dr. İlber Ortaylı, 2018- 2019 Akademik Yılın ilk dersini verdi.

Türk Tarih Kurumu “Şeref Üyeleri” arasında yer alan, Tarih alanında Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Ödülüne layık görülen Ortaylı, Demirel ile olan anılarından bahsetti ve Demirel’i “Dünya’ya açık, dünyayı ve etrafını iyi tanıyan, realist, etrafa heyecan veren” bir kişi olarak tanımladı. 1965 ile 1970’li yıllarda Türkiye’nin iç ve dış politikasının değiştiğini belirten Ortaylı, ülkemiz tarihinde yaşanan siyasi gelişmelere değindi.

Ortaylı, “Süleyman Demirel, daima seçimi kazandık diye olmadık işler yapacak bir kitleyi hizaya getirdi. Sakin, mutedil ve aklı başında davranarak memleketteki gerilim rüzgarını dindirdi. Muhalefet ile iktidar arasındaki çatışma, Demirel döneminde demokrasiye yakışır hale geldi. Demirel, her şeyi okur, öğrenir ve sorardı. Demirel’in döneminde Türkiye sanayisine akıl, dışarı ile iletişim kurma ve dışarıdan bilgilenme adeti girdi. Türkiye sanayisine çok önemli katkılar sağladı ve gelişiminde büyük rol oynadı. Demirel’in döneminde elektriksiz köy kalmadı. Elektrifikasyon, Demirel döneminin en büyük yatırımıdır” diyerek 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in yürüttüğü başarılı politika hakkında bilgi verdi.

Politikada üslubun çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. İlber Ortaylı, bir memlekette muhalefetin kötü olması halinde iktidarın da iyi olamayacağını söyledi. Süleyman Demirel’i şükran, minnet ve rahmetle anarak sözlerine son veren Ortaylı’ya günün anısına Seramik Araştırma ve Uygulama Merkezince hazırlanan hediye takdim edildi.