SDÜ’de iki tiyatro oyunu birden

ABONE OL
Ocak 16, 2021 17:04
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Süleyman Demirel Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sahne Sanatları Bölümü 27 Mart 2015 Dünya Tiyatro Gününü bu yıl da sahnelerini iki oyunla açarak kutluyor.

Almanya’nın genç yazarlarından olan David Gieselmann’ın yazdığı, Öğretim Görevlisi Bülent Özbirgül’ün yönetmenliğini, Yrd. Doç. Dr. Nil Ünlü Aycıl’ın dramaturgisini üstlendiği  ‘Bay Kolpert’’ adlı oyun, bölümün son sınıf öğrencileri tarafından sahneleniyor. Oyun,  modern insanın yeniden duygulanmak ve insan olduğunu hissetmek için şiddete nasıl başvurduğunu konu ediniyor. Konformizmin uyuşturduğu günümüz insanının, tüketim çılgınlığındaki son noktayı yani tüketilme sırasının insana geldiği anı, traji-komik bir bakış açısıyla aktarıyor.

Dünya Tiyatro Günü etkinlikleri kapsamında 30 Mart 2015 günü sahnelenecek olan diğer oyun ise Carlo Goldoni’nin “Yabanlar” adlı oyunu. Bölümün 3.sınıf öğrencileri tarafından sahnelenen oyununun yönetmenliğini Öğr. Gör. Dr. Müşerref Ö. Çetindoğan’ın, dramaturgluğunu ise Yrd.Doç.Dr. Nil Aycıl’ın yaptığı oyun, 18.Yüzyıl  burjuva toplumunu, dönemin İtalya’sından yola çıkarak ironik bir bakışla değerlendiriyor. “Yabanlar”, dönem insanının gündelik yaşam uğraşını, hem aile bireylerinin hem de onların toplumsal ilişkilerini tartışıyor. Dönemin toplumunun paraya olan tutkusu ve kadınları “birey” olmanın dışında bırakan bakış açılarıyla  “ Yabanlar”   18.yüzyıldan günümüze ışık tutuyor.

“Bay Kolpert”, S.D.Ü Güzel Sanatlar Fakültesi Muhsin Ertuğrul Sahnesinde; 27 Mart 2015 tarihinde ,Cuma Günü  Saat 19.00 da;  “Yabanlar” ise SDÜ, GSF, Metin And Sahnesinde 30 Mart 2015 tarihinde pazartesi günü saat 19.00 da seyircisiyle buluşacak.

Her iki oyunda dönüşümlü olarak 30 Nisan 2015 tarihine kadar her Salı ve Çarşamba saat 19.00’da perde açacak.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP