• Gazete32
  • Isparta
  • SDÜ’de çalışan Taşeron işçilerin sorunlarını Meclise taşıdı

SDÜ’de çalışan Taşeron işçilerin sorunlarını Meclise taşıdı

ABONE OL
Ocak 16, 2021 17:04
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KORKMAZ Süleyman Demirel Üniversitesinde görev yapan taşeron işçilerin sorunlarını TBMM kürsüsüne taşıdı…

MHP Isparta Milletvekili Nevzat KORKMAZ Süleyman Demirel Üniversitesinde bu hafta başı yaşanan ve Isparta’da 250 işçinin işten çıkarılma durumu ile karşı karşıya kaldığı sorunu TBMM kürsüsüne taşıyarak Hükümetten ivedi bir şekilde ilgili Bakanlar Kurulu Kararının düzenlenerek yayınlanmasını talep etti.

SDÜ büro hizmetlerinde görev yapan 250 şirket işçisinin hafta başında uzun yıllardır görev yaptıkları çeşitli büro hizmetlerinden el çektirilerek, temizlik işlerine gönderildiğini aksi takdirde işten çıkarılacaklarının kendilerine bildirildiğini söyleyen Korkmaz Bakanlar Kurulu Kararının biran evvel düzenlenmesini, gecikmesi durumunda Bakanlıklarca ilgili kurumların uygulamayı durdurması hususunda uyarılmasını isteyen Nevzat Korkmaz konuşmasında;

Değerli arkadaşlar, biliyorsunuz, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’na ek madde eklendi 6522 sayılı Kanun’un 11’inci maddesiyle. Bu madde, birçok kurumda hizmet alımı yöntemiyle çalıştırılmakta olan ve bu kurumların asli işlerini yürüten personeli ilgilendiriyordu. Bu madde çıkarıldı ama bu hükmün yürürlüğe girmesi ve detayların ortaya çıkarılabilmesi için yine aynı yasa gereği bir Bakanlar Kurulu kararı ve yönetmelik çıkarılması isteniyordu. Fakat, bugüne kadar bu yönetmelik ve Bakanlar Kurulu kararı yayınlanmadı. Bu eksikliğe rağmen durumdan vazife çıkaran işgüzar bazı kurum ve üniversiteler uygulama yönetmeliği ve Bakanlar Kurulu kararı olmamasına rağmen, taşeron şirketler üzerinde çalıştırılan, bürolarda çalıştırılan idari personeli bürolarından çıkarmaya ve temizlik işlerine gönderme konusunda bir talimat verdiler. Aşağı yukarı, Türkiye’de birçok kurumda bu hadise yaşanıyor, Isparta’da da Süleyman Demirel Üniversitesinde yaşanıyor. Üniversitemizde taşeron şirket üzerinden hizmet alımı yöntemiyle bürolarda çalışan ve kurumun asli işlerini yürüten 250 personel temizlik işlerine gönderilmeye çalışılıyor, aksi hâlde işten çıkarılacakları kendilerine beyan edilmiş. Yayımlanacak olan Bakanlar Kurulu kararıyla hizmet alımı yöntemiyle hangi işlerde personel çalıştırılabileceği belirlenecek. Bu kararda kurumlara yardımcı büro hizmetleri şeklinde bir hizmet satın alma imkânı sağlanır ise işten çıkarılmaların önüne geçilecek.

Değerli arkadaşlar, Hükûmetin derhâl diğer düzenleyici işlemleri çıkartması ya da bu kurumları “Benim işlemlerimi bekleyin.” diye talimatlandırması gerekiyor. Aynı talimatı YÖK de verebilir. Aksi takdirde hem idarede boşluklar oluşacak hem de personelin hak kayıpları gündeme gelecek. Milliyetçi Hareket Partisi olarak bu sorunun takipçisiyiz. Bu hususta da bir an önce Hükûmeti adım atmaya davet ediyoruz diyerek Hükümete seslendi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP