Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

SDÜ Öğrencileri “Keşif Isparta” ile Gölcük Tabiat Parkını gezdi

Süleyman Demirel Üniversitesi Kurumsal

Süleyman Demirel Üniversitesi Kurumsal İletişim Merkezince düzenlenen “Keşif Isparta” gezileri tüm hızıyla devam ediyor. Her hafta sonu Isparta’nın farklı güzelliklerini yakından tanıtmak amacıyla gerçekleştirilen “Keşif Isparta” rotayı bu kez Nemrut kalderası ile birlikte ülkemizin iki kalderasından (patlama krateri) biri olan ve Batı Anadolu’nun tek kalderası Gölcük Gölüne çevirdi.

Öğrenciler, etrafı “kızılçam”, “karaçam”, “meşe”, “sedir”, “akasya”, “akçakesme” ve “diğer maki türü” bitkilerle kaplı bir krater gölü olan Gölcük Gölü çevresinde yürüyüş yaptı. Gezi kapsamında daha sonra asırlık ağaçların sonbaharın eşsiz renkleriyle süslendiği Milas Millet Bahçesine geçildi.

Gezide son olarak şehir merkezinde bulunan Prof. Dr. Turan Yazgan Halı ve Kilim Müzesi ziyaret edildi. Öğrenciler, Selçuklu döneminden günümüze kadar devam eden örnekler sergilenen müze hakkında bilgi edindi. Müzede yoğunluk Isparta Halıları olmak üzere, Lâdik, Döşeme altı, Kars, Avanos, Milas, Şirvan, Yahyalı, Taşpınar, Arapça duvar halıları ve ayrıca Hereke kalitesinde dokunmuş portre halılar ve halı imalatında kullanılan Tezgâh, Kirkit, Makas, Halı bıçağı, Gülcan ve halı ipleri bulunuyor. Müzede 190 adet el dokuma halı sergileniyor. Müzede ayrıca 430 adet kilim, Isparta Gülü ve Gül yağı üretiminde kullanılan imbik, damıtma sistemi, gül yağı şişeleri ve gül suyu saklama kapları da ziyaretçilere sunuluyor.