Site icon Gazete32

SDÜ Lise Yaz Okulu açılıyor

SDÜ Lise Yaz Okulu açılıyor

Lise öğrencilerine gerçek bir üniversite deneyimi yaşatacak olan SDÜ Lise Yaz Okulu açılıyor. 11 ve 12’nci sınıf öğrencileri, bir hafta boyunca Sağlık, Mühendislik ve Sosyal Bilimlerde, öğretim üyelerinden dersler alacak, laboratuvarlarda çalışma yapacak ve üniversitenin sosyal yaşantısını yerinde deneyimleyecek.

SDÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdal Terzi, Lise Yaz Okulu’nun, gençlerin tercih hatası nedeniyle mutsuz ve 1- 2 yılının heba olmasını engellemek amacıyla geliştirildiğini söyledi. Lise öğrencilerinin yaz tatilinde belirli bir takvim dâhilinde gerçek anlamda üniversite eğitiminden parçalar alma uygulamasını Türkiye’de ilk kez Sabancı Üniversitesi’nin başlattığını anlatan Prof. Dr. Serdal Terzi, “Bu sistemi Koç ve Özyeğin Üniversitesi de uyguluyor. Devlet üniversiteleri içerisinde ise Boğaziçi bu projeyi hayata geçiriyor. Ancak Boğaziçi, sadece Robert Koleji öğrencilerini kabul ediyor. Diğer liselerden öğrenci almıyor. Devlet üniversiteleri içerisinde ‘Lise Yaz Okulu’nu gerçek anlamda uygulayan ilk yükseköğretim kurumu SDÜ olacak.

Mühendislik, Sosyal ve Sağlık Alanı oluşturuldu
Program için Mühendislik, Sosyal ve Sağlık alanında 3 ayrı grup oluşturuldu. Her bir grup için 20’şer kişilik kontenjan olacak. Bu yıl standart bir planda uygulanacak olan program önümüzdeki yıllarda ders havuzunun genişletilmesiyle daha zengin hale getirilecek.

SDÜ Lise Yaz Okulu için müracaatlar 12- 15 Haziran tarihleri arasında http://liseyazokulu.sdu.edu.tr adresinden online olarak alınacak. Listeler 16 Haziran’da açıklanacak. 20-22 Haziran’da kesin kayıt yapılarak 3-9 Temmuz’da eğitimler gerçekleştirilecek. Sadece Isparta’dan değil, Türkiye’nin dört bir köşesinden öğrenci müracaat edebilecek.

Gerçek bir üniversite deneyimi
SDÜ Lise Yaz Okulu’nda öğrencilerin 1 hafta boyunca gerçek akademik dersler alacağını ifade eden Prof. Dr. Serdal Terzi, detayları şöyle paylaştı: “SDÜ Lise Yaz Okulu’nun 3 kapsamı var. İlki gerçek akademik dersler alacak öğrenciler. Yani öğretim üyelerinden üniversite öğrencilerinin aldığı akademik derslerin bir parçasını alacaklar. Bunun yanında sosyal, kültürel, sanatsal, sportif faaliyetlere katılacaklar. Bu yolla SDÜ’nün imkânlarını tanıtmış olacağız. Ayrıca onların da biraz daha kaynaşmalarını sağlamış olacağız. Bir diğer etkinlik ise çay/ kahve araları ve yemeklerde bölüm başkanları ile bir araya gelecekler. Onlarla yemek yiyecekler. Ve sorularını doğrudan bölüm başkanlarına sorabilecekler. Burada amacımız bu çocukların Süleyman Demirel Üniversitesi’ni (SDÜ) tercih etmesini sağlamak değil. Gayemiz onların bilinçli tercih yapmalarını sağlamak. Doğru kariyer planlaması yapmak. Sonuçta birçoğumuz bunu yaşadık. Tercih yaptıktan sonra mesleği tanıdık. Biz istiyoruz ki bu öğrenciler öncelikle meslekler hakkında temel bilgilere sahip olsunlar. Daha bilinçli bir tercih yapsınlar. Sonra pişman olmasınlar. Hayatlarından birkaç yılı boşu boşuna kaybetmesinler.”

Programın sonunda mezuniyet töreni düzenlenerek öğrencilere SDÜ Lise Yaz Okulu Sertifikası verilecek. Öte yandan SDÜ Lise Yaz Okulu’na mezuniyetinden en fazla 1 yıl geçmiş öğrenciler de müracaat edebilecek.

SDÜ LİSE YAZ OKULU

Ön Başvuru: 12-15 Haziran

Liste Açıklama: 16 Haziran

Kesin Kayıt: 20-22 Haziran

Eğitim- Öğretim: 3-9 Temmuz