Bağlantıda Kalın

Editörün Seçtikleri

SDÜ Hastanesi İlk Organ Naklini Gerçekleştirdi

Yayınlanma

,

Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Isparta ve çevresinin ilk Organ Nakil Merkezini kurarak 31 Temmuz Cuma günü ilk böbrek naklini gerçekleştirdi.

İki yıl süren özverili hazırlık aşamasının ardından Organ Nakil Merkezine kavuşan SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi, ilk naklini 13 yıldır böbrek nakli bekleyen 45 yaşındaki Ayhan Çapçı adlı hastaya yaptı.  Yaklaşık üç saat süren başarılı bir operasyonun sonrasında yeni böbreğine kavuşan Çapçı, merkezin sağlığına kavuşturduğu ilk hastası oldu.

Hastanenin fiziki gelişmelerinden bahseden Başhekim Prof. Dr. Mehmet Yıldırım, son yıllarda gerçekleştirilen başarılı operasyonlara değindi. Araştırma ve Uygulama Hastanesini ilklerin hastanesi olarak adlandırdığını söyleyen Yıldırım, “ bölgemizdeki ilk Medikal Onkoloji, PET Tomografi ve Radyoterapi Merkezi’nin ardından şimdi de ilk Organ Nakil Merkezinin ilk operasyonunu gerçekleştirmesinden dolayı gururluyuz.” dedi.

Reklam

Organ Nakil Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mahmut Bülbül, hayalini kurdukları Organ Nakil Merkezini açarak başarılı geçen ilk operasyona imza atmanın heyecanını yaşadıklarını belirtti. Kurulacak merkez için kaynak ve deneyimli cerrahlara ihtiyaç olduğunu ifade eden Bülbül, yıllar süren çalışmaların ardından iyi bir ekibe ve çalışma ortamına kavuştuklarını söyledi.

Yapılan ilk böbrek naklinin de üçüncü gününde olduklarını söyleyen Bülbül, “ Hastamıza ömür boyu hizmet verecek bir böbreğin naklini gerçekleştirdik. Hasta Ayhan Çapçı’nın böbrekleri artık normal bir şekilde çalışıyor.  Fakat bölgemizde 500 civarında potansiyel hasta var. Bir hastayı diyalizden kurtarmak hem kendi sağlığı hem de ülke ekonomisi için çok önemli. Biz bu iş için yerimizi aldık. “ dedi.

Sonraki hedeflerinin karaciğer nakli olduğuna değinen Bülbül, hayırseverlere seslenerek bu konuda kendilerinden destek ve ilgi beklediklerini söyledi.

Reklam

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Saltan, gelişerek büyümenin yalnızca bina yapmakla ve artan öğrenci sayısıyla mümkün olmadığını ifade ederek asıl gelişmenin bilimsel çalışmalarla ülkeye faydalı işler gerçekleştirerek yapılabileceğini ve bu yolda başarılı adımlar attıklarını söyledi.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Belediye

Isparta Belediyesi’nde bugün flaş atamalar gerçekleşti

Yayınlanma

,

Yazar:

Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in tasarrufları ile meclis kadrosundan AK Parti Belediye Meclis Üyesi Özler Erdoğan Belediye Başkan Yardımcılığı görevine atandı.

Bunun yanı sıra Park ve Bahçeler Müdürü Erdinç Leylek ile Proje Etüt Müdürü Yasin Tekin’de Belediye Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

3 yeni Başkan Yardımcısı’nın göreve bugün itibari ile başladığı öğrenildi.

Reklam

Mevcut başkan yardımcıları görevine devam ediyor.

Okumaya Devam Et

Belediye

Otobüs durakları yıkanıyor

Yayınlanma

,

Yazar:

Isparta Belediyesi, halkın yoğun olarak kullandığı otobüs duraklarını belli periyotlarla sabunlu suyla yıkayarak, temizliyor.

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in talimatları doğrultusunda Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, yıl içerisinde belli periyotlarla halkın yoğun kullanımında olan ortak kullanım alanlarında temizlik çalışmaları gerçekleştiriyor. Bu kapsamda otobüs durakları da sürekli olarak sabunlu su ile yıkanarak temizleniyor.

Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, açık ve kapalı otobüs duraklarının iç, dış temizliğini gerçekleştiriyor. Otobüs duraklarının camları ve oturma alanları sabunlu suyla yıkanarak, temizleniyor. Bu şekilde duraklar vatandaşların kullanımı için daha sağlıklı hale getiriliyor. Otobüs duraklarının temizliğinde belediyenin kısa bir süre önce bünyesine kattığı teknolojik tam donanımlı Mobil Cami ve İbadethane Temizlik Aracı kullanılıyor. Ekipler tarafından ilk olarak otobüs duraklarının camları ve oturma alanları sabunlanırken, tazyikli su ile yıkanıyor.

Reklam
Okumaya Devam Et

Editörün Seçtikleri

Eğirdir’de yoğun yağış sonrası yollar göle döndü

Yayınlanma

,

Yazar:

Isparta’nın Eğirdir ilçesinde etkisini gösteren kuvvetli yağış sonrası yollar adeta göle döndü.

Eğirdir Kemik Eklem Hastalıkları Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi önündeki ana yol yoğun yağış sonrası adeta göle döndü. Araçlar ilerlemekte güçlük çekerken, trafikte uzun kuyruklar oluştu.

Eğirdir kent merkezinde başlayan ve etkisini artıran yağış sonrası hem sürücüler hem de vatandaşlar zor anlar yaşadı. Eğirdir-Gelendost karayolunda bulunan yol resmen göle döndü. Hastanenin giriş bölümünde bulunan yolun göle dönmesi sonrası sürücüler zor anlar yaşadı. Trafikte uzun kuyruklar oluştu.

Reklam

VATANDAŞLARIN ZOR ANLARI KAMERALARA YANSIDI:

Reklam
Okumaya Devam Et

Popüler