SDÜ Hastanelerine 100 Milyon Liralık Ek Kaynak

SDÜ Hastanelerine 100 Milyon Liralık Ek Kaynak

ABONE OL
Ocak 16, 2021 17:03
SDÜ Hastanelerine 100 Milyon Liralık Ek Kaynak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TBMM Başkan Vekili ve AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, Süleyman Demirel Üniversitesi hastanemizin mali borç yükünü hafifletmek için Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından tam 100 milyon liralık çok ciddi bir kaynak aktarılmakta olduğunu belirtti.

Bilgiç, açıklamasında; “üstelik bu 100 milyon lira ile SDÜ hastanemizin 130 milyon liralık borcu ödenmiş olacaktır.

Ekim ayı içerisinde çıkarılan genelge kapsamında 2017, 2018, 2019 ve 31.08.2020 tarihine kadar muhasebe kayıtlarında yer alan ilaç, tıbbi malzeme ve diğer alım borçları Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesinden kaynak aktarılarak ödenebileceği ifade edilmiştir.

Bu çerçevede SDÜ döner sermaye işletmesine kapsama giren borçların ödenebilmesi için 130 milyon TL başvuru yapılmıştır.

Alacaklı firmalar kapsama giren faturalarından ilaç için % 18, tıbbi malzeme için %25 indirim yaparak yaklaşık 30 milyon TL feragat etmişlerdir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesinden 100 milyon TL döner sermaye işletme bütçesine kaynak aktarılmıştır. Bu kaynağın 47 milyon TL’si döner sermaye saymanlığı tarafından alacaklı firmalara anında ödenmiş kalan 53 milyon TL ise 2021 yılı ocak ayı içerisinde ödenecektir.

Sağlık hizmetinin ne kadar hayati olduğu pandemi sürecinde bir kez daha anlaşılmıştır. Kesintisiz ve sürdürülebilir sağlık hizmeti için şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da hükümet olarak tüm çabamızı göstereceğiz.

Bu vesile ile başta SDÜ hastanesinin istinasız tüm fedakâr çalışanlarına, Ispartamıza 100 milyon liralık kaynak aktarma sürecini yöneten Bakanlıklarımıza, feragatname imzalayarak üniversite hastanemize destek olan tüm firmalara teşekkürü bir borç bilirim.

Umarım en kısa süre daha sağlıklı günlere kavuşuruz. İzmir depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yararlılara acil şifalar diliyorum” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0