SDÜ Fen Edebiyat Fakültesi’nde Mezuniyet Coşkusu

ABONE OL
Ocak 16, 2021 17:04
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Süleyman Demirel Üniversitesi Mezuniyet törenlerine Fen Edebiyat Fakültesi’nin Mezuniyet Töreni de eklendi. Bu törene ben de Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olan evladımın SDÜ (Süleyman Demirel Üniversitesi) mezuniyet törenine katılmak üzere oradaydım.

Üniversitenin Spor Salonunda yapılan tören saat 19.00’da başladı ve 21.00 civarında tamamlandı. Üniversiteye adı verilen 9 ncu Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirel ile ne kadar gurur duysak azdır. Böyle Anadolu’nun küçük bir şehrine neredeyse şehir nüfusu kadar nüfus kazandırdı. Bu arada eski Rektörler (merhum) Prof. Dr. Hasan GÜRBÜZ, Prof. Dr. M. Lütfü ÇAKMAKÇI, Prof. Dr. Metin Lütfi BAYDAR gibi üç başarılı isim SDÜ’nün bu kadar büyük ve başarılı olmasının yegane öncüleridir. Ama Prof Dr. Hasan İBİCİOĞLU’nun dönemi hep çalkantı, sancılı ve dedikoduların alıp yürüdüğü kinleşmelerin olduğu bir dönem olarak anılmaktadır.

Mezuniyet1Yeni görevine başlayan çiçeği burnunda Rektör Prof. Dr. İlker Hüseyin ÇARIKÇI bir değişim rüzgarı ile başlasa da başta saydığımız 3 değerli isim kadar başarılı olup olmayacağını zaman gösterecektir. Biz isterdik ki binlerce öğrenci velisinin ülkenin dört bir yanından geldiği böyle törenlerde en azından 5 dakikalık bir konuşma yapmasını beklerdik. Bu benimşahsi fikrim değil törene katılan binlerce öğrenci velisi ile konuştuğumdan çıkarttığım bir anektottur. Mutat protokol konuşmaları yapıldı ve kepler atıldı. Öğrenciler ile veliler dar bir alanda kan-ter içinde kaldı ve özlem ve hasretle ve de mutluluk içinde kucaklaştı.

Tüm bu olup-bitenler içinde zihnimde yer eden önemli noktalar ise şunlardır:

Genç, dinamik hatta fırtına gibi bir rektör olduğuna inandığım Sayın Prof. Dr. İlker Hüseyin ÇARIKÇI Rektörümüz maalesef 4-5 yılını veren bu öğrencilere ve yüzlerce kilometre ve saatlerce yolculuktan bu güzide şehri ve üniversitesini görmeye gelen velilere 5 dakikası ayırmadı. Şehrin ne Valisi vardı, ne de Belediye Başkanı.

Tüm fakültelerden toplam 12 bin civarında mezuniyet verildiği açıklandı. İçimden tuh yandı bu çocuklar demeden geçemedim. Her 5 üniversite mezundan en az 3’ünün işsiz olduğu bu ülkede başka ne denir ki?… ismi önemli değil en önemli siyasetçi bile bir zamanlar ‘’Her üniversite mezununa iş bulmak zorunda değiliz’’ diyorsa; bu gençler yanmasın da kim yansın! Üniversiteli öğrenciler sanki yaşananların bugünden habercisi gibi içlerinde yeni bir tedirginlik gözlemledim ve konuştuklarım hep işsizlikten yakındı ve salonu ellerinde pankart ve dövizlerle gelen öğrencilerin sıkıntıları şimdiden işsizlik olduğunu gösteriyordu.

Şehrin tüm ülkeye tanıtımı için Isparta Belediye Başkanının siyaseten bugün orada olması gerekirdi. Oysa Türkiye’nin 4 bir yanından gelmiş yurttaşlara hitap etme fırsatını bir daha yakalanmazdı. Öğrencilerin yakınmaları ile bozulan imajımız hiç değilse velilerin gönülleri alınmalıydı. Ayağına gelen fırsatı geri tepmemeliydi.

Salonun darlığı, Öğrencilerin uzun süre ayakta bekletilmeleri, salonun ısı derecesinin 32 derecelerde olması, Görselliği, düzensizliği itibarıyla genel olarak tören organizasyonun başarısız bulduğumu söyleyebilirim. Öğrenci velisi misafirlerin çocuklarının tuvalet ihtiyacını giderecek bir düzenleme organizasyon yoktu ve veliler labirent gibi büyük bir salonda tuvalet aradı durdu.

Mezuniyet2

Bayrak geçişleri sırasında görüldü ki; mezun olan öğrenciler 30’a yakın ülkeden gelmiş olması ve mezun olmaları Üniversitemezi açısından övünç duyulacak kadar gurur vericiydi. Bu da SDÜ’nün artık uluslararası Üniversite hüviyeti kazandığına dair kuvvetli kanıt sayıldı. Saat 19:00’da SDÜ Kapalı Spor Salonunda başlayan mezuniyet törenine; Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Sosyoloji, Matematik, Fizik, Kimya, Felsefe, Biyoloji, Coğrafya, Batı Dilleri Edebiyatı, Arkeoloji Bölümlerinden bini aşkın öğrenci mezun oldu. Mezuniyet törenine; Rektör Yardımcıları, Dekan, Öğretim Üyeleri ve Öğretim görevlileri, binlerce öğrenci ailesi katıldı. Önce geçit töreni yapıldı ve veliler tarafından ayakta alkışlandı. 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın arkasından Rektör Yardımcılarının konuşmalarının arkasından Fakülte derecesi alan öğrenciler birer konuşma yaptı.

Daha sonra sırasıyla tüm öğrenciler bölüm bölüm olarak ve bölümlerinin hocaları ile birlikte sahneye ad okunarak davet edildi ve temsili diplomaları verildi. Tören öğrencilerin keplerini havaya fırlatmaları ile sona erdi. Benden bu kadar. Başta kızım olmak üzere hepsini de evladımdan ayırmadığım tüm mezun olan öğrencilerimizin iş bulması ümidiyle hayatta başarılı olmalarını, hayat ve geçim kaygısından uzak başarılı bir yaşam sürmeleri dileklerimle herkese esenlikler diliyorum.

Mezuniyet3

Secattin Büyükdavraz-Hedef Tv internet medya grup- Gazete 32

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Tüm Yorumlar (1)
  • Hasan

    Sayın AKP milletvekillerinin büyük hevesle desteklediğiniz Rektör ilker Çarıkçı üniversitede kaydı dahi bulunmayan, kirli sosyal medya hesaplarından insanlara iftira atan vasıfsız insanları rektör danışmanı sıfatıyla SDÜ birimlerine gönderip baskılarda bulundu. Siz böylemi ülke yönetiyorsunuz? Merak etmeyin zaten adli makamlara bunlar bildirildi. Aynı zamanda sayın Cumhurbaşkanına da bildirilecek sizin Ispartada ki bu yaptıklarınız.


HIZLI YORUM YAP