SDÜ Camisinin resmi açılışı yapıldı

SDÜ Camisinin resmi açılışı yapıldı

ABONE OL
Ocak 16, 2021 17:04
SDÜ Camisinin resmi açılışı yapıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Süleyman Demirel Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Araştırma Uygulama Camisinin resmi açılış töreni, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Isparta Milletvekili Said Yüce, Isparta Valisi Vahdettin Özkan, Burdur Valisi Hasan Kürklü, Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı, Mehmet Akif Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz ile Isparta ve Burdur illerinden gelen çok sayıda davetlinin katılımıyla yapıldı.

Mekke Kuran Kursu öğreticilerinden Abdullah Ertunç’un okuduğu Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan törenin açılış konuşmasını, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı yaptı. Konuşmasında öğrencilik yıllarında ibadet yaparken kendisinin de yaşadığı sıkıntılara değinen Çarıkçı, yönetici olduğu bir üniversitede, ibadetlerin ifa edileceği bir caminin açılışını yapmaktan duydukları gururu dile getirdi.

 

İnsanların istedikleri yerde rahatça ibadet etmeleri gerektiğini vurgulayan Çarıkçı, sözlerini caminin uzun yıllar hizmet etmesini dileyerek sonlandırdı.

SDÜ Camisinin resmi açılışı yapıldı-1

Camileri, mabedi ve bütün yeryüzünü bize mescid kılan Efendimize ve bütün peygamberlere selam ederek konuşmasına başlayan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, üniversite ve mabedin birbirine çok yakışan iki kavram olduğunu belirterek tarih boyunca üniversite ve mabedin birbirinden ayrılmadığını söyledi.

Bütün medeniyetlerde üniversitelerin mabetlerden çıktığını ifade eden Görmez, “Mabet ve üniversitenin iç içe olması akıl ve kalbin ayrılmayacağı anlamına gelir. Üniversite ile mabedin birlikte olması din ile ilim arasında bir çelişki olmayacağı anlamına gelir. Üniversite ile mabedin birlikte olması öğrencilerimizin bilgiyle mücehhez olmaya önem verdikleri gibi kendi gönül dünyalarını da zenginleştirmeye önem verdikleri anlamına geliyor.” dedi.

Prof. Dr. Mehmet Görmez, konuşmasının devamında “Camileri birlikte yüreklerimizi, gönüllerimizi imar etmek, rahmana secde etmek için yapıyoruz. Biz camileri imar ediyoruz, camilerde bizi. Cami sadece namaz kılma mekanı değildir. Cami müminleri imar eden bir mekandır. Cami, bilgi, iman, ibadet, birlik mekânıdır.” Dedi. Görmez, sözlerini Cami isminin Sultan Kılıçarslan ya da Kınalızade Ali Efendi olması hususundaki önerilerinde bulunarak sonlandırdı.

Açılışa katılanlar daha sonra İlahiyat Fakültesi Araştırma Uygulama Camisinde ikindi namazını kıldı.

 

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP