Sav’da seçim coşkusu…

ABONE OL
Nisan 2, 2014 16:57
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Isparta’nın Sav Kasabasında AKP adayı Mustafa Şahin’in 3 oyla kazandığı sayıma itiraz eden MHP’nin adayı Mustafa Avşar, Merkez İlçe Seçim Kurulu tarafından yeniden yapılan oy sayımı neticesinde 4 oyla önde çıktı. Kasabadaki MHP’liler bu kararı coşkuyla kutladı. 30 Mart Pazar günü tüm Türkiye’de olduğu gibi Isparta’da da yapılan yerel seçimler Merkeze bağlı Sav Kasabası’nda hala devam ediyor. Zira, Kasabada yapılan itirazlar nedeniyle seçim süreci henüz bitmiş değil.
2 bin 654 seçmeni bulunan Sav Kasabasında yapılan yerel seçimlerde 10 sandıkta oy kullanıldı. Sandık Başkanlıkları tarafından yapılan sayımlar neticesinde Belediye Başkanlığı seçimleri konusunda AKP ve dolayısıyla bu partinin adayı Mustafa Şahin’e 1129 oy, MHP’ye ve dolayısıyla bu partinin adayı Mustafa Avşar’a 1126 oy çıktı.

Bunun üzerine MHP Belediye Başkan Adayı Mustafa Avşar, sayıma itiraz etme kararı aldı ve durumu partisine bildirdi. MHP İl Başkan Yardımcısı ve Parti Avukatı İsmail Özer kasabaya giderek durum değerlendirmesi yapıldı ve itiraz konusunda bir dilekçe hazırlanarak Merkez İlçe Seçim Kurulu’na verildi. Bu itirazı kabul eden Merkez İlçe Seçim Kurulu önceki gün 7 saatlik bir toplantı yaptı ve bu toplantıda Sav Kasabasında kullanılan Belediye Başkanlığı oyları yeniden saydı. 3 oyla seçimi kazan AKP, son sayımla çıkan sonuçla bu defa 4 oyla seçimi kaybetti. Zira, detaylı bir şekilde tüm parti temsilcilerinin gözleri önünde yapılan söz konusu sayımda AKP’ye 1125 oy çıkarken, MHP’ye ise 1129 oy çıktı. Böylece, seçimi 3 oyla kaybeden MHP’li Mustafa Avşar, son sayımda seçimi 4 oyla kazanmış oldu.

Eski Adliye Binasında bulunan Seçim Kurulu’nun bir alt kadında ve eski Ağır Ceza Mahkemesinin bulunduğu salonda önceki gün 7 kişiden oluşan Merkez İlçe Kurulu’nun toplantısı akşam saat 21.05’e kadar devam etti. Başta MHP Sav Belediye Başkan adayı ve Belediye Meclis Üyesi adayları olmak üzere yaklaşık 100 kişiden oluşan Savlular, toplantının başlamasından bitimine kadar geçen sürede Adliye’nin önünden hiç ayrılmadılar ve sonucun çıkmasını beklediler.

Başkan Adayı Avşar ve beraberindekilerin Adliye önündeki bekleyişi yaklaşık 7 saatlik bir aranın ardından toplantıdan çıkan Merkez İlçe Seçim Kurulu’nun MHP’li Üyesi Harun Akyol’un sonucu açıklamasıyla sona erdi ve saatlerce süren tedirgin bekleyiş yerine sevinç gösterilerine bıraktı.

Toplantıdan çıkan MHP Temsilcisi Harun Akyol ile salonun önünde kendisini bekleyen partinin Avukatı İsmail Özer, adliye önünde bekleyenlere müjdeli haberi verdi. Bunun üzerine, Adliye önünde büyük bir sevinç yumağı oluştu. Herkes Başkan Mustafa Avşar’ı kutladı. Savlular, Avşar’ı omuzlarına alarak zafer şarkıları söylediler.

Merkez İlçe Seçim Kurulu’nun bu kararı anında Sav Kasabasına ulaştırıldı. Haberi duyanlar sevinçten kendini Kasaba Meydanına attı. Meydanda kısa zamanda kadınlı, erkekli yaklaşık bin kişi toplandı. Meydanı dolduran topluluğun sevinci, MHP’nin Sav Belediye Başkan Adayı Mustafa Avşar ve beraberindekilerin eski Adliye önünden araçlarla Sav Kasabasına gelmesiyle doruğa ulaştı. Kasaba halkının sevinci havai fişek gösterileri ve maytaplarla adeta ışık cümbüşüne döndü.

Öte yandan, MHP İl Başkanı İsa Yalçın ve yönetim kurulu üyeleri, Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın ve Belediye Meclis Üyeleri merkez Sav Kasabasına gittiler.

Meydanda toplanan yaklaşık bin kişiye ilk olarak MHP İl Başkanı İsa Yalçın hitap etti. Yalçın, Savlulara teşekkür ederek; “Bizler sizlere güvendik ve sizler de bizim aday gösterdiğimiz Mustafa Avşar kardeşimizi oylarınızla seçtiniz. Sizlere çok teşekkür ediyorum. Mustafa kardeşimiz ve ekibini de tebrik ederek görevinde başarılar diliyorum” dedi.

Meydanda oluşturulan platforma Savlulara hitap eden Başkan Yusuf Ziya Günaydın da konuşmasında; “Öncelikle son derece mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Allah’ın izniyle Isparta’da görevi yine biz aldık. Seçimleri yine biz kazandık. Sav’da da partimizin adayı Mustafa kardeşimiz kazandı. Bu bizleri çok sevindirdi. Onun için Isparta halkına ve sizlere çok teşekkür ediyorum.

Bundan böyle birlik ve beraberlik içinde çalışacağız. Bilindiği gibi daha önceki dönemde buranı Belediyesi farklı partiden olduğu için sorunların çözümünde sonuç alamamıştık. Ama, bundan böyle Sav Kasabası bizim kardeş belediyemizdir. Kol kola, birlik ve beraberlik içinde çalışacağız. Sav’ın sorunları bizim sorunlarımız gibi olacaktır. Bundan böyle hep birlikte hareket ederek tüm sorunları birlikte çözeceğiz” dedi.

Meydandaki konuşmaların ardından Başkan Günaydın ve beraberindekiler Mustafa Avşar’ın Seçim İrtibat Bürosu’na geçtiler. Mustafa Avşar, burada Merkez Seçim Kurulu’nun vermiş olduğu karar çerçevesinde kendisini kutlamaya gelenlerin tebriklerini kabul etti. Avşar’ı ilk kutlayanlar arasında kararın açıklanmasının hemen ardından Kasabaya gelen MHP İl Başkanı İsa Yalçın ve Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın oldu. Kasabadaki kutlamalar geç saatlere kadar devam etti.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP