SARAYBOSNA GAZİ HÜSREVBEY CAMİİ VE KADİR GECESİ

ABONE OL
Ağustos 15, 2012 15:55
0

BEĞENDİM

ABONE OL

14 AĞUSTOS 2012 Gecesi, Bin aydan daha hayırlı olan Mübarek Kadir Gecesini idrak ettik. Yaptığımız ibadetleri ALLAH kabul eder inşaallah.

Bu Mübarek gecede şahsi ibadetlerim yanında Televizyonlarda Ülkemin ve Dünyanın dört bir tarafındaki Kadir Gecesi proğramlarını izlemeye gayret ettim.

Ülkemizde Bursa, İstanbul ve Kahraman Maraştaki mevlüt Proğramlarından sonra, TRT AVAZ Kanalında, Saraybosna Baş Çarşıdaki Gazi Hüsrev Bey Camiinden yapılan naklen Mevlüt yayını beni çok etkiledi.

Mevlüt naklen yayınını büyük bir hayranlıkla, çok değişik ve derin duygular içerisinde gıpta ile izledim. Yüce Rabbime hamdü senalar ederek , Ecdadımla ne kadar çok gurur duymam gerektiğini, Dinimin ne derece kutsal, birleştirici ve bütünleştirici bir din olduğunu bir defa daha anladım. İslamiyetin bütünleştiriciliğini hayranlıkla izledim. Hangi milletten olursan ol okunan Kuran-ı Kerim’in, tüm insanlığa nasıl bir Nur saçtığını gördüm. Gönül birlikteliklerinin nasıl vücud bulup Tekliğe yöneldiğini gördüm. Rabbim’in, bu alemde kendime halife diye yarattığım dediği varlık üzerindeki seyrini gördüm.

Büyük Osmanlı Diyarı Saraybosna Gazi Hüsrev Bey Camiinden yapılan mevlüt Naklen yayınında beni daha bir şey son derece pozitif olarak etkiledi.

Saraybosnada Cami imamlarının, Hafız olma şartı, Kadın Cemaatin erkeklerden fazla olması, 30 Ramazan camilerin dolu dolu olması, Merkez çarşının tam ortasında yer alan bu güzel Camiden yayılan poztif enerji ile, yoldan her gelip geçenin el açıp Yaradanına dua ve niyazda bulunması, Yakın tarihte çok büyük badireler geçirmelerine rağmen, gözlerindeki aydınlığın, gönüllerindeki nurun, yüzlerinde ki güzelliğe aksetmesi çok çok güzeldi.

Allahın İlmi sayesinde insanlar artık birbirlerini daha iyi görebiliyor. Birbirlerini daha iyi anlıyabiliyorlar. Dün gece bu teknoloji sayesinde Mekke’den, Saraybosna’ya tüm dünyadaki güzellikleri görebildim ve yaşayabilim. Onlarla beraber oldum. Birlikte dinledim,birlikte dua ettim. Hele hele Saraybosna Müftüsünün yapmış olduğu kapanış duasına bayıldım. En çok etkilendiğim ise duanın sonundaki tüm cemaatle birlikte, yüksek sesle okunan; Kadir, İhlas, Felak, Nas ve Fatiha sureleri ile mevlüt proğramının sona ermesi idi. Rabbim , İslamın güzelliklerini gören gözleri ve gönülleri bir eylesin.

Saygılarımla
Nazmi SÜLDÜR

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0