DOLAR 16,8242 -0.15%
EURO 17,5722 0%
ALTIN 976,71-0,08
BITCOIN 3423126,50%
Isparta
22°

AÇIK

13:14

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

RUHNAMA

ABONE OL
Aralık 10, 2011 21:10
0

BEĞENDİM

ABONE OL

RUHNAMA : Türkmenistan Devlet Başkanı Büyük Saparmurat Türkmenbaşı nın yazdığı 400 sayfalık el kitabının adıdır. Yeni kurduğu Türkmenistan devletinde yaşayan Türkmen’leri millet yapmak için olduğu Ruhnama isimli,1999 yılında yazdığı bu kitap bir nasihatler manzumesidir.Ruhnama Türk milletini yücelten. Türk Milletini ululayan bir kitaptır.Cumhurbaşkanı yazdığı bu KİTABA ALLAH’IN ADIYLA BAŞLAMASI, TÜRK MİLLETİNİ ÇOK SEVMESİ DİKKAT ÇEKİCİDİR.RUHNAMA’DAN BAZI KISIMLARI OKUYALIM.

BAŞLANGIÇ BÖLÜMÜ.:

KASEM (and,yemin)

AZİZ TÜRKMENİSTAN ATA VATANIM

KURBAN OLSUN SANA BU CANIM TENİM.

EĞER DE BEN SANA SEHELÇE(KÜÇÜK) ŞEK YETİRSEM(ŞÜPE ETSEM)

KOY, BENİM ELİM KURUSUN.

EĞER DE BEN SANA DİL YETİRSEM,

KOY,BENİM DİLİM KURUSUN.

EĞER DE BEN TÜRKMENİSTAN VATANIMA BÜYÜK SAPARMURAT TÜRKMEN BAŞINA

DÖNEKLİK ETSEM

KOY,BENİM ÖMRÜM KÜL OLSUN…..

EY TÜRKMEN !!

YÜCE ALLAHIN ADIYLA. AZİZ HALKIM,

SEVGİLİ MİLLETİM…..

Bu muhteşem kainatı yaratan,her şeye gücü yeten aziz Tanrı’nın kalbime gönderdiği ilhama göre yazılmış bu kitap;Türkmen’in Ruhnamesidir.

Ademoğlunun yaratıldığından bu yana Yüce Allah ,Türkmen milletini büyük ve zor imtihanlardan geçirdi. Benim halkım o sınamaların hepsinden de yüzünün akıyla çıkmasını bilmiştir.Kökü ta beş bin yıl öncesine,milletimizin başı ve gözesi Oğuz Han’a dayanan Türkmen halkı, doğuda Hindistan’dan batıda Akdeniz’e uzanan coğrafyadaki dünya değerlerinin hepsine katkıda bulunmuş, kendi toprağında yetmişten fazla devlet kurmuş (Anav, altıntepe, manguş, parfiya, Selçuklu, harzemşahlar) tur.

Türkmen halkının Nuh Aleyhisselam’a kadar uzanan tarihi geçmişi vardır. Nuh peygamber oğlu Yafes soyuna yurt olarak Türkmenistan iklimini verdi.

Yüce Tanrı Türkmen’e VELUTLUK verdi.O çoğaldıkça çoğaldı.Tanrı ona iki özellik verdi. RUH YÜCELİĞİ VE CESARET.Yolunu aydınlatacak feraset meşalesini gönlüne koydu. Sonra kullarına umumi isim verdi; TÜRK İMAN ……Türk:asıl,.İman da Nur demektir.

Buna göre Türkiman yani TÜRKMEN ,şu anlama gelir,(ASLI NUR’DAN) ….. Türkmen adı dünyaya böyle türedi.Türk; islamla şereflenince Türkmen adını almıştır.TÜRKMEN MÜSLÜMAN OLAN TÜRK’E DENİR.

Yüce Allah Nuh’a bazı sayfalar gönderdi.Bunların özü AHLAK GÜZELLİĞİDİR.onda şöyle yazar.’’GENÇLERE NAMUS,KIZLARA HAYA,KADIN VE ERKEKLERE AKIL, FERASET, VAKAR, GELİNLERE ASALET.’’BÜYÜKLER BİR KEZ YANILSA KÜÇÜKLER BİN KEZ YANILIR.BÜYÜĞÜNÜ SAYMAZSAN,KÜÇÜĞÜNÜ SEVMEZSEN İNSANİYET KAYBOLUR.ACIMASIZLIK başlar.

’’’’OCAKLARINIZI SÖNDÜRMEYİN,OCAK SÖNERSE ÖMÜR SÖNER,GÜÇ SÖNER. BİZ BU TOPRAKLARA MİSAFİR OLUP GELENE’’HOŞ GELMİŞİNİZ,SAFALAR GETİRMİŞİNİZ’’DER,KUCAK AÇARIZ.DÜNYA SEYYAHLARI GELİN KAPIMIZ KALBİMİZ AÇIK.OĞUZ HAN’IN,KORKUT ATA’NIN, SELÇUK HAN’IN, ALPLAR ALPI ALPASLAN’IN,MELİK ŞAH’IN,SULTAN SANCAR’IN, KÖROĞLU’NUN, MAHTUMKULU’NUN TOPRAĞINA SEYAHAT EDİN.

İÇİ DIŞI SÜSLÜ KAŞANELER GÜZELDİR,AMA İÇİNDE SENİ ANLAYACAK BİRİNİN OLDUĞU EV DAHA GÜZELDİR.CENNET GİBİ GÜZEL YURTLAR İYİDİR HOŞTUR,AMA KENDİ MEMLEKETİN ATA VATANIN DAHA Güzeldir,Hoştur.

ATAMIZ OĞUZ HAN ;TÜRKMEN HALKININ NESİL BAŞI.TÜRKMEN HALKININ ATASI.TÜRKLER ONUN PEYGAMBER OLDUĞUNA İNANIRLAR. Türkmen’ler,binlerce yılda bir büyük millet oluşturdu. Gururla kendimize Türkmen diyoruz.İlk araba,Türkmenler tarafından icat edildi.Madenler eritilerek çeşitli aletler yaptık. Ergenekon destanı Türkmenlerin kadimliğini gösterir.

TÜRKMENİSTAN ALİMLERİN,ARİFLERİN,ŞAİRLERİN MESKENİ OLMUŞTUR.TARİHTE İNSANLAR RÜZGARI,YAĞMURU,AYI,GÜNEŞİ TANRI KABUL ETTİ.SONUÇTA TANRIYI TEK KABUL ETTİ.

TÜRKMEN,YÜCE ALLAH’IN BİR VE TEK OLDUĞUNU KABUL ETTİ. ALLAH’IN YEDİ İKLİMDEKİ HADİSELERİ YÖNETTİĞİNE OLAN İNANCINI KORUDU.TÜRKMEN SÖZÜNE SADIKTIR. VEFALIDIR. BÜYÜĞÜN SÖZÜ FERMANDIR.KÜÇÜĞE DEĞER FARZDIR.

Ruhnama,bizim yolumuzdur. Ruhnama yı okuyan Türkmen,kendisini idrak edecektir.Türkmen halkım hiçbir zaman büyük halkın önünde küçülmesin, küçük halkın önünde büyüklenmesin. Dünyada milletler arası ilişkide dengeyi koruyun.

Yollarınız aydın yarınlarınız nurlu,geleceğiniz ışıklı, çağınız altın olsun.

DÜNYA DURDUKÇA ,TÜRKMENİSTAN DURSUN.BAĞIMSIZ,SÜREKLİ TARAFSIZ TÜRKMENİSTA’NIN ÖMRÜ EBEDİ OLSUN.

TÜRKMENİSTAN DEVLET BAŞKANI SAPARMURAT TÜRKMENBAŞI

RUHNAMA’ DAN

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP