Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ruandalılar geliyor iddiası gündem oldu!

İngiltere’nin düzensiz göçmenleri yolladığı

İngiltere’nin düzensiz göçmenleri yolladığı Ruanda ile Türkiye arasında yapılan turizm anlaşması ‘yeni bir göç dalgası yaşanır mı’ endişesine yol açtı. “Ruanda” sosyal medyada gündem oldu, Afrika ülkesinden Türkiye’ye bir günde çok sayıda kalkacağı ve uçakların dolu olduğu ileri sürüldü.

Anlaşmanın yürürlüğe girmesinin ardından Ruanda’nın İngiltere’nin düzensiz göçmenleri yolladığı ülke olması kaçakların bu ülke üzerinden Türkiye’ye gelebileceği endişesine yol açtı. “Ruanda” ifadesi sosyal medyada gündem oldu, kullanıcılar göçmen akınına karşı endişelerini dile getirdi.

‘İSTANBUL’A 66 UÇUŞ VAR’ İDDİASI

Zafer Partisi İstanbul İl Başkanlığı yaptığı paylaşımlarda şu iddialara yer verdi:

  • Normalde üzerinden uçak bile geçmeyen Ruanda’dan, pazar günü 5 uçak Ruandalı Türkiye’ye getirilecek. Ayıp olmasın diye İngiltere’den direkt uçuş yerine Ruanda aktarmalı getiriyorlar. Pazar günü Ruanda’dan Türkiye’ye sadece THY’den 5 uçak geliyor.
    Diğer firmalar ile birlikte Ruanda’dan İstanbul’a pazar günü 66 adet uçuş var.

İNGİLTERE GÖÇMENLERİ BİR AY ÖNCE YOLLADI

İYİ Partili Kürşad Zorlu da konuyu Meclis gündemine taşındı. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Zorlu “Türkiye ve Ruanda arasında turizm alanında işbirliği anlaşması onaylandı. İngiltere yakın zamanda Ruanda ile bir antlaşma yapmış ve ülkeye gelenlerin statüsü belli olana kadar Ruanda’da kalması kararlaştırılmıştı. Bugün Ruanda’nın nüfusunun önemli bir kısmı komşu Tanzanya ve Uganda’dan aldığı mültecilerden oluşuyor, bunların yanında İngiltere ile yapılan anlaşmaya istinaden 1 Mayıs 2024 itibariyle ilk düzensiz göç kafilesi İngiltere’den Ruanda’ya gönderildi” ifadelerini kullandı.

ÖZGÜR DEMİRTAŞ: TÜRKİYE’YE YARARI NE?

Prof. Dr. Özgür Demirtaş da anlaşmayı gündeme getiren isimlerden oldu. Demirtaş sosyal medyadan “Türkiye Ruanda ile niye turizm anlaşması imzalıyor? Ciddi ciddi soruyorum. Yetkili ve konu hakkında bilgisi olan insanlar Türkiye’ye yararının ne olduğunu yazabilirler mi? Eğer yararı yok ise anlaşma niye imzalanıyor?” sorularını dile getirdi.

BAKANLIKTAN ARADILAR

Daha sonra bakanlıktan kendisine yapılan bilgilendirmeyi paylaşan Demirtaş yeni paylaşımında şunları kaydetti:

“Şimdi beni Turizm Bakanlığı Başdanışmanı Tayfun Topal arayıp bilgilendirdi. Ruanda ile yapılan anlaşma turist çekme amacı taşımıyor. Daha çok Soft Power dediğimiz, ABD ve Avrupa ülkelerinin sıklıkla kullandığı bir yöntemi içeriyor. Türkiye’nin turizm konusunda sahip olduğu deneyim paylaşımı ve verilecek eğitimleri yani Türkiye’nin bölgedeki etkisinin (şimdi olmasa bile ileride) artırılması amaçlanıyor.”