“Rosense bir milattır”

ABONE OL
Haziran 10, 2014 17:32
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Onlar 40 yıl önce bir bodrum katında başlattıkları üretimi şimdi Uzakdoğu’ya ihracat yapan bir firma haline getirdiler. Isparta’da bir sezonda üretilen 200 ton gül mayası ekonomiye bir trilyon 400 milyarlık katma değer sağlıyor. Ama A kalite gül reçelinin gül mayasından yapıldığını tüketicinin birçoğu bilmiyor. Oysa Türkiye’de tüketim anlamında en çok tüketilen reçellerden biri %8’lik payla gül reçeli.

Isparta gülünden üretilen gül reçeli, gül şurubu, gül suyu, gül dondurması zincirine bir halka daha ekleyen üreticinin yeni sürprizi gül yapraklı gül lokumu ve çifte kavrulmuş lokum. Isparta Tarım Ticaret Limited Şirketi yönetici Ersun Ergöz gülün ve gülden üretilen ürünlerin bilinmeyen yönlerini açıkladı.

40 yıldan bu yana gül mayası üreten firmanın yöneticisi Ergöz; “Türkiye gül reçelini tam kavrayamamış durumda” diyerek sözlerine şöyle devam etti.” Tüketicimiz maalesef reçel konusunda sadece damak tadına önem veriyor. Oysa bir gül mayasının kaç merhaleden geçtiği konusunda henüz bilgi sahibi değiller. Bizim yaptığımız ciddi araştırmalarda Türkiye’de en çok tüketilen reçelin % 45 ile vişne, % 35 ile çilek, üçüncü sırada ise % 8 ile gül reçeli geliyor. Metropollerde yaşayan tüketicilerimiz gülün yaprağından yapılan reçelin büyük meşakkatli imal edildiğini pek bilemiyorlar.

Meyve türü reçellerde ayıklama, yıkama ve şerbetleme sistemi var. Ancak gülde yaprağından yapıldığı için çok önemli aşamalardan geçtiği kaçınılmaz bir gerçek. Bizler şu anda Isparta’da gül mayası üreten firmalar içerisinde % 85’lik bir piyasa yoğunluğumuz var.

Gül mayasından yapılan ürünlerimiz Çin’e Uzakdoğuya ve Avrupa ülkelerine ihraç etmekteyiz. Bunun içinde disiplinli çalışma gerekiyor. TR32KOO1221 kayıt nolu gıda üretim izin belgesine göre yapılıyor. Uyulması gereken diğer bir kural da gıda kodeksi tüzüğü gereği lokumdan esansın kaldırılması olayıdır. Bizler bu nedenle esansı kaldırıp gül yapraklı lokum ve gül yapraklı çifte kavrulmuş satışını yapan firmalarımıza hijyenik gül yaprağı temin ediyoruz.“

PRENSİBİMİZ GIDA KODEKSİ YASALARI İLE BELİRLENDİ

Isparta Tarım Tic. Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Ersun Ergöz gül mayasını üreten 4 şirketten biri olduklarını %85’lik Pazar payının da kendi ellerinde bulunduğunu söyleyerek bunun büyük bir sorumluluk getirdiğini belirtti.

Ergöz, üretim prensipleri ile ilgili mesaj vererek “bizler Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürlüğünden belgeli olarak üretim yapan bir tesis olarak otomatik makinelerde gül mayası üretiyoruz. Gül mayamız %50 yerli Burdur pancar kristal şekeri, %50 Isparta’nın kokulu güllerinin elenmiş taze yapraklarından karıştırılarak imal ediliyor. Tamamen gıda kodeksine uygun olarak gül mayası üretiyoruz” dedi.

ROSENSE BİR MİLATTIR

Gül sezonundaki rekolte ve başarıları değerlendiren Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik “Rosense bir milattır” dedi. Daha önceleri gül ürünleri içerisinde bir tek gül reçelini tanıyan tüketicilerimiz artık kalite yükseldikçe gül ürünlerinin tamamının 81 ilde tanındığına ve daha önceleri gül ürünlerine renklendirici ve diğer katkı maddelerinin konulmadığına dikkat çeken Çelik Isparta gülünün artık vazolarda bir çiçek değil, tüm satış mağazalarında gül suyu, gül lokumu, gül şurubu, gül yapraklı çifte kavrulmuş hatta Uzakdoğu’ya kadar ihraç edilen gül mayası ile hem gülün hem Isparta’nın tanıtıldığını belirtti. Çelik Isparta gülünün son beş yılın en büyük atağının Rosense ile başladığını ifade ederek memnuniyetini belirtti.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0